O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 1-kurslarni kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi
3-sentyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz tili 1-fakulteti, Ingliz tili 2-fakulteti, Ingliz tili 3-fakulteti hamda Tarjimonlik fakultetida 1-kurs talabalari uchun tantanali kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi. Rektor nutqida yangi o‘quv yilini boshlagan yoshlarni samimiy tabriklab, talabalik hayotining mas’uliyatli bosqichi, ilmiy izlanishlar va xorijiy tillarni chuqur o‘zlashtirish muhimligini alohida ta’kidladi.
Marosimda fakultet dekanlari, professor-o‘qituvchilar hamda talabalarning ota-onalari ishtirok etib, yoshlarga o‘z tilaklarini bildirishdi. Fakultet dekanlari yangi o‘quv yilining rejalari, ta’lim dasturlari va talabalarga yaratilgan sharoitlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tadbir yakunida eng yuqori ball to‘plab talaba bo‘lgan yoshlar va ularning ota-onalariga universitet rahbariyati tomonidan tashakkurnomalar taqdim etildi.

A welcoming ceremony for first-year students was held at Uzbekistan State World Languages University.
On 3rd September, the Faculty of English Philology 1, Faculty of English Philology 2, Faculty of English Philology 3, and the Faculty of Translation of Uzbekistan State World Languages University held a festive ceremony to welcome first-year students.
The event was opened by the rector of the university, Ilhomjon Tukhtasinov. In his speech, the rector sincerely congratulated the youth on the start of the new academic year, emphasizing the importance of this responsible stage of student life, scientific research, and mastering foreign languages in depth.
The deans of the faculties, professors, and the students’ parents participated in the ceremony, extending their best wishes to the students. The deans also provided detailed information about the academic year’s plans, educational programs, and the opportunities created for students.
At the end of the event, students with the highest entrance scores and their parents were presented with letters of appreciation by the university administration.
In the 2025–2026 academic year, the following number of students were admitted to Uzbekistan State World Languages University: