O‘zDJTU delegatsiyasining Germaniyaga xizmat safari doirasida Hamburg universitetida muzokaralar o‘tkazildi.
O‘zDJTU delegatsiyasining Germaniyaga xizmat safari doirasida Hamburg universitetida muzokaralar o‘tkazildi. O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I. Tuxtasinov Germaniya Federativ Respublikasiga xizmat safari doirasida 21-noyabr kuni Hamburg universitetiga tashrif buyurdi.
Mazkur universitet rahbariyati bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi. Muzokaralar konstruktiv va samarali ruhda kechib, tomonlar uchun manfaatli bo‘lgan qator tashabbuslar ko‘rib chiqildi. Jumladan, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish, talaba, ilmiy tadqiqotchilar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, ilmiy-amaliy loyihalarni amalga oshirish kabi akademik hamkorlikni kengaytirish masalalari bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Uchrashuv yakunida O‘zDJTU va Hamburg universiteti rahbarlari tomonidan Anglashuv memorandumi imzolandi. Delegatsiya vakillarining Hamburg universiteti fakultetlari va ilmiy markazlari faoliyati bilan tanishuvi davom etmoqda.
Ushbu tashrif O‘zDJTUning Germaniya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni kengaytirishga xizmat qiladi.
Hamburg Universiteti (University of Hamburg) Germaniyaning eng muhim va nufuzli davlat universitetlaridan biri bo‘lib, Times Higher Education (THE) reytingida 132-o‘rinni egallagan. Universitet 1919-yilda tashkil etilgan bo‘lib, hozirda 8 ta asosiy fakultet — huquq, iqtisod va ijtimoiy fanlar, tibbiyot, ta’lim, gumanitar fanlar, matematika va tabiiy fanlar, psixologiya va boshqalar faoliyat ko‘rsatadi.
Talabalar soni taxminan 44 000 nafar, universitetda 718 nafar professor ishlaydi.
80 ta bakalavriat va 98 ta magistratura dasturi mavjud bo‘lib, 20 ta dastur ingliz tilida olib boriladi.

В рамках служебной поездки делегации УзГУМЯ в Германию были проведены переговоры в Гамбургском университете.
В рамках служебной поездки делегации УзГУМЯ в Германию были проведены переговоры в Гамбургском университете. 21 ноября ректор Узбекского государственного университета мировых языков И. Тухтасинов посетил Гамбургский университет в ходе своего визита в Федеративную Республику Германия.
ния.Во время состоявшейся беседы с руководством университета были обсуждены приоритетные направления двустороннего сотрудничества. Переговоры прошли в конструктивной и результативной атмосфере, были рассмотрены инициативы, представляющие взаимный интерес. В частности, достигнуты договоренности по вопросам расширения академического сотрудничества, таким как создание совместных образовательных программ, обмен студентами, научными исследователями и профессорско-преподавательским составом, а также реализация научно-практических проектов.
По итогам встречи руководители УзГУМЯ и Гамбургского университета подписали Меморандум о взаимопонимании. Представители делегации продолжают знакомиться с деятельностью факультетов и научных центров Гамбургского университета.
Данный визит способствует расширению сотрудничества УзГУМЯ с высшими учебными заведениями Германии.
Гамбургский университет (University of Hamburg) является одним из самых важных и престижных государственных университетов Германии и занимает 132-е место в рейтинге Times Higher Education (THE). Университет основан в 1919 году и включает 8 основных факультетов: право, экономика и социальные науки, медицина, образование, гуманитарные науки, математика и естественные науки, психология и другие.
Количество студентов составляет около 44 000 человек, в университете работают 718 профессоров.
В наличии 80 программ бакалавриата и 98 программ магистратуры, из которых 20 ведутся на английском языке.