O‘zDJTU talabalari Xitoyda xalqaro yozgi lager dasturida ishtirok etadi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Xitoy Xalq Respublikasining Dalian texnologiya universiteti o‘rtasidagi hamkorlik doirasida talabalar uchun navbatdagi xalqaro ta’lim imkoniyati yaratildi.
11-iyul kuni ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida 2024-yil 17-iyulda imzolangan Anglashuv memorandumi asosida Xitoy Xalq Respublikasiga yo‘l olayotgan o‘qituvchi va talabalar bilan uchrashuv o‘tkazildi. Memorandum ta’lim, ilmiy-tadqiqot ishlari, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar akademik almashinuvini rivojlantirishni nazarda tutadi.
Ma’lumot uchun, 2026-yil 12–27-iyul kunlari Dalian texnologiya universitetida xalqaro yozgi lager dasturi tashkil etiladi. Unda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Sharq filologiyasi fakultetining xitoy tili yo‘nalishida tahsil olayotgan 12 nafar talabalar ishtirok etadi. Guruh rahbari sifatida xitoy tili o‘qituvchisi Ashurova Zulayxo hamrohlik qiladi.
Dastur davomida talabalar xitoy tili bo‘yicha amaliy nutqiy ko‘nikmalarini takomillashtirish, zamonaviy ta’lim metodlari bilan tanishish, Xitoy tarixi, madaniyati va urf-odatlarini bevosita o‘rganish hamda xalqaro muhitda muloqot tajribasini oshirish imkoniga ega bo‘ladilar.
Mazkur loyiha universitetning xalqaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish, xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan akademik aloqalarni mustahkamlash hamda istiqboldagi qo‘shma ta’lim va ilmiy loyihalarni rivojlantirishda muhim o‘rin tutadi.
Uchrashuvda O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov hamda xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektor A. Nasirov talabalarga safar davomida xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish, O‘zbekiston va universitet sha’niga munosib vakil bo‘lish, turli noqonuniy guruhlar hamda g‘oyaviy oqimlar ta’siriga tushib qolmaslik, asosiy e’tiborni bilim va kasbiy ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratish zarurligini alohida ta’kidladilar.

UzSWLU Students to Participate in International Summer Camp Program in China
A new international educational opportunity has been created for students within the framework of cooperation between the Uzbekistan State University of World Languages (UzSWLU) and Dalian University of Technology of the People’s Republic of China.
On July 11, a meeting was held with the faculty member and students traveling to China under the Memorandum of Understanding signed between the two higher education institutions on July 17, 2024. The Memorandum aims to develop cooperation in education, research activities, and academic exchange programs for faculty members and students.
For reference, an international summer camp program will be held at Dalian University of Technology from July 12 to 27, 2026. The program will be attended by 12 students of the Faculty of Oriental Philology of UzSWLU who are studying Chinese. The group will be accompanied by Chinese language instructor Ashurova Zulaykho as the group leader.
During the program, students will have the opportunity to improve their practical Chinese language skills, become familiar with modern educational methods, gain first-hand knowledge of Chinese history, culture, and traditions, and enhance their communication experience in an international environment.
This project plays an important role in expanding the university’s international partnerships, strengthening academic cooperation with foreign higher education institutions, and developing future joint educational and research initiatives.
During the meeting, UzSWLU Rector I. Tuxtasinov and Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov emphasized the importance of students strictly following safety regulations during their trip, representing Uzbekistan and the university with dignity, avoiding the influence of illegal groups and ideological movements, and focusing primarily on acquiring knowledge and developing professional skills.