O‘zDJTU talabalari Xitoyda xalqaro yozgi lager dasturida ishtirok etadi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Xitoy Xalq Respublikasining Dalian texnologiya universiteti o‘rtasidagi hamkorlik doirasida talabalar uchun navbatdagi xalqaro ta’lim imkoniyati yaratildi.
11-iyul kuni ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida 2024-yil 17-iyulda imzolangan Anglashuv memorandumi asosida Xitoy Xalq Respublikasiga yo‘l olayotgan o‘qituvchi va talabalar bilan uchrashuv o‘tkazildi. Memorandum ta’lim, ilmiy-tadqiqot ishlari, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar akademik almashinuvini rivojlantirishni nazarda tutadi.
Ma’lumot uchun, 2026-yil 12–27-iyul kunlari Dalian texnologiya universitetida xalqaro yozgi lager dasturi tashkil etiladi. Unda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Sharq filologiyasi fakultetining xitoy tili yo‘nalishida tahsil olayotgan 12 nafar talabalar ishtirok etadi. Guruh rahbari sifatida xitoy tili o‘qituvchisi Ashurova Zulayxo hamrohlik qiladi.
Dastur davomida talabalar xitoy tili bo‘yicha amaliy nutqiy ko‘nikmalarini takomillashtirish, zamonaviy ta’lim metodlari bilan tanishish, Xitoy tarixi, madaniyati va urf-odatlarini bevosita o‘rganish hamda xalqaro muhitda muloqot tajribasini oshirish imkoniga ega bo‘ladilar.
Mazkur loyiha universitetning xalqaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish, xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan akademik aloqalarni mustahkamlash hamda istiqboldagi qo‘shma ta’lim va ilmiy loyihalarni rivojlantirishda muhim o‘rin tutadi.
Uchrashuvda O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov hamda xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektor A. Nasirov talabalarga safar davomida xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish, O‘zbekiston va universitet sha’niga munosib vakil bo‘lish, turli noqonuniy guruhlar hamda g‘oyaviy oqimlar ta’siriga tushib qolmaslik, asosiy e’tiborni bilim va kasbiy ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratish zarurligini alohida ta’kidladilar.

Студенты Узбекского государственного университета мировых языков примут участие в международной летней школе в Китае
В рамках сотрудничества между Узбекским государственным университетом мировых языков и Даляньским технологическим университетом Китайской Народной Республики для студентов была создана очередная международная образовательная возможность.
11 июля состоялась встреча с преподавателем и студентами, направляющимися в Китайскую Народную Республику, на основе Меморандума о взаимопонимании, подписанного между двумя высшими образовательными учреждениями 17 июля 2024 года. Данный документ предусматривает развитие сотрудничества в сфере образования, научно-исследовательской деятельности, академического обмена профессорско-преподавательского состава и студентов.
Для справки, с 12 по 27 июля 2026 года в Даляньском технологическом университете будет организована международная летняя школа. В ней примут участие 12 студентов факультета восточной филологии Узбекского государственного университета мировых языков, обучающихся по направлению китайского языка. Руководителем группы будет преподаватель китайского языка Ашурова Зулайхо.
В рамках программы студенты смогут совершенствовать практические навыки китайского языка, ознакомиться с современными образовательными методиками, непосредственно изучить историю, культуру и традиции Китая, а также приобрести опыт общения в международной среде.
Данный проект играет важную роль в расширении международных связей университета, укреплении академического сотрудничества с зарубежными высшими образовательными учреждениями и развитии перспективных совместных образовательных и научных проектов.
На встрече ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов и проректор по международному сотрудничеству А. Насиров особо подчеркнули необходимость строгого соблюдения студентами правил безопасности во время поездки, достойного представления Узбекистана и университета, недопущения попадания под влияние незаконных групп и различных идеологических течений, а также сосредоточения основного внимания на получении знаний и развитии профессиональных навыков.