O‘zDJTU – Xitoy tili ta’limida sifatli rivojlanishga hissa qo‘shmoqda
2-iyun kuni, tarixiy Samarqand shahrida o‘tayotgan O‘zbekiston–Xitoy “Ta’lim, fan va texnologiyalar sohasida innovatsion hamkorlik” forumining ikkinchi kunida “Xitoy tilini xalqaro miqyosda o‘qitishda sifatli rivojlanish” mavzusiga bag‘ishlangan sessiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Otabek Mahkamov, Shensi va Tsinxay viloyatlarining ta’lim departamentlari rahbarlari, O‘zbekiston va Xitoyning 20 dan ortiq yetakchi oliy ta’lim muassasalari, ilmiy markazlari va ta’lim siyosatini shakllantiruvchi tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Unda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, professor Ilxomjon Tuxtasinov tomonidan “O‘zbekistonda xitoy tilini o‘qitish istiqbollari: O‘zDJTU misolida” mavzusida ma’ruza qilindi. Rektor o‘z chiqishida universitetda joriy etilgan zamonaviy ta’lim yondashuvlari, xitoy tilini o‘qitish bo‘yicha ilg‘or tajribalar, xalqaro hamkorlik asosida amalga oshirilayotgan loyihalar va istiqbolli rejalar haqida ma’lumot berdi.
Sessiyada xitoy tilini o‘qitish sifatini oshirish, zamonaviy xitoyshunos mutaxassislar tayyorlash, madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish va ilmiy hamkorlikni chuqurlashtirishga doir O‘zDJTU tomonidan qator takliflar ilgari surildi. Bu yo‘nalishlarda aniq rejalar belgilab olindi.
Professor Ilxomjon Madaminovich Tuxtasinov ta’kidladi:
“Bugungi kunda bizning asosiy vazifamiz – xorijiy tillarni yuqori sifatda o‘qitish. Xitoy bilan hamkorlik, ayniqsa xitoy tili va madaniyatini o‘rgatish borasidagi tashabbuslar bizning strategik yo‘nalishlarimizdan biridir. Biz bu yo‘nalishda amaliy natijalar sari qat’iy intilmoqdamiz.”
Mazkur sessiya doirasida yangi shartnomalar imzolandi, bu esa O‘zDJTU va xitoylik hamkorlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlaydi. Universitet esa xalqaro ta’lim makonida innovatsion va ko‘p tilli yondashuvni ilgari surishda yetakchi platforma sifatida o‘z o‘rnini mustahkamlashda davom etmoqda.

УзГУМЯ — вклад в качественное развитие преподавания китайского языка
2 июня в древнем городе Самарканде в рамках второго дня форума «Инновационное сотрудничество в сфере образования, науки и технологий» между Узбекистаном и Китаем прошла сессия на тему «Качественное развитие преподавания китайского языка на международном уровне».
В сессии приняли участие заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Отабек Махкамов, руководители департаментов образования провинций Шэньси и Цинхай, а также представители более 20 ведущих вузов, научных центров и организаций, формирующих образовательную политику Узбекистана и Китая.
С докладом на тему «Перспективы преподавания китайского языка в Узбекистане: на примере УзГУМЯ» выступил ректор Узбекского государственного университета мировых языков, профессор Илхомжон Тухтасинов. В своём выступлении он рассказал о внедрении современных подходов к обучению, передовом опыте в преподавании китайского языка, международных проектах и будущих планах.
Во время сессии УзГУМЯ представил ряд предложений, касающихся повышения качества преподавания китайского языка, подготовки современных китаеведов, развития межкультурного диалога и углубления научного сотрудничества. Были определены конкретные направления дальнейшей работы.
Профессор Илхомжон Мадаминович Тухтасинов отметил:
«Сегодня наша главная задача — качественное преподавание иностранных языков. Сотрудничество с Китаем, особенно инициативы в сфере преподавания китайского языка и культуры, являются одним из наших стратегических направлений. Мы решительно стремимся к практическим результатам в этом направлении».
В рамках данной сессии были подписаны новые соглашения, что послужит дальнейшему укреплению сотрудничества между УзГУМЯ и китайскими партнёрами. Университет продолжает утверждать себя в качестве ведущей платформы, продвигающей инновационные и многоязычные подходы в международном образовательном пространстве.