O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va "O‘zbekiston" nashriyoti -matbaa ijodiy uyi o‘rtasida hamkorlik yo‘lga qo‘yildi
Mazkur kelishuv doirasida universitet va nashriyot o‘rtasida ilmiy, badiiy, o‘quv va metodik adabiyotlarni, xususan, o‘zbek tilidan xorijiy tillarga tarjima qilingan kitoblarni nashr etish bo‘yicha hamkorlik olib borilishi belgilandi.
Ushbu hamkorlikning asosiy maqsadi — o‘zbek yoshlari va ilmiy jamoatchilik uchun sifatli va zamonaviy tarjima adabiyotlarini yetkazib berish, tarjimonlik sohasida malakali kadrlarni tayyorlashda amaliy yordam ko‘rsatish hamda xalqaro ilmiy-ma’rifiy aloqalarni yanada mustahkamlashdan iborat.
Imzolangan memorandum asosida ikki tomon o‘quv jarayoniga mo‘ljallangan yangi tarjima darsliklari, o‘zbek adabiyoti durdonalarini xorijiy tillarda chop etish, hamkorlikda ilmiy-ijodiy loyihalar amalga oshirishni rejalashtirgan.
Kelishuv O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining xalqaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, ta’lim va ilm-fan integratsiyasini yanada chuqurlashtirish yo‘lidagi yana bir muhim qadamlardan biri bo‘lib xizmat qiladi.

Налажено сотрудничество между Узбекским государственным университетом мировых языков и издательско-полиграфическим творческим домом «Узбекистан»
В рамках достигнутого соглашения стороны договорились о сотрудничестве по изданию научной, художественной, учебной и методической литературы, в частности, переводных книг с узбекского языка на иностранные языки.
Основной целью данного сотрудничества является обеспечение узбекской молодежи и научной общественности качественными и современными переводными изданиями, оказание практической поддержки в подготовке квалифицированных кадров в сфере перевода, а также дальнейшее укрепление международных научно-просветительских связей.
На основе подписанного меморандума стороны планируют совместную реализацию научно-творческих проектов, издание новых переводных учебников для образовательного процесса, а также публикацию жемчужин узбекской литературы на иностранных языках.
Данное соглашение служит очередным важным шагом на пути укрепления международного сотрудничества УзГУМЯ, а также углубления интеграции образования и науки.