O‘zDJTU delegatsiyasi Varshava Universitetida: Yangi hamkorlik ufqlari
2025-yil 17-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti professori Dilrabo Baxronova Polshaning nufuzli oliy ta’lim muassasasi — Varshava Universitetiga tashrif buyurdi. Ushbu oliygoh dunyo reytinglarida (QS – 258-o‘rin, THE – 601+ o‘rin) yetakchi o‘rinlarni egallab, Markaziy va Sharqiy Yevropaning eng yaxshi universitetlaridan biri hisoblanadi.
Tashrif davomida Amaliy tilshunoslik instituti vakili Simon von Kleist tomonidan kutib olingan delegatsiyamiz universitet infratuzilmasi bilan tanishdi. Xususan, ekologik bog‘lar, zamonaviy kutubxona va “yashil tom” loyihalari e’tiborni tortdi.
Asosiy uchrashuv Amaliy tilshunoslik instituti bilan bo‘lib o‘tdi. Unda quyidagi yo‘nalishlarda hamkorlik qilish yuzasidan kelishuvlarga erishildi:
•  Qo‘shma ilmiy tadqiqotlar olib borish
•  O‘qituvchi va tadqiqotchilar almashinuvi
•  Talabalar uchun yozgi maktablar
•  Xalqaro konferensiyalarda hamkorlik
Shuningdek, universitet kutubxonasining raqamlashtirilgan fondlari va noyob arxitektura yechimlari delegatsiya a’zolarida katta taassurot qoldirdi.
Tashrif ikki universitet o‘rtasida doimiy akademik hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, ilg‘or tajriba almashish va xalqaro ilmiy integratsiyani mustahkamlash yo‘lida muhim bosqich bo‘ldi.

Делегация УзГУМЯ в Варшавском университете: Новые горизонты сотрудничества
17 июня 2025 года профессор Узбекского государственного университета мировых языков Дильрабо Бахронова посетила один из ведущих вузов Польши — Варшавский университет. Этот вуз занимает высокие позиции в международных рейтингах (QS — 258-е место, THE — 601+ место) и считается одним из лучших университетов Центральной и Восточной Европы.
В ходе визита делегация во главе с профессором была встречена представителем Института прикладной лингвистики Саймоном фон Клейстом и ознакомилась с инфраструктурой университета. Особое внимание привлекли экологические парки, современная библиотека и проекты "зелёная крыша".
Основная встреча состоялась с представителями Института прикладной лингвистики, по итогам которой были достигнуты соглашения по следующим направлениям сотрудничества:
• Совместные научные исследования
• Обмен преподавателями и исследователями
• Летние школы для студентов
• Сотрудничество в международных конференциях
Цифровые фонды университетской библиотеки и уникальные архитектурные решения также произвели большое впечатление на членов делегации.
Этот визит стал важным этапом в установлении устойчивого академического сотрудничества между двумя университетами, обмене передовым опытом и укреплении международной научной интеграции.