O'zbekiston va Fransiya oliy ta'lim forumida O'zDJTU vakillari ishtirok etdi
Fransiya Prezidenti Emmanuel Makronning O‘zbekistonga rasmiy tashrifi doirasida 2023-yil 4-noyabr kuni Toshkentdagi Fransuz Alyansida O‘zbekiston va Fransiya oliy ta’lim forumi o‘tkazildi.
Ushbu forum Fransiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi tashkilotchiligida Fransiyaning qator ilg‘or universitetlari, jumladan, shimoliy Parij Sorbonna universiteti, Campus France vakolatxonasi,  Frankofoniya universitetlari agentligi, Erasmus xalqaro loyihalarining O‘zbekistondagi vakillari hamda O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va respublikamizdagi ko‘plab universitetlarning xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektorlari va mas’ullari o‘rtasida fikrlar almashinuvi hamda hamkorlik imkoniyatlari yuzasidan suhbatlashish imkonini yaratdi.
Forumni Fransiya elchixonasining madaniyat va hamkorlik bo‘yicha maslahatchisi Loran Oriol janoblari va ta’lim masalalari bo‘yicha attashesi Serj Bellini janoblari ochib berishdi.
Xalqaro tadbirda O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Xalqaro ishlar bo‘yicha aloqalar prorektori Abdurahim Nosirov, oliygohning Fransuz tili nazariy fanlar kafedrasi katta o‘qituvchisi G'ayrat Masharibov ishtirok etdi.
O’zDJTU vakillari forumga tashrif buyurgan Fransiya oliy ta’lim muassasalari va ta’limga aloqador tashkilotlar vakillari bilan hamkorlik imkoniyatlari yuzasidan muzokaralar olib bordi. Jumladan, Frankofoniya universitetlar agentligi vakili, boshqaruv va menejment bo‘yicha mas’ul Vladimir Galabov bilan suhbatlashib, kelgusida universitet va tashkilot o‘rtasida aloqalar o‘rnatish masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Shimoliy Parij-Sorbonna universiteti Ilmiy izlanishlar bo‘limi mas’uli Katrin Eyme bilan suhbatlashib, fransiyalik mutaxassisni universitetimizga taklif qildilar va kelgusi haftada hamkorlik masalalarini ko‘rib chiqish uchun ishlab chiqarish uchrashuvi belgilashga erishildi.
Kunning ikkinchi yarmida Fransiya va O‘zbekistondagi oliy ta’lim muassasalarining ko‘rgazmasi ham tashkil qilindi. Bu jarayon poytaxtdagi fransuz tili va Fransiyada ta’lim olishga qiziquvchi talabalar, jumladan, universitetning Roman-german filologiyasi fakulteti talabalari uchun ham qiziqarli va mazmunli bo‘ldi.

As part of the official visit of French President Emmanuel Macron to Uzbekistan, the forum of Higher Education of Uzbekistan and France was held on November 4, 2023 at the French alliance in Tashkent.
This forum has provided an opportunity for official conversation between a number of advanced French universities, including the Sorbonne University of North Paris, the campus France representative office, the agency of Francophonie universities, representatives of Erasmus international projects in Uzbekistan and the Ministry of higher education, science and innovation, as well as vice-rectors and responsible for international relations of many universities in the Republic.
The forum was inaugurated by Mr. Laurent Oriol, adviser to the French Embassy on culture and cooperation, and Mr. Serge Bellini, attaché on educational issues.
The international event was attended by Abdurahim Nasirov, vice-rector of relations for International Affairs of the Uzbekistan State World Languages University and G’ayrat Masharibov, senior lecturer of the Department of Theoretical Sciences of the French language of the University.
Representatives of UzSWLU negotiated with representatives of French higher education institutions and educational-related organizations who visited the forum on the possibilities of cooperation.
In particular, there was an official conversation with Vladimir Galabov, a representative of the Francophonie universities agency, responsible for management, and further issues of establishing relations between the University and the organization were discussed.
In addition, an official conversation was conducted with Katrin Eyme, in charge of the Department of scientific research at the University of Paris-Sorbonne in the North, and she was invited to UzSWLU, and next week a production meeting was set for consideration of cooperation issues.
In the afternoon, an exhibition of higher education institutions in France and Uzbekistan was also organized.
This process has also been interesting and meaningful to students interested in French language and education in France, including students of the Uzbekistan State World Langiages University’s Faculty of Romano-Germanic philology.