OʻzDJTU vakili xalqaro seminarda
Xitoy Xalq Respublikasida o‘tkazilayotgan xalqaro seminarda OʻzDJTU Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring bo‘limi boshlig‘i S. Raxmonov ishtirok etmoqda.
Seminar Xitoyning ilg‘or tajribasini o‘rganish, Markaziy Osiyo davlatlarida kambag‘allikni kamaytirish, iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishni jadallashtirish, ilg‘or tajriba almashish, shuningdek, mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish, xususan, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash hamda mamlakatimizda davlat muassasalari xodimlarining malakasini oshirish maqsadida tashkil etilgan.
Dastur davomida ishtirokchilar quyidagi yo‘nalishlarda tajriba almashadi:
-kambag‘allikka qarshi kurash strategiyalari;
-iqtisodiy rivojlanishning inklyuziv (hammani qamrab oluvchi) usullari;
-ta’lim, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy himoya tizimlarini takomillashtirish;
-barqaror bandlik va tadbirkorlikni rivojlantirish imkoniyatlari;
-mintaqaviy hamkorlik va tajriba almashish.
OʻzDJTU vakili ham mazkur yoʻnalishlar boʻyicha zarur bilim va koʻnikmalarni olib, oʻz tajribasini orttirmoqda.

Представитель УзГУМЯ на международном семинаре
На основании официального письма Министерства высшего образования, науки и инноваций №03/12-4/1-5660 от 30 июня 2025 года, начальник отдела по работе с обращениями физических и юридических лиц, контролю и мониторингу Узбекского государственного университета мировых языков С. Рахмонов принимает участие в международном семинаре, проходящем в Китайской Народной Республике.
Семинар организован с целью изучения передового китайского опыта, сокращения бедности в странах Центральной Азии, ускорения экономического и социального развития, обмена лучшими практиками, а также укрепления регионального сотрудничества, в частности, между Узбекистаном и Китаем, и повышения квалификации сотрудников государственных учреждений нашей страны.
В рамках программы участники обмениваются опытом по следующим направлениям:
• стратегии борьбы с бедностью;
• инклюзивные методы экономического развития;
• совершенствование систем образования, здравоохранения и социальной защиты;
• развитие устойчивой занятости и предпринимательства;
• региональное сотрудничество и обмен опытом.
Представитель УзГУМЯ также активно приобретает необходимые знания и навыки по данным направлениям и обогащает собственный профессиональный опыт.