O'zbekiston delegatsiyasining Fransiya oliy o'quv yurtlariga tashrifi 8-9 dekabr kunlari Parij Sorbonna Nord universitetida bo'lib o'tdi
O'zbekiston delegatsiyasining Fransiya oliy o'quv yurtlariga tashrifi 8-9 dekabr kunlari Parij Sorbonna Nord universitetida bo'lib o'tdi.
Delegatsiyani Sorbonna universiteti xalqaro aloqalar bo'yicha vitse prezidenti Sylvie Barrierere, ilmiy ishlar bo'yicha vitse prezident Sophie Gindt va universitet olimlari kutib olishdi.
Muloqot davomida O'zbekiston-Fransiya o'rtasidagi oliy o'quv yurtlari aloqalari strategiyasi muhokama qilindi.
Dasturda O'zDJTU dan professor R.U. Madjidova ishtirok etib, O'zDJTU da fransuz tili va lingvistika yo'nalishlarining yangi pog'onalarini ochish, yozgi maktab tashkil etish, talaba va o'qituvchilar almashinuvini yo'lga qo'yish, xalqaro ilmiy konferensiyalar o'tkazish, hamkorlikda loyihalar ishlab chiqish masalalarini taklif qildi.
Ushbu tashabbuslar joriy yil Parijda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Fransiya ta’lim forumida ilk bor kelishilgan edi. Mazkur tashrif ushbu topshiriq ijrosini ta'minlash maqsadida tashkil etildi.

Визит делегации Узбекистана в высшие учебные заведения Франции состоялся 8–9 декабря в Университете Париж Сорбонна Норд
Визит делегации Узбекистана в высшие учебные заведения Франции состоялся 8–9 декабря в Университете Париж Сорбонна Норд.
Делегацию встретили вице-президент по международным связям Сорбоннского университета Сильви Баррер, вице-президент по научной работе Софи Гиндт и учёные университета.
В ходе переговоров была обсуждена стратегия сотрудничества между высшими учебными заведениями Узбекистана и Франции.
В программе профессор Р.У. Маджидова из УзГТУ предложила открыть новые направления по французскому языку и лингвистике в УзГТУ, организовать летнюю школу, наладить обмен студентами и преподавателями, провести международные научные конференции и разработать совместные проекты.
Эти инициативы были впервые согласованы на узбекско-французском образовательном форуме, состоявшемся в этом году в Париже. Данный визит был организован для реализации соответствующих договорённостей.