O‘zbekiston va Italiya universitetlarining birinchi forumi Toshkentda o‘tkaziladi
Joriy yil 28–29-may kunlari O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri B.Saidov boshchiligidagi delegatsiya tarkibida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining o‘rinbosari Otabek Maxkamov Rim shahrida o‘tkazilgan “Italiya-Markaziy Osiyo” tashqi ishlar vazirlarining uchinchi konferensiyasida ishtirok etdi.
“Italiya-Markaziy Osiyo” tashqi ishlar vazirlarining uchinchi konferensiyasi doirasida “Oliy ta’lim va bilim tarmoqlari” mavzusiga bag‘ishlangan 3-panel sessiyada O.Maxkamov o‘z taqdimoti bilan qatnashdi.
Bundan tashqari, О.Maxkamov ishtirokida Italiya Universitetlar va tadqiqotlar vaziri bilan Anna Mariya Bernini bilan muzokaralar o‘tkazildi.
2024-yil sentabr oyi oxirida O‘zbekiston va Italiya universitetlarining birinchi forumini Toshkentda o‘tkazish va Italiya delegatsiyasiga vazir A.Bernini shaxsan o‘zi rahbarlik qilishga tayyorligini ma’lum qildi.

The first forum of Uzbek and Italian universities will be held in Tashkent
On May 28-29 of this year, Otabek Makhkamov, Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation, as part of the delegation headed by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan B. Saidov, met in Rome at the third "Italy-Central Asia" foreign ministers' meeting. participated in the conference.
O. Makhkamov took part in the 3rd panel session on "Higher education and knowledge networks" within the framework of the third conference of foreign ministers of "Italy-Central Asia" with his presentation.
In addition, negotiations were held with the Italian Minister of Universities and Research Anna Maria Bernini with the participation of O. Makhkamov.
At the end of September 2024, Minister A. Bernini informed that he is ready to hold the first forum of Uzbek and Italian universities in Tashkent and personally lead the Italian delegation.