O‘ZDJTU TALABALARI MO‘YNOQDA: EKOLOGIK AKSIYA BOSHLANDI
2026-yil 1–5-aprel kunlari Qoraqalpog‘iston Respublikasida “Orol dengiziga poyezd” keng ko‘lamli yoshlar ekologik aksiyasi start oldi. Mazkur tashabbus O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Turizmni rivojlantirish qo‘mitasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi ko‘magida tashkil etilgan.
Ushbu ekologik aksiyada O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalari va rasmiy vakillari qatorida Ekologiya va yashil resurslar kafedrasi o‘qituvchisi Muxammadiyev Jasur ham faol ishtirok etmoqda. Ishtirokchilar Nukus shahriga yetib kelib, bugundan boshlab aksiya doirasidagi tadbirlarga kirishdilar. Ayni vaqtda ular Mo‘ynoq hududida bo‘lib, ekologik tashabbuslarda faol qatnashmoqda.
Mazkur loyiha yoshlar orasida ekologik madaniyatni yuksaltirish, tabiatga e’tiborni kuchaytirish hamda Orolbo‘yi hududining dolzarb muammolariga jamoatchilik e’tiborini qaratishga yo‘naltirilgan.
Bugun, 2-aprel kuni soat 10:00 dan boshlab Qoraqalpoq davlat universiteti, Qoraqalpog‘iston tibbiyot instituti hamda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida sumalak sayli, sport musobaqalari (arqon tortish, futbol, shaxmat, shashka), ko‘rgazmalar, QVZ, Zakovat, kurash hamda gala-konsert dasturlari o‘tkazilmoqda.

СТУДЕНТЫ УзГУМЯ В МУЙНАКЕ: СТАРТОВАЛА ЭКОЛОГИЧЕСКАЯ АКЦИЯ
С 1 по 5 апреля 2026 года в Республике Каракалпакстан стартовала масштабная молодежная экологическая акция «Поезд к Аральскому морю». Данная инициатива организована при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Комитета по развитию туризма, Министерства высшего образования, науки и инноваций, а также Совета Министров Республики Каракалпакстан.
В данной экологической акции наряду со студентами и официальными представителями Узбекского государственного университета мировых языков активное участие принимает преподаватель кафедры экологии и зелёных ресурсов Жасур Мухаммадиев. Участники прибыли в город Нукус и с сегодняшнего дня приступили к мероприятиям в рамках акции. В настоящее время они находятся на территории Муйнака и активно участвуют в экологических инициативах.
Данный проект направлен на повышение экологической культуры среди молодежи, усиление внимания к вопросам охраны природы, а также привлечение общественного внимания к актуальным проблемам Приаралья.
Сегодня, 2 апреля, начиная с 10:00, в Каракалпакском государственном университете, Каракалпакском медицинском институте, а также в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий проводятся сайиль сумаляка, спортивные соревнования (перетягивание каната, футбол, шахматы, шашки), выставки, КВН, интеллектуальная игра «Заковат», соревнования по курашу и гала-концертная программа.