O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Université Sorbonne Paris Nord: hamkorlik yangi bosqichda!
11-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti (O‘zDJTU) rektori Ilxomjon Tuxtasinov Université Sorbonne Paris Nord (USPN) universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif doirasida universitet prezidenti Arnaud Regnauld janoblari rektorni kutib oldi va hamkorlik memorandumini amaliy jihatdan rivojlantirish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Tashrif davomida Ilxomjon Tuxtasinov quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha ish olib bordi:
- Université Sorbonne Paris Nord universitetining ilmiy va akademik faoliyati bilan tanishdi;
- Universitet infratuzilmasi, ta’lim sharoitlari va talabalar uchun yaratilgan imkoniyatlarni o‘rgandi;
- O‘quv jarayonini yanada yaqinroq tushunish maqsadida fransuz professor-o‘qituvchilari bilan uchrashib, ta’lim uslublari bo‘yicha fikr almashdi;
- O‘zDJTU va USPN talabalari uchun akademik almashinuv dasturlarini soddalashtirish bo‘yicha aniq mexanizmlarni ishlab chiqish yuzasidan kelishuvga erishdi;
- Qo‘shma ilmiy loyihalar, xalqaro konferensiyalar va nashrlar ustida hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi.
Muzokaralar chog‘ida Ilxomjon Tuxtasinov O‘zDJTU va USPN o‘rtasidagi hamkorlik faqat akademik almashinuv bilan cheklanib qolmasligi, balki ilmiy tadqiqotlar, professor-o‘qituvchilarning malaka oshirishi, qo‘shma ta’lim dasturlari va madaniy hamkorlik orqali ham rivojlanishi lozimligini ta’kidladi.
Université Sorbonne Paris Nord universiteti rahbariyati O‘zDJTU bilan hamkorlik qilishdan mamnun ekanini bildirib, kelgusida qo‘shma dasturlarni yanada kengaytirishga tayyorligini bildirdi.

Узбекский государственный университет мировых языков и Университет Сорбонна Париж Нор: сотрудничество на новом этапе!
11 марта ректор Узбекского государственного университета мировых языков  Илхомджон Тухтасинов посетил Университет Сорбонна Париж Нор (USPN). В рамках визита президента университета господина Арно Реньо состоялась встреча, в ходе которой обсуждалось практическое развитие меморандума о сотрудничестве.
В ходе визита Илхомджон Тухтасинов провел работу в следующих направлениях:
- Ознакомился с научной и академической деятельностью Университета Сорбонна Париж Нор;
- Изучил инфраструктуру университета, условия обучения и возможности, созданные для студентов;
- Провел встречу с французскими профессорами, обменялся мнениями о методах преподавания для более глубокого понимания учебного процесса;
- Достиг договоренности о разработке четких механизмов упрощения программ академического обмена для студентов УзГУМЯU и USPN;
- Обсудил вопросы расширения сотрудничества в сфере совместных научных проектов, международных конференций и публикаций.
В ходе переговоров Илхомджон Тухтасинов подчеркнул, что сотрудничество между УзГУМЯ и USPN не должно ограничиваться только академическим обменом, но также должно развиваться через научные исследования, повышение квалификации преподавателей, совместные образовательные программы и культурное взаимодействие.
Руководство Университета Сорбонна Париж Нор выразило удовлетворение сотрудничеством с УзГУМЯ и подтвердило готовность к дальнейшему расширению совместных программ.