O'zbekiston delegatsiyasining Fransiya oliy o'quv yurtlariga tashrifi 8-9 dekabr kunlari Parij Sorbonna Nord universitetida bo'lib o'tdi
O'zbekiston delegatsiyasining Fransiya oliy o'quv yurtlariga tashrifi 8-9 dekabr kunlari Parij Sorbonna Nord universitetida bo'lib o'tdi.
Delegatsiyani Sorbonna universiteti xalqaro aloqalar bo'yicha vitse prezidenti Sylvie Barrierere, ilmiy ishlar bo'yicha vitse prezident Sophie Gindt va universitet olimlari kutib olishdi.
Muloqot davomida O'zbekiston-Fransiya o'rtasidagi oliy o'quv yurtlari aloqalari strategiyasi muhokama qilindi.
Dasturda O'zDJTU dan professor R.U. Madjidova ishtirok etib, O'zDJTU da fransuz tili va lingvistika yo'nalishlarining yangi pog'onalarini ochish, yozgi maktab tashkil etish, talaba va o'qituvchilar almashinuvini yo'lga qo'yish, xalqaro ilmiy konferensiyalar o'tkazish, hamkorlikda loyihalar ishlab chiqish masalalarini taklif qildi.
Ushbu tashabbuslar joriy yil Parijda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Fransiya ta’lim forumida ilk bor kelishilgan edi. Mazkur tashrif ushbu topshiriq ijrosini ta'minlash maqsadida tashkil etildi.

The visit of the Uzbek delegation to French higher education institutions took place on December 8–9 at Paris Sorbonne Nord University
The visit of the Uzbek delegation to French higher education institutions took place on December 8–9 at Paris Sorbonne Nord University.
The delegation was welcomed by Sylvie Barriere, Vice President for International Relations of Sorbonne University, Sophie Gindt, Vice President for Research, and university scholars.
During the meeting, the strategy for cooperation between higher education institutions of Uzbekistan and France was discussed.
Professor R.U. Madjidova from UzSWLU participated in the program and proposed launching new programs in French language and linguistics at UzSWLU, organizing a summer school, establishing student and faculty exchange, holding international scientific conferences, and developing joint projects.
These initiatives were first agreed upon during the Uzbekistan–France Education Forum held in Paris earlier this year. The visit was organized to implement these agreements.