O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Gruziya oliy ta’lim muassasalari vakillari o‘rtasida onlayn muloqot bo‘lib o‘tdi
Muloqotda Gruziya Ta’lim va fan vazirligi Strategik rejalashtirish va xalqaro aloqalar departamenti rahbari Kaxa Xandolishvili hamda Tbilisi davlat universiteti Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori Erekle Astaxishvili ishtirok etdi.
Mazkur uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Tbilisi davlat universiteti bilan quyidagi yo‘nalishlarda samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflarini bildirdi:
•  talaba, professor-o‘qituvchilar va ilmiy tadqiqotchilar almashinuvi;
•  ilmiy-amaliy dasturlar va loyihalarni ishlab chiqish;
•  hamkorlikda anjumanlar, seminar-treninglar, malaka oshirish kurslari va stajirovka dasturlarini tashkil etish;
•  O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida gruzin tilini o‘qitish tizimini joriy etish.
Shuningdek, rektor Ilxomjon Tuxtasinov hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab beruvchi shartnoma va Yo‘l xaritasini ishlab chiqish ikki tomonlama aloqalarning huquqiy asosini mustahkamlashini ta’kidladi.
Tbilisi davlat universiteti prorektori Erekle Astaxishvili o‘zaro manfaatli hamkorlikni boshlashga tayyorligini bildirar ekan, shartnoma va Yo‘l xaritasi loyihalarini iloji boricha tez fursatda taqdim etishni so‘radi. Shuningdek, Gruziyada shartnomalarni ko‘rib chiqish bo‘yicha normativ talablar mavjudligi va bu ma’lum vaqt talab etishini ma’lum qildi.
Ilxomjon Tuxtasinov Hukumat topshirig‘iga muvofiq yaqin kunlarda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasining Gruziyaga xizmat safari rejalashtirilganini bildirdi. Biroq Erekle Astaxishvili iyun oyida Tbilisi davlat universiteti rektori bilan birgalikda xorijiy safarlari rejalashtirilgani bois ushbu davrda delegatsiyani qabul qilish va shartnoma imzolash imkoni yo‘qligini aytdi.
Gruziya Ta’lim va fan vazirligi vakili Kaxa Xandolishvili ikki universitet o‘rtasida aloqalarni rivojlantirish va O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasining tashrifini tashkil etishda amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni jadallashtirish va amaliy bosqichga o‘tkazish borasida kelishib oldilar.

10 июня состоялась онлайн-встреча между Узбекским государственным университетом мировых языков и представителями высших учебных заведений Грузии
10 июня состоялась онлайн-встреча между Узбекским государственным университетом мировых языков и представителями высших учебных заведений Грузии.
Во встрече приняли участие руководитель департамента стратегического планирования и международных связей Министерства образования и науки Грузии Каха Хандолишвили и проректор по международным отношениям Тбилисского государственного университета Эрикле Астахишвили.
Во время встречи ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов предложил наладить плодотворное сотрудничество с Тбилисским государственным университетом в следующих направлениях:
• обмен студентами, преподавателями и научными исследователями;
• разработка научно-практических программ и проектов;
• организация совместных конференций, семинаров, курсов повышения квалификации и стажировок;
• внедрение системы преподавания грузинского языка в УзГУМЯ.
Также ректор Илхомжон Тухтасинов отметил, что разработка договора и Дорожной карты, определяющих основные направления сотрудничества, укрепит правовую основу двусторонних отношений.
Проректор Тбилисского государственного университета Эрикле Астахишвили выразил готовность начать взаимовыгодное сотрудничество и попросил как можно скорее предоставить проекты договора и Дорожной карты. Также он сообщил, что в Грузии существуют нормативные требования по рассмотрению таких документов, что требует определенного времени.
Илхомжон Тухтасинов сообщил, что по поручению правительства в ближайшее время планируется служебная поездка делегации УзГУМЯ в Грузию. Однако Эрикле Астахишвили отметил, что в июне, в связи с зарубежными поездками вместе с ректором Тбилисского университета, принять делегацию и подписать договор в этот период невозможно.
Представитель Министерства образования и науки Грузии Каха Хандолишвили выразил готовность оказать практическую помощь в развитии связей между двумя университетами и в организации визита делегации УзГУМЯ.