O‘zDJTU va sport muassasalari o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolandi
2025-yil 16-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda qator sport muassasalari o‘rtasida hamkorlik va birgalikda faoliyat yuritish bo‘yicha memorandumlar imzolandi.
Tadbir O‘zDJTUda bo‘lib o‘tdi. Unda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda sport maktablari va markaz rahbarlari ishtirok etdilar.
Hamkorlik memorandumi quyidagi muassasalar bilan tuzildi:
Toshkent shahar Uchtepa tumani 1-son sport maktabi
Toshkent shahar Uchtepa tumani 2-son sport maktabi
Toshkent shahar Chilonzor tumani sport maktabi (ikkita alohida kelishuv)
Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi
Ushbu hujjatlar yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish, sport va ta’limni uyg‘unlashtirish, hamkorlikda madaniy-ma’rifiy hamda sport tadbirlarini tashkil etish, shuningdek, talabalarga amaliyot o‘tash va ko‘ngillilik faoliyatida qatnashish imkoniyatlarini yaratishga xizmat qiladi.
Xususan, Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi bilan tuzilgan memorandum sport sohasi bo‘yicha ilmiy-tadqiqotlar, malaka oshirish kurslari, qo‘shma seminar va treninglar o‘tkazishni ko‘zda tutadi.
Tadbir davomida rektor Ilxomjon Tuxtasinov hamkorlikning ahamiyatiga to‘xtalib, bu tashabbuslar yoshlarni sog‘lom va har tomonlama yetuk etib tarbiyalashda muhim qadam bo‘lishini ta’kidladi.

Подписаны меморандумы о сотрудничестве между УзГУМЯ и спортивными учреждениями
16 апреля 2025 года между Узбекским государственным университетом мировых языков и рядом спортивных учреждений были подписаны меморандумы о сотрудничестве и совместной деятельности.
Мероприятие прошло в УзГУЯ. В нём приняли участие ректор университета Илхомжон Тухтасинов, а также руководители спортивных школ и центров.
Меморандумы о сотрудничестве были заключены со следующими учреждениями:
• Спортивная школа №1 Учтепинского района г. Ташкента
• Спортивная школа №2 Учтепинского района г. Ташкента
• Спортивная школа Чиланзарского района г. Ташкента (два отдельных соглашения)
• Республиканский центр подготовки по олимпийским и паралимпийским видам спорта
Данные документы направлены на продвижение здорового образа жизни среди молодежи, интеграцию спорта и образования, организацию совместных культурно-просветительских и спортивных мероприятий, а также предоставление студентам возможностей для прохождения практики и участия в волонтерской деятельности.
В частности, меморандум с Республиканским центром подготовки по олимпийским и паралимпийским видам спорта предусматривает проведение научных исследований, курсов повышения квалификации, совместных семинаров и тренингов в области спорта.
Во время мероприятия ректор Илхомжон Тухтасинов отметил важность сотрудничества, подчеркнув, что такие инициативы являются важным шагом в воспитании здорового и всесторонне развитого молодого поколения.