O‘zDJTU delegatsiyasining Germaniyaga xizmat safari doirasida Hamburg universitetida muzokaralar o‘tkazildi.
O‘zDJTU delegatsiyasining Germaniyaga xizmat safari doirasida Hamburg universitetida muzokaralar o‘tkazildi. O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I. Tuxtasinov Germaniya Federativ Respublikasiga xizmat safari doirasida 21-noyabr kuni Hamburg universitetiga tashrif buyurdi.
Mazkur universitet rahbariyati bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi. Muzokaralar konstruktiv va samarali ruhda kechib, tomonlar uchun manfaatli bo‘lgan qator tashabbuslar ko‘rib chiqildi. Jumladan, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish, talaba, ilmiy tadqiqotchilar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, ilmiy-amaliy loyihalarni amalga oshirish kabi akademik hamkorlikni kengaytirish masalalari bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Uchrashuv yakunida O‘zDJTU va Hamburg universiteti rahbarlari tomonidan Anglashuv memorandumi imzolandi. Delegatsiya vakillarining Hamburg universiteti fakultetlari va ilmiy markazlari faoliyati bilan tanishuvi davom etmoqda.
Ushbu tashrif O‘zDJTUning Germaniya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni kengaytirishga xizmat qiladi.
Hamburg Universiteti (University of Hamburg) Germaniyaning eng muhim va nufuzli davlat universitetlaridan biri bo‘lib, Times Higher Education (THE) reytingida 132-o‘rinni egallagan. Universitet 1919-yilda tashkil etilgan bo‘lib, hozirda 8 ta asosiy fakultet — huquq, iqtisod va ijtimoiy fanlar, tibbiyot, ta’lim, gumanitar fanlar, matematika va tabiiy fanlar, psixologiya va boshqalar faoliyat ko‘rsatadi.
Talabalar soni taxminan 44 000 nafar, universitetda 718 nafar professor ishlaydi.
80 ta bakalavriat va 98 ta magistratura dasturi mavjud bo‘lib, 20 ta dastur ingliz tilida olib boriladi.

As part of the UzSWLU delegation’s official visit to Germany, negotiations were held at the University .
As part of the UzSWLU delegation’s official visit to Germany, negotiations were held at the University. On November 21, the rector of the Uzbekistan State World Languages University, I. Tukhtasinov  visited the University of Hamburg during his trip to the Federal Republic of Germany.
During the meeting with the university administration, the priority areas of bilateral cooperation were discussed. The talks were constructive and productive, and a number of mutually beneficial initiatives were reviewed. In particular, agreements were reached on expanding academic cooperation, including establishing joint educational programs, exchanging students, researchers, and faculty members, and implementing scientific and practical projects.
At the end of the meeting, the leaders of UzSWLU and the University of Hamburg signed a Memorandum of Understanding. The delegation members continue to familiarize themselves with the activities of the university’s faculties and research centers.
This visit contributes to strengthening UzSWLU’s cooperation with higher education institutions in Germany.
Information:
The University of Hamburg is one of Germany’s most important and prestigious public universities and ranks 132nd in the Times Higher Education (THE) ranking. Founded in 1919, it currently has 8 main faculties — law, economics and social sciences, medicine, education, humanities, mathematics and natural sciences, psychology, and others.