O‘zbekiston savdo palatasi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 4-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Italiya–O‘zbekiston savdo palatasi kengashi a’zosi Marko Farchi bilan uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev hamda Italiyan tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri B. Ergasheva ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida Italiya oliygohlari bilan hamkorlikni rivojlantirish masalalari keng muhokama qilindi. Jumladan, Marko Farchi O‘zDJTUda italyan tili bo‘yicha CELI test markazini ochish jarayonini jadallashtirish, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi orqali Italiyaga yuboriladigan nomzodlarni test sinovlariga tayyorlash va sertifikatlash ishlarini yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi. U bu borada Ca’Foscari universiteti rahbariyati bilan muzokaralar olib borishini bildirdi.
Shuningdek, Samarqand shahrida Tushu universiteti filiali ochilishi, 20 mingdan ortiq talaba tahsil olayotgan Roma Tre universiteti bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish ikki tomon uchun manfaatli bo‘lishi qayd etildi. Qo‘shma ta’lim dasturlarini joriy etish, xususan magistratura darajasida Italiyada bepul o‘qish imkoniyatlari mavjudligi ham alohida ta’kidlandi.
Rektor Ilxomjon Tuxtasinov O‘zDJTU tomonidan Italiya universitetlariga qo‘shma ta’lim dasturlari bo‘yicha bir qator takliflar yuborilganini, ammo hozircha aniq javob olinmaganini bildirdi. Marko Farchi esa mazkur takliflarni Italiya tomoniga shaxsan yetkazishini ma’lum qildi.
Tomonlar 2026-yil fevral oyida Rim shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan Italiya–O‘zbekiston Rektorlar Forumida hamkorlikni barcha yo‘nalishlarda kengaytirishga tayyor ekanliklarini ta’kidlashdi.
Muhokama qilingan muhim masalalardan yana biri – Marko Poloning mashhur “Million” (“Il Milione”) asarini o‘zbek tiliga tarjima qilib chop etish va O‘zDJTUda uning taqdimotini o‘tkazish bo‘ldi. Tadbirda Italiyaning O‘zbekistondagi elchisi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri hamda Ca’Foscari universiteti rahbarlari ishtirok etishi rejalashtirilmoqda. Mazkur taqdimotni 2025-yil oktyabr oyining birinchi yarmida o‘tkazish taklif qilindi.
Shuningdek, tomonlar Italiya va O‘zbekiston o‘rtasida ta’lim, ilm-fan va madaniyat sohalarida yangi qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni amalga oshirish imkoniyatlarini ham muhokama qildilar.
Ushbu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi ilmiy-madaniy aloqalarni yanada mustahkamlash, talabalarga Italiya madaniyati va adabiy merosini chuqurroq o‘rganish imkonini yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Встреча с представителем Торговой палаты Узбекистана
4 сентября 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с членом Совета Итало–Узбекской торговой палаты Марко Фарчи.
В мероприятии приняли участие ректор университета Илхомджон Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, а также заведующая кафедрой теории и практики перевода итальянского языка Б. Эргашева.
В ходе встречи были подробно обсуждены вопросы развития сотрудничества с итальянскими университетами. В частности, Марко Фарчи подчеркнул необходимость ускорения процесса открытия тестового центра CELI по итальянскому языку при УзГУМЯ, организации подготовки и сертификации кандидатов, направляемых в Италию через Агентство по внешней трудовой миграции. Он отметил, что в этом направлении проведет переговоры с руководством университета Ca’Foscari.
Кроме того, было отмечено, что открытие филиала Тушу университета в Самарканде, а также установление сотрудничества с университетом Roma Tre, где обучается более 20 тысяч студентов, будет выгодным для обеих сторон. Особо подчеркнута возможность реализации совместных образовательных программ, в частности обучения в магистратуре в Италии на бесплатной основе.
Ректор Илхомджон Тухтасинов сообщил, что УзГУМЯ направил ряд предложений по совместным образовательным программам в университеты Италии, однако пока не получено конкретного ответа. В свою очередь, Марко Фарчи заявил, что лично передаст данные предложения итальянской стороне.
Стороны отметили свою готовность расширять сотрудничество во всех направлениях в рамках Итало–Узбекского форума ректоров, проведение которого запланировано в феврале 2026 года в Риме.
Одним из важных вопросов обсуждения стало издание на узбекском языке знаменитого произведения Марко Поло «Миллион» («Il Milione») и проведение его презентации в УзГУМЯ. В мероприятии планируется участие посла Италии в Узбекистане, министра высшего образования, науки и инноваций, а также руководителей университета Ca’Foscari. Данная презентация предложена к проведению в первой половине октября 2025 года.
Также стороны обсудили возможности реализации новых совместных проектов и инициатив в сфере образования, науки и культуры между Италией и Узбекистаном.
Эта встреча имеет важное значение для дальнейшего укрепления научно-культурных связей между двумя странами и создания для студентов возможностей более глубокого изучения культуры и литературного наследия Италии.