O‘zbekiston va Italiya universitetlarining birinchi forumi Toshkentda o‘tkaziladi
Joriy yil 28–29-may kunlari O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri B.Saidov boshchiligidagi delegatsiya tarkibida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining o‘rinbosari Otabek Maxkamov Rim shahrida o‘tkazilgan “Italiya-Markaziy Osiyo” tashqi ishlar vazirlarining uchinchi konferensiyasida ishtirok etdi.
“Italiya-Markaziy Osiyo” tashqi ishlar vazirlarining uchinchi konferensiyasi doirasida “Oliy ta’lim va bilim tarmoqlari” mavzusiga bag‘ishlangan 3-panel sessiyada O.Maxkamov o‘z taqdimoti bilan qatnashdi.
Bundan tashqari, О.Maxkamov ishtirokida Italiya Universitetlar va tadqiqotlar vaziri bilan Anna Mariya Bernini bilan muzokaralar o‘tkazildi.
2024-yil sentabr oyi oxirida O‘zbekiston va Italiya universitetlarining birinchi forumini Toshkentda o‘tkazish va Italiya delegatsiyasiga vazir A.Bernini shaxsan o‘zi rahbarlik qilishga tayyorligini ma’lum qildi.

В Ташкенте пройдет первый форум вузов Узбекистана и Италии.
28-29 мая текущего года заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Отабек Махкамов в составе делегации, возглавляемой министром иностранных дел Республики Узбекистан Б.Саидовым, встретился в Риме на третьем « Встреча министров иностранных дел Италия-Центральная Азия. приняла участие в конференции.
О.Махкамов со своим докладом принял участие в 3-й панельной сессии «Высшее образование и сети знаний» в рамках третьей конференции министров иностранных дел «Италия-Центральная Азия».
Кроме того, при участии О.Махкамова прошли переговоры с министром университетов и исследований Италии Анной Марией Бернини.
В конце сентября 2024 года министр А.Бернини сообщил, что готов провести первый форум узбекских и итальянских вузов в Ташкенте и лично возглавить итальянскую делегацию.