OʻzDJTU delegatsiyasining Xitoyning Xi’an politexnika universitetiga tashrifi davom etmoqda
2025-yil 23-may kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasining Xitoy Xalq Respublikasining nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri — Xi’an politexnika universitetiga tashrifi davom etdi. Tashrif doirasida delegatsiya a’zolari asosan mazkur universitetdagi media kommunikatsiya hamda san’at va dizayn yoʻnalishlari faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Kun davomida OʻzDJTU vakillari politexnika universitetining Media kommunikatsiya hamda San’at va dizayn fakultetlari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muloqotlar chog‘ida ushbu yo‘nalishlarning OʻzDJTUdagi mavjud yo‘nalishlarga yaqinligi va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Media kommunikatsiya yo‘nalishida nafaqat xitoylik, balki xorijlik talabalar uchun ham jurnalistika, film ishlab chiqarish, laboratoriya sharoitlarida amaliy mashg‘ulotlar olib borish imkoniyatlari yaratilgan. San’at va dizayn fakultetida esa moda, fashion, grafik va sanoat dizayni kabi 16 yo‘nalishda ta’lim jarayoni yo‘lga qo‘yilgan.
Tashrif davomida Oʻzbekiston delegatsiyasi ham oʻz navbatida OʻzDJTUda olib borilayotgan ta’lim jarayoni, fanlar, xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari haqida taqdimot o‘tkazdi.
Uchrashuv yakunida OʻzDJTU Xalqaro jurnalistika fakulteti va Xi’an politexnika universiteti oʻrtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish borasida dastlabki kelishuvlarga erishildi. Memorandum imzolanishi ortidan talabalar va oʻqituvchilar almashinuvi, ilmiy-amaliy tajriba almashuvi kabi yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirish ko‘zda tutilmoqda.
E’tiborlisi, OʻzDJTUda yaqin kelajakda dizayn yoʻnalishini joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu borada katta tajribaga ega Xi’an politexnika universiteti bilan yaqindan hamkorlik qilish koʻzda tutilgan. Mazkur universitet nafaqat Xitoy, balki Buyuk Britaniyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan ham qoʻshma dasturlarni yoʻlga qo‘ygan.
Tashrif davomida Buyuk Britaniyadan kelgan afrikalik mutaxassis tomonidan olib borilayotgan interaktiv dars jarayonlari, talabalarga yo‘naltirilgan o‘qitish metodlari OʻzDJTU vakillarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Shuningdek, media kommunikatsiya yoʻnalishida ham ikki universitet oʻrtasida qoʻshma ta’lim dasturlarini yoʻlga qo‘yish masalasida muzokaralar olib borildi.

Визит делегации УзГУМЯ в Сианьский политехнический университет продолжается
23 мая 2025 года делегация Узбекского государственного университета мировых языков продолжила свой визит в один из престижных вузов Китайской Народной Республики — Сианьский политехнический университет. В рамках визита члены делегации подробно ознакомились с деятельностью факультетов медиакоммуникаций, а также искусства и дизайна.
В течение дня представители УзГУМЯ провели встречи с руководством факультетов медиакоммуникаций и искусства и дизайна Сианьского политехнического университета. В ходе бесед обсуждалось сходство этих направлений с соответствующими направлениями в УзГУМЯ и перспективы взаимовыгодного сотрудничества.
Факультет медиакоммуникаций предоставляет возможности для практических занятий в лабораторных условиях по таким направлениям, как журналистика и кинопроизводство, не только для китайских, но и для иностранных студентов. На факультете искусства и дизайна реализуется обучение по 16 направлениям, включая моду, графический и промышленный дизайн.
В рамках визита узбекская делегация также провела презентацию образовательного процесса, учебных дисциплин и международного сотрудничества в УзГУМЯ.
По итогам встречи были достигнуты предварительные договорённости о сотрудничестве между факультетом международной журналистики УзГУМЯ и Сианьским политехническим университетом. После подписания меморандума планируется развивать сотрудничество в направлениях студенческого и преподавательского обмена, а также научно-практического взаимодействия.
Следует отметить, что в ближайшем будущем в УзГУМЯ планируется открыть направление «дизайн». В этом контексте запланировано тесное сотрудничество с Сианьским политехническим университетом, обладающим богатым опытом в данной области. Университет реализует совместные программы не только с китайскими, но и с ведущими вузами Великобритании.
Также представители УзГУМЯ проявили большой интерес к интерактивным занятиям и методикам обучения, ориентированным на студентов, которые проводились африканским специалистом, прибывшим из Великобритании.
Кроме того, велись переговоры о создании совместных образовательных программ в области медиакоммуникаций между двумя университетами.