O‘zDJTU Jahon adabiyoti kafedrasida navbatdagi ilmiy-nazariy seminar bo‘lib o‘tdi
30-yanvar kuni OʻzDJTU Jahon adabiyoti kafedrasida kafedra doktorantlari hamda mustaqil izlanuvchilar uchun navbatdagi ilmiy-nazariy seminar tashkil etildi. Doktorantlar uchun qulaylik yaratish maqsadida seminar offlayn shaklda hamda Zoom platformasi orqali onlayn tarzda olib borildi. Ilmiy-nazariy seminarni Jahon adabiyoti kafedrasi professori F.D. Sapaeva ochib berdi.
Seminarda kafedraning 1-bosqich mustaqil izlanuvchisi Oʻljayeva Shahzoda “Yevropa va oʻzbek adabiyotida ekzistensial qahramon tasviri (Uilyam Golding, Albert Kamyu, Ulugʻbek Hamdam, Nazar Eshonqul misolida)” mavzusida ma’ruza qildi. Shuningdek, 1-kurs mustaqil tadqiqotchisi Aydaraliyeva Malohat “XX asr Amerika va oʻzbek hikoyachiligida ayol va jamiyat munosabatlarining badiiy talqini (V. Folkner va Choʻlpon hikoyalari misolida)” mavzusida o‘z ilmiy izlanishlari yuzasidan taqdimot bilan ishtirok etdi.
Bundan tashqari, seminar davomida kafedra doktorantlari olib borayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari bo‘yicha hisobot berib, dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Muhokamalar jarayonida bildirilgan taklif va mulohazalar ishtirokchilar uchun keyingi ilmiy izlanishlarda muhim metodik yo‘nalish bo‘lib xizmat qilishi qayd etildi.

Очередной научно-теоретический семинар на кафедре мировой литературы УзГУМЯ
30 января на кафедре мировой литературы Узбекского государственного университета мировых языков был организован очередной научно-теоретический семинар для докторантов и самостоятельных исследователей кафедры. В целях создания удобств для докторантов семинар был проведён в офлайн-формате, а также в онлайн-режиме через платформу Zoom. Научно-теоретический семинар открыла профессор кафедры мировой литературы Ф. Д. Сапаева.
На семинаре самостоятельный исследователь 1-го года обучения Оʻлжаева Шахзода выступила с докладом на тему «Образ экзистенциального героя в европейской и узбекской литературе (на примере произведений Уильяма Голдинга, Альбера Камю, Улугбека Хамдама и Назара Эшонкула)». Также самостоятельный исследователь 1-го курса Айдаралиева Малохат приняла участие с презентацией по теме своих научных изысканий «Художественная интерпретация взаимоотношений женщины и общества в американской и узбекской новеллистике XX века (на примере рассказов У. Фолкнера и Чулпана)».
Кроме того, в ходе семинара докторанты кафедры представили отчёты о проводимых научно-исследовательских работах и обменялись мнениями по актуальным вопросам. Было отмечено, что предложения и замечания, высказанные в процессе обсуждений, послужат важным методическим ориентиром для дальнейших научных исследований участников.