OʻzDJTU Braziliya va Argentinaning nufuzli OTMlari bilan hamkorlik aloqasi oʻrnatmoqda.
Hozirgi kunda Braziliyaning nufuzli San Paulu va Kampinas universitetlari bilan oʻzaro hamkorlik oʻrnatish masalalari boʻyicha kelishuvlarga erishmoqdamiz. 2024-yil 16-iyun kuni Kampinas universiteti xalqarolashtirish masalalari boʻyicha boʻyicha ijrochi direktori, professor doktor Osvaldir Taranto hamda boʻlim boshligʻi Mayara Ferreira Morais hamda OʻzDJTU xalqaro ishlar boʻyicha prorektori Abdurahim Nasirov, boʻlim boshligʻI Husan Yuldashev va professor Dilrabo Baxronovalar oʻzaro hamkorlik Memorandumini imzolash hamda kelgusida portugal tilini 2-til sifatida ochish masalasi boʻyicha onlayn tarzda davra suhbati olib bordilar.
Suhbatda, xorij tomoni bilan oʻzaro hamkorlik kelishuvlarini imzolash, mutaxassis va talabalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, oʻzaro tashrif muddatini kelishish; xizmat safariga yuboriladigan delegatsiya tarkibini shakllantirish, xizmat safarini amalga oshirish va belgilangan ikkitomonlama manfaatli tadbirlarni tashkil etish, YUNESKO 43-sessiyasining mazmun-mohiyati, Oʻzbekiston tashabbuslari toʻgʻrisida maʼlumot berish; mamlakatimiz tarixi, buyuk allomalar hamda bugungi kunda amalga oshirilayotgan islohotlar boʻyicha qisqa maʼlumotlar, xorij tomoniga Oʻzbekistonda oʻtkazilishi rejalashtirilgan tadbirlarda ishtirok etish boʻyicha oʻzaro fikrlar almashinildi.

УзГУМЯ налаживает отношения сотрудничества с престижными вузами Бразилии и Аргентины.
В настоящее время мы достигаем договоренностей с престижными бразильскими университетами Сан-Паулу и Кампинас об установлении взаимного сотрудничества. 16 июня 2024 года исполнительный директор Университета Кампинас по вопросам интернационализации профессор доктор Освальдир Таранто и заведующая кафедрой Майара Феррейра Мораис, проректор по международным связям УзДЖТУ Абдурахим Насиров, заведующая кафедрой И. Хусан Юлдашев и профессор Дилрабо Бахронова подписали соглашение Меморандум о сотрудничестве и в будущем португальцы проведут онлайн-круглый стол по вопросу открытия языка в качестве второго языка.
В ходе собеседования подписать с иностранной стороной договоры о взаимном сотрудничестве, наладить обмен специалистами и студентами, согласовать продолжительность взаимных визитов; формирование состава делегации, направляемой в командировку, проведение командировки и организация указанных двусторонних взаимовыгодных мероприятий, предоставление информации о содержании и сути 43-й сессии ЮНЕСКО, инициативах Узбекистана; краткие сведения об истории нашей страны, великих учёных и реализуемых сегодня реформах, состоялся обмен взаимными мнениями по участию в мероприятиях, запланированных к проведению в Узбекистане за рубежом.