O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida amerikalik talabalar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
13-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Amerika Qo‘shma Shtatlaridan kelgan talabalar bilan uchrashuv o'tkazdi.
Ular 2025-yil 2-iyundan 10-iyulgacha davom etadigan maxsus dastur doirasida universitet qoshidagi Til o‘qitish markazida tahsil olishmoqda. Mehmonlar o‘zbek tilini o‘rganish, mamlakatimiz madaniyati, urf-odatlari va xalq hayoti bilan yaqindan tanishishni maqsad qilgan.
Talabalar darslarda faol qatnashib, o‘zbek tiliga, milliy madaniyatimiz va qadriyatlarimizga katta qiziqish bildirayotganlari bilan ajralib turishmoqda. Uchrashuv davomida ular o‘z taassurotlari, yangi bilim va tajribalari bilan o‘rtoqlashishdi.
Mazkur dastur “Ziyo Forum” xalqaro fondi tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan bo‘lib, u ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, madaniy almashinuvni kengaytirish va ta’lim sohasida o‘zaro aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Во Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с американскими студентами
13 июня ректор УзГУМЯ Ильхомжон Тухтасинов провел встречу с группой студентов из Соединенных Штатов Америки.
Они обучаются в Центре преподавания языков при университете в рамках специальной программы, которая продлится с 2 июня по 10 июля 2025 года. Гости стремятся изучать узбекский язык, а также ближе познакомиться с культурой, традициями и образом жизни узбекского народа.
Студенты активно участвуют в занятиях и проявляют большой интерес к узбекскому языку, национальной культуре и нашим ценностям. Во время встречи они поделились своими впечатлениями, новыми знаниями и полученным опытом.
Эта программа реализуется по инициативе международного фонда “Ziyo Forum” и направлена на развитие сотрудничества между двумя странами, расширение культурного обмена и укрепление связей в сфере образования.