O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Gruziya oliy ta’lim muassasalari vakillari o‘rtasida onlayn muloqot bo‘lib o‘tdi
Muloqotda Gruziya Ta’lim va fan vazirligi Strategik rejalashtirish va xalqaro aloqalar departamenti rahbari Kaxa Xandolishvili hamda Tbilisi davlat universiteti Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori Erekle Astaxishvili ishtirok etdi.
Mazkur uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Tbilisi davlat universiteti bilan quyidagi yo‘nalishlarda samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflarini bildirdi:
•  talaba, professor-o‘qituvchilar va ilmiy tadqiqotchilar almashinuvi;
•  ilmiy-amaliy dasturlar va loyihalarni ishlab chiqish;
•  hamkorlikda anjumanlar, seminar-treninglar, malaka oshirish kurslari va stajirovka dasturlarini tashkil etish;
•  O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida gruzin tilini o‘qitish tizimini joriy etish.
Shuningdek, rektor Ilxomjon Tuxtasinov hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab beruvchi shartnoma va Yo‘l xaritasini ishlab chiqish ikki tomonlama aloqalarning huquqiy asosini mustahkamlashini ta’kidladi.
Tbilisi davlat universiteti prorektori Erekle Astaxishvili o‘zaro manfaatli hamkorlikni boshlashga tayyorligini bildirar ekan, shartnoma va Yo‘l xaritasi loyihalarini iloji boricha tez fursatda taqdim etishni so‘radi. Shuningdek, Gruziyada shartnomalarni ko‘rib chiqish bo‘yicha normativ talablar mavjudligi va bu ma’lum vaqt talab etishini ma’lum qildi.
Ilxomjon Tuxtasinov Hukumat topshirig‘iga muvofiq yaqin kunlarda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasining Gruziyaga xizmat safari rejalashtirilganini bildirdi. Biroq Erekle Astaxishvili iyun oyida Tbilisi davlat universiteti rektori bilan birgalikda xorijiy safarlari rejalashtirilgani bois ushbu davrda delegatsiyani qabul qilish va shartnoma imzolash imkoni yo‘qligini aytdi.
Gruziya Ta’lim va fan vazirligi vakili Kaxa Xandolishvili ikki universitet o‘rtasida aloqalarni rivojlantirish va O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasining tashrifini tashkil etishda amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni jadallashtirish va amaliy bosqichga o‘tkazish borasida kelishib oldilar.

On June 10, an online meeting was held between Uzbekistan State World Languages University and representatives of Georgian higher education institutions.
The meeting was attended by Kaxa Khandolishvili, Head of the Strategic Planning and International Relations Department of the Ministry of Education and Science of Georgia, and Erekle Astakhishvili, Vice-Rector for International Relations at Tbilisi State University.
During the meeting, Rector of Uzbekistan State World Languages University Ilkhomjon Tukhtasinov proposed to establish effective cooperation with Tbilisi State University in the following areas:
• Exchange of students, professors, and researchers;
• Development of scientific and practical programs and projects;
• Joint organization of conferences, seminars, training courses, and internships;
• Introduction of Georgian language teaching at Uzbekistan State World Languages University.
Rector Tukhtasinov also emphasized that developing a cooperation agreement and a roadmap outlining the main areas of partnership would strengthen the legal foundation of bilateral relations.
Vice-Rector Erekle Astakhishvili expressed readiness to begin mutually beneficial cooperation and requested that the drafts of the agreement and roadmap be submitted as soon as possible. He also noted that Georgia has regulatory requirements for reviewing such documents, which takes time.
Ilkhomjon Tukhtasinov announced that, in accordance with a government directive, a delegation from the university plans to visit Georgia in the near future. However, Erekle Astakhishvili stated that due to foreign trips scheduled in June with the rector of Tbilisi State University, it would not be possible to receive the delegation and sign the agreement during that period.
Kaxa Khandolishvili from the Ministry of Education and Science of Georgia confirmed readiness to provide practical support in developing ties between the two universities and organizing the Uzbek delegation’s visit.
At the end of the meeting, both sides agreed to accelerate cooperation and move to a practical phase.