O‘zbekiston savdo palatasi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 4-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Italiya–O‘zbekiston savdo palatasi kengashi a’zosi Marko Farchi bilan uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev hamda Italiyan tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri B. Ergasheva ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida Italiya oliygohlari bilan hamkorlikni rivojlantirish masalalari keng muhokama qilindi. Jumladan, Marko Farchi O‘zDJTUda italyan tili bo‘yicha CELI test markazini ochish jarayonini jadallashtirish, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi orqali Italiyaga yuboriladigan nomzodlarni test sinovlariga tayyorlash va sertifikatlash ishlarini yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi. U bu borada Ca’Foscari universiteti rahbariyati bilan muzokaralar olib borishini bildirdi.
Shuningdek, Samarqand shahrida Tushu universiteti filiali ochilishi, 20 mingdan ortiq talaba tahsil olayotgan Roma Tre universiteti bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish ikki tomon uchun manfaatli bo‘lishi qayd etildi. Qo‘shma ta’lim dasturlarini joriy etish, xususan magistratura darajasida Italiyada bepul o‘qish imkoniyatlari mavjudligi ham alohida ta’kidlandi.
Rektor Ilxomjon Tuxtasinov O‘zDJTU tomonidan Italiya universitetlariga qo‘shma ta’lim dasturlari bo‘yicha bir qator takliflar yuborilganini, ammo hozircha aniq javob olinmaganini bildirdi. Marko Farchi esa mazkur takliflarni Italiya tomoniga shaxsan yetkazishini ma’lum qildi.
Tomonlar 2026-yil fevral oyida Rim shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan Italiya–O‘zbekiston Rektorlar Forumida hamkorlikni barcha yo‘nalishlarda kengaytirishga tayyor ekanliklarini ta’kidlashdi.
Muhokama qilingan muhim masalalardan yana biri – Marko Poloning mashhur “Million” (“Il Milione”) asarini o‘zbek tiliga tarjima qilib chop etish va O‘zDJTUda uning taqdimotini o‘tkazish bo‘ldi. Tadbirda Italiyaning O‘zbekistondagi elchisi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri hamda Ca’Foscari universiteti rahbarlari ishtirok etishi rejalashtirilmoqda. Mazkur taqdimotni 2025-yil oktyabr oyining birinchi yarmida o‘tkazish taklif qilindi.
Shuningdek, tomonlar Italiya va O‘zbekiston o‘rtasida ta’lim, ilm-fan va madaniyat sohalarida yangi qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni amalga oshirish imkoniyatlarini ham muhokama qildilar.
Ushbu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi ilmiy-madaniy aloqalarni yanada mustahkamlash, talabalarga Italiya madaniyati va adabiy merosini chuqurroq o‘rganish imkonini yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Meeting with the Representative of the Uzbekistan Chamber of Commerce
On September 4, 2025, the Uzbekistan State University of World Languages hosted a meeting with Marco Farchi, a member of the Italy–Uzbekistan Chamber of Commerce Council
The event was attended by the university’s rector, Ilkhomjon Tukhtasinov, Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Head of the International Cooperation Department Kh. Yuldashev, and Head of the Department of Italian Translation Theory and Practice B. Ergasheva.
During the meeting, issues related to developing cooperation with Italian universities were widely discussed. In particular, Marco Farchi emphasized the need to accelerate the process of opening a CELI test center for the Italian language at UzSWLU, as well as organizing the preparation and certification of candidates sent to Italy through the Agency for External Labor Migration. He noted that he would hold negotiations on this matter with the leadership of Ca’Foscari University.
Furthermore, it was highlighted that opening a branch of Tushu University in Samarkand and establishing cooperation with Roma Tre University, which has over 20,000 students, would be mutually beneficial. The possibility of launching joint educational programs, especially offering opportunities for free master’s studies in Italy, was also underlined.
Rector Ilkhomjon Tukhtasinov stated that UzSWLU had already sent several proposals regarding joint educational programs to Italian universities, but no specific response had yet been received. In turn, Marco Farchi assured that he would personally deliver these proposals to the Italian side.
The parties also stressed their readiness to expand cooperation in all areas at the Italy–Uzbekistan Rectors’ Forum, scheduled to take place in Rome in February 2026.
Another key topic of discussion was the translation and publication of Marco Polo’s famous work Il Milione (“The Million”) into Uzbek and holding its presentation at UzSWLU. The event is expected to be attended by the Ambassador of Italy to Uzbekistan, the Minister of Higher Education, Science and Innovation, as well as Ca’Foscari University leaders. It was proposed to organize the presentation in the first half of October 2025.
The parties further discussed opportunities to implement new joint projects and initiatives in education, science, and culture between Italy and Uzbekistan.
This meeting plays an important role in strengthening academic and cultural ties between the two countries and providing students with opportunities to gain a deeper understanding of Italian culture and literary heritage.