OʻzDJTU Braziliya va Argentinaning nufuzli OTMlari bilan hamkorlik aloqasi oʻrnatmoqda.
Hozirgi kunda Braziliyaning nufuzli San Paulu va Kampinas universitetlari bilan oʻzaro hamkorlik oʻrnatish masalalari boʻyicha kelishuvlarga erishmoqdamiz. 2024-yil 16-iyun kuni Kampinas universiteti xalqarolashtirish masalalari boʻyicha boʻyicha ijrochi direktori, professor doktor Osvaldir Taranto hamda boʻlim boshligʻi Mayara Ferreira Morais hamda OʻzDJTU xalqaro ishlar boʻyicha prorektori Abdurahim Nasirov, boʻlim boshligʻI Husan Yuldashev va professor Dilrabo Baxronovalar oʻzaro hamkorlik Memorandumini imzolash hamda kelgusida portugal tilini 2-til sifatida ochish masalasi boʻyicha onlayn tarzda davra suhbati olib bordilar.
Suhbatda, xorij tomoni bilan oʻzaro hamkorlik kelishuvlarini imzolash, mutaxassis va talabalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, oʻzaro tashrif muddatini kelishish; xizmat safariga yuboriladigan delegatsiya tarkibini shakllantirish, xizmat safarini amalga oshirish va belgilangan ikkitomonlama manfaatli tadbirlarni tashkil etish, YUNESKO 43-sessiyasining mazmun-mohiyati, Oʻzbekiston tashabbuslari toʻgʻrisida maʼlumot berish; mamlakatimiz tarixi, buyuk allomalar hamda bugungi kunda amalga oshirilayotgan islohotlar boʻyicha qisqa maʼlumotlar, xorij tomoniga Oʻzbekistonda oʻtkazilishi rejalashtirilgan tadbirlarda ishtirok etish boʻyicha oʻzaro fikrlar almashinildi.

UzSWLU is establishing cooperative relations with prestigious higher education institutions in Brazil and Argentina.
Currently, agreements are being reached with the esteemed Brazilian universities of São Paulo and Campinas to establish mutual cooperation. On June 16, 2024, a Memorandum of Cooperation was signed by Professor Dr. Osvaldir Taranto, executive director for internationalization at Campinas University, department head Mayara Ferreira Morais, UzSWLU vice-rector for international affairs Abdurahim Nasirov, department head I. Husan Yuldashev, and Professor Dilrabo Bakhronova. An online roundtable discussion was also conducted on the topic of introducing Portuguese as a second language.
During the meeting, mutual cooperation agreements were discussed, including the exchange of experts and students, the duration of mutual visits, and the formation of the delegation to be sent on business trips. Additionally, the business trips and bilaterally beneficial events were organized, with information provided about the content and essence of the 43rd session of UNESCO and Uzbekistan's initiatives. Brief information was shared on the history of Uzbekistan, its great scholars, the reforms being implemented today, and mutual participation in events planned to be held in Uzbekistan and abroad.