O‘zDJTU va Samarqand davlat chet tillari instituti vakillari O‘mon Sultonligi elchixonasida mehmon bo‘lishdi
2025-yil 18-iyun kuni O‘mon Sultonligining Toshkentdagi elchixonasida ushbu davlatda til malakasini oshirib qaytgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Samarqand davlat chet tillari instituti o‘qituvchi va talabalari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zDJTUdan Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Xusanboy Yuldashev, Tarjimonlik fakulteti dekani Ulug‘bek Yo‘ldoshev hamda Arab tili kafedrasi mudiri Kamola Qodirova ishtirok etdi.
X. Yuldashev elchi xonim Vafo Al Busaydiyaga Sulton Qobus institutida tashkil etilgan arab tili kurslari uchun minnatdorchilik bildirib, bu boradagi moliyaviy va tashkiliy ko‘mak uchun chuqur rahmat aytdi. Shuningdek, kelgusida O‘mon Sultonligi universitetlari bilan ilmiy-akademik hamkorlikni kengaytirish yuzasidan fikr almashildi.
Elchi xonim o‘z navbatida ikki davlat OTMlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga tayyorligini bildirdi va 2026-yilda O‘zDJTU o‘qituvchi va talabalari uchun ajratiladigan grantlar sonini 15 tagacha oshirish rejalashtirilganini ma’lum qildi.
Uchrashuv davomida o‘qituvchi va talabalar O‘mon Sultonligida o‘tgan arab tili kurslari va madaniy tadbirlar, shuningdek, o‘z taassurotlari haqida so‘zlab berdilar. Elchi xonim talabalar arab tilida ravon so‘zlayotganidan mamnunligini bildirib, ularga muvaffaqiyatlar tiladi.

Representatives of UzSWLU and Samarkand State Institute of Foreign Languages Visited the Embassy of the Sultanate of Oman
On June 18, 2025, a meeting was held at the Embassy of the Sultanate of Oman in Tashkent with the participation of teachers and students from Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU) and Samarkand State Institute of Foreign Languages who had completed a language training program in Oman.
Representatives from UzSWLU included Head of the International Cooperation Department Khusanboy Yuldashev, Dean of the Faculty of Translation Ulugbek Yuldoshev, and Head of the Arabic Language Department Kamola Qodirova.
Mr. Yuldashev expressed his gratitude to Ambassador Vafa Al Busaydi for the Arabic language courses organized at the Sultan Qaboos Institute and sincerely thanked her for the financial and organizational support. They also discussed expanding scientific and academic cooperation with universities in Oman.
In turn, the Ambassador stated her readiness to strengthen ties between the higher education institutions of both countries and announced plans to increase the number of scholarships for UzSWLU teachers and students to 15 in 2026.
During the meeting, teachers and students shared their impressions of the Arabic language courses and cultural activities they experienced in Oman. The Ambassador expressed her satisfaction with the students' fluency in Arabic and wished them continued success.