O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanganlik holati o‘rganildi
19-may kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 28-apreldagi 146-son buyrug‘iga asosan tashkil etilgan ishchi guruh a’zolari “Oliy ta’lim tashkilotlarida o‘quv adabiyotlarini yaratish, nashr qilish yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar, fanlarning o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanganlik holatini o‘rganish” doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida ishchi guruh tomonidan universitetda o‘quv adabiyotlarini yaratish va nashr etish jarayoni, amaldagi o‘quv dasturlariga kiritilgan asosiy o‘quv adabiyotlarining mavjud holati, o‘quv adabiyotlarini nashr etish uchun ichki imkoniyatlardan mablag‘lar ajratilganligi, mualliflarni rag‘batlantirish tizimining joriy etilganligi, shuningdek, yangilangan ta’lim klassifikatoriga muvofiq fanlarning o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanganlik darajasi atroflicha o‘rganildi.
Shuningdek, universitet axborot-resurs markazi fondida mavjud bo‘lgan o‘quv va ilmiy adabiyotlarning elektron shaklga o‘tkazilishi, ularning talaba va o‘qituvchilar uchun ochiqligi hamda foydalanish samaradorligi yuzasidan ham tahlillar olib borildi.

В Узбекском государственном университете мировых языков изучено состояние обеспечения учебной литературой
19 мая члены рабочей группы, созданной на основании приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций от 28 апреля 2025 года №146, посетили Узбекский государственный университет мировых языков в рамках изучения работ по созданию и изданию учебной литературы в организациях высшего образования, а также состояния обеспеченности учебных дисциплин учебной литературой.
В ходе визита рабочей группой были всесторонне изучены процессы создания и издания учебной литературы в университете, наличие основных учебников, включённых в действующие учебные программы, выделение внутренних средств на издание учебной литературы, внедрение системы стимулирования авторов, а также уровень обеспеченности дисциплин учебной литературой в соответствии с обновлённой классификацией образования.
Кроме того, проведён анализ перевода в электронный формат учебной и научной литературы, имеющейся в фонде информационно-ресурсного центра университета, их доступности для студентов и преподавателей и эффективности использования.