OʻzDJTU delegatsiyasining Xitoyning Xi’an politexnika universitetiga tashrifi davom etmoqda
2025-yil 23-may kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasining Xitoy Xalq Respublikasining nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri — Xi’an politexnika universitetiga tashrifi davom etdi. Tashrif doirasida delegatsiya a’zolari asosan mazkur universitetdagi media kommunikatsiya hamda san’at va dizayn yoʻnalishlari faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Kun davomida OʻzDJTU vakillari politexnika universitetining Media kommunikatsiya hamda San’at va dizayn fakultetlari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muloqotlar chog‘ida ushbu yo‘nalishlarning OʻzDJTUdagi mavjud yo‘nalishlarga yaqinligi va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Media kommunikatsiya yo‘nalishida nafaqat xitoylik, balki xorijlik talabalar uchun ham jurnalistika, film ishlab chiqarish, laboratoriya sharoitlarida amaliy mashg‘ulotlar olib borish imkoniyatlari yaratilgan. San’at va dizayn fakultetida esa moda, fashion, grafik va sanoat dizayni kabi 16 yo‘nalishda ta’lim jarayoni yo‘lga qo‘yilgan.
Tashrif davomida Oʻzbekiston delegatsiyasi ham oʻz navbatida OʻzDJTUda olib borilayotgan ta’lim jarayoni, fanlar, xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari haqida taqdimot o‘tkazdi.
Uchrashuv yakunida OʻzDJTU Xalqaro jurnalistika fakulteti va Xi’an politexnika universiteti oʻrtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish borasida dastlabki kelishuvlarga erishildi. Memorandum imzolanishi ortidan talabalar va oʻqituvchilar almashinuvi, ilmiy-amaliy tajriba almashuvi kabi yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirish ko‘zda tutilmoqda.
E’tiborlisi, OʻzDJTUda yaqin kelajakda dizayn yoʻnalishini joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu borada katta tajribaga ega Xi’an politexnika universiteti bilan yaqindan hamkorlik qilish koʻzda tutilgan. Mazkur universitet nafaqat Xitoy, balki Buyuk Britaniyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan ham qoʻshma dasturlarni yoʻlga qo‘ygan.
Tashrif davomida Buyuk Britaniyadan kelgan afrikalik mutaxassis tomonidan olib borilayotgan interaktiv dars jarayonlari, talabalarga yo‘naltirilgan o‘qitish metodlari OʻzDJTU vakillarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Shuningdek, media kommunikatsiya yoʻnalishida ham ikki universitet oʻrtasida qoʻshma ta’lim dasturlarini yoʻlga qo‘yish masalasida muzokaralar olib borildi.

On May 23, 2025, the delegation of Uzbekistan State World Languages University continued its visit to one of the prestigious higher education institutions of the People's Republic of China – Xi'an Polytechnic University. During the visit, the delegation members became closely acquainted with the activities of the university's Media Communications and Art & Design departments.
Throughout the day, UzSWLU representatives held meetings with the heads of the Media Communications and Art & Design faculties. During these discussions, the similarities between these departments and those at UzSWLU, as well as potential areas for mutually beneficial cooperation, were explored.
In the field of media communications, opportunities are provided for both Chinese and international students to engage in practical training in journalism and film production within laboratory settings. At the Faculty of Art and Design, education is provided in 16 different areas, including fashion, graphic, and industrial design.
During the visit, the Uzbek delegation delivered a presentation on the educational process, academic disciplines, and international cooperation at UzSWLU.
At the end of the meeting, preliminary agreements were reached to establish cooperation between the Faculty of International Journalism of UzSWLU and Xi’an Polytechnic University. Following the signing of a memorandum, the universities plan to collaborate in student and faculty exchanges and scientific-practical experience sharing.
It is worth noting that UzSWLU plans to introduce a design program in the near future. Close cooperation is expected with Xi’an Polytechnic University, which has extensive experience in this field. The university also runs joint programs not only with institutions in China but also with leading universities in the United Kingdom.
The UzSWLU delegation also expressed great interest in interactive lessons and student-oriented teaching methods conducted by an African expert from the United Kingdom.
Furthermore, discussions were held regarding the development of joint educational programs in the field of media communications between the two universities.