O‘zDJTU Jahon adabiyoti kafedrasida navbatdagi ilmiy-nazariy seminar bo‘lib o‘tdi
30-yanvar kuni OʻzDJTU Jahon adabiyoti kafedrasida kafedra doktorantlari hamda mustaqil izlanuvchilar uchun navbatdagi ilmiy-nazariy seminar tashkil etildi. Doktorantlar uchun qulaylik yaratish maqsadida seminar offlayn shaklda hamda Zoom platformasi orqali onlayn tarzda olib borildi. Ilmiy-nazariy seminarni Jahon adabiyoti kafedrasi professori F.D. Sapaeva ochib berdi.
Seminarda kafedraning 1-bosqich mustaqil izlanuvchisi Oʻljayeva Shahzoda “Yevropa va oʻzbek adabiyotida ekzistensial qahramon tasviri (Uilyam Golding, Albert Kamyu, Ulugʻbek Hamdam, Nazar Eshonqul misolida)” mavzusida ma’ruza qildi. Shuningdek, 1-kurs mustaqil tadqiqotchisi Aydaraliyeva Malohat “XX asr Amerika va oʻzbek hikoyachiligida ayol va jamiyat munosabatlarining badiiy talqini (V. Folkner va Choʻlpon hikoyalari misolida)” mavzusida o‘z ilmiy izlanishlari yuzasidan taqdimot bilan ishtirok etdi.
Bundan tashqari, seminar davomida kafedra doktorantlari olib borayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari bo‘yicha hisobot berib, dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Muhokamalar jarayonida bildirilgan taklif va mulohazalar ishtirokchilar uchun keyingi ilmiy izlanishlarda muhim metodik yo‘nalish bo‘lib xizmat qilishi qayd etildi.

A Regular Scientific-Theoretical Seminar Held at the Department of World Literature of UzSWLU
On January 30, a regular scientific-theoretical seminar was organized at the Department of World Literature of the Uzbekistan State World Languages University for the department’s doctoral students and independent researchers. In order to ensure convenience for doctoral students, the seminar was conducted both offline and online via the Zoom platform. The seminar was opened by Professor of the Department of World Literature, F. D. Sapaeva.
At the seminar, first-year independent researcher Oljayeva Shahzoda delivered a paper entitled “The Representation of the Existential Hero in European and Uzbek Literature (based on the works of William Golding, Albert Camus, Ulugbek Hamdam, and Nazar Eshonqul).” In addition, first-year independent researcher Aydaraliyeva Malohat participated with a presentation on her scientific research titled “The Artistic Interpretation of the Relationship between Women and Society in 20th-Century American and Uzbek Short Stories (based on the works of W. Faulkner and Cholpon).”
Furthermore, during the seminar, the department’s doctoral students presented reports on their ongoing research projects and exchanged views on topical issues. It was emphasized that the suggestions and comments expressed during the discussions would serve as an important methodological guideline for the participants’ future scientific research.