O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanganlik holati o‘rganildi
19-may kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 28-apreldagi 146-son buyrug‘iga asosan tashkil etilgan ishchi guruh a’zolari “Oliy ta’lim tashkilotlarida o‘quv adabiyotlarini yaratish, nashr qilish yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar, fanlarning o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanganlik holatini o‘rganish” doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida ishchi guruh tomonidan universitetda o‘quv adabiyotlarini yaratish va nashr etish jarayoni, amaldagi o‘quv dasturlariga kiritilgan asosiy o‘quv adabiyotlarining mavjud holati, o‘quv adabiyotlarini nashr etish uchun ichki imkoniyatlardan mablag‘lar ajratilganligi, mualliflarni rag‘batlantirish tizimining joriy etilganligi, shuningdek, yangilangan ta’lim klassifikatoriga muvofiq fanlarning o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanganlik darajasi atroflicha o‘rganildi.
Shuningdek, universitet axborot-resurs markazi fondida mavjud bo‘lgan o‘quv va ilmiy adabiyotlarning elektron shaklga o‘tkazilishi, ularning talaba va o‘qituvchilar uchun ochiqligi hamda foydalanish samaradorligi yuzasidan ham tahlillar olib borildi.

Study Conducted on the Availability of Educational Materials at Uzbekistan State University of World Languages
On May 19, members of a working group established under Order No. 146 of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation dated April 28, 2025, visited the Uzbekistan State University of World Languages. The visit was part of the initiative to assess the creation and publication of educational materials in higher education institutions and to evaluate the availability of textbooks for various subjects.
During the visit, the working group thoroughly examined the processes of creating and publishing educational materials at the university, the availability of key textbooks included in current academic curricula, the allocation of internal funds for textbook publishing, the implementation of an incentive system for authors, and the extent to which subjects are provided with textbooks in accordance with the updated educational classifier.
Additionally, an analysis was carried out on the digitization of academic and scientific literature available in the university’s information-resource center, its accessibility to students and teachers, and the efficiency of its use.