O‘zDJTUda Amerika Xalqaro Ta’lim Kengashi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 18-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Amerika Xalqaro Ta’lim Kengashining Oliy ta’lim dasturlari bo‘limi rahbari Grehem Xettinger hamda tashkilotning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Dinara Seitnazarova tashrif buyurdi.
Mehmonlarni universitetning Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori A. Nasirov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori O. Yusupov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yo‘ldashev hamda bo‘lim yetakchi mutaxassisi K. Alimova kutib oldi.
Uchrashuv davomida Amerika Xalqaro Ta’lim Kengashi faoliyati, uning xalqaro ta’lim, akademik almashinuv, til o‘rganish, ta’lim sohasidagi tadqiqotlar va kasbiy rivojlanish yo‘nalishlarida amalga oshirayotgan loyihalari haqida fikr almashildi.
Kengash quyidagi keng qamrovli ta’lim dasturlarini ishlab chiqadi va amalga oshiradi:
• akademik almashinuv dasturlari;
• xorijda tahsil olish imkoniyatlari;
• xorijiy tillarni o‘qitish va til muhitiga moslashtiruvchi (immersion) dasturlar;
• o‘qituvchilar va professor-o‘qituvchilarning kasbiy rivojlanish tashabbuslari;
• kasbiy tayyorgarlik va liderlik dasturlari;
• ta’lim sohasidagi tadqiqotlar va baholash ishlari;
• xalqaro stipendiya dasturlari;
• universitetlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish loyihalari.
Uchrashuv chog‘ida Grehem Xettinger talabalar almashinuvi dasturlari, xususan AQSH oliy ta’lim muassasalari talabalari uchun turli mamlakatlarda til va madaniy-ma’rifiy dasturlarni tashkil etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Qayd etilishicha, shu kungacha asosan Rossiya, Tojikiston va boshqa davlatlardagi ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda tegishli dasturlar yo‘lga qo‘yilgan.
Tashrifning asosiy maqsadi AQSHlik talabalarning yozgi ta’til davrida O‘zDJTUda qisqa muddatli o‘zbek va rus tili hamda madaniyati kurslarida ishtirok etish imkoniyatlarini o‘rganish, shuningdek, 1–2 nafar talabaning bir semestr davomida universitetda o‘zbek tilini o‘rganishi uchun zarur shart-sharoitlar bilan tanishishdan iborat bo‘ldi.
Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov universitet mazkur yo‘nalishda katta tajribaga ega ekanligini ta’kidlab, bugungi kunda Yevropa, Osiyo va AQSHning qator universitetlari, jumladan Arizona universiteti talabalari uchun til va madaniyat dasturlari muvaffaqiyatli tashkil etib kelinayotganini qayd etdi. Shuningdek, Amerika Xalqaro Ta’lim Kengashi bilan hamkorlikda tegishli dasturlarni amalga oshirishga tayyor ekanligini bildirdi.
Muloqot davomida tomonlar AQSH universitetlari o‘qituvchi va talabalari uchun almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish, professor-o‘qituvchilarning malakasini oshirish, qo‘shma ta’lim loyihalarini amalga oshirish hamda boshqa istiqbolli yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida Amerika Xalqaro Ta’lim Kengashi bilan talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi dasturlarini amalga oshirish, malaka oshirish kurslarini tashkil etish hamda xalqaro akademik hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.
Mazkur uchrashuv O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining xalqaro hamkorlik geografiyasini kengaytirish, xorijiy talabalar uchun yangi ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish va universitetning xalqaro maydondagi nufuzini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Ma’lumot uchun, Amerika Xalqaro Ta’lim Kengashi (American Councils for International Education) xalqaro ta’lim, akademik almashinuv, til o‘rganish, ta’lim sohasidagi tadqiqotlar va kasbiy rivojlanish yo‘nalishlarida faoliyat yurituvchi AQSHning yetakchi nodavlat notijorat tashkilotlaridan biri hisoblanadi. Tashkilot 1974-yilda tashkil etilgan bo‘lib, bosh qarorgohi Vashington shahrida joylashgan.
50 yildan ortiq vaqt davomida Kengash ta’lim va xalqaro hamkorlik orqali xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga xizmat qilib kelmoqda.

В УзГУМЯ состоялась встреча с представителями Американских советов по международному образованию
18 июня текущего года Узбекский государственный университет мировых языков посетили руководитель отдела программ высшего образования организации American Councils for International Education Грэм Хеттингер и директор представительства организации в Узбекистане Динара Сейтназарова.
Гостей встретили проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, проректор по научной работе и инновациям О. Юсупов, начальник отдела международного сотрудничества Х. Йулдашев и ведущий специалист отдела К. Алимова.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о деятельности American Councils for International Education, а также о реализуемых организацией проектах в сферах международного образования, академической мобильности, изучения иностранных языков, образовательных исследований и профессионального развития.
Совет разрабатывает и реализует следующие образовательные программы:
- программы академического обмена;
- программы обучения за рубежом;
- программы преподавания иностранных языков и языкового погружения (immersion);
- инициативы по профессиональному развитию преподавателей и профессорско-преподавательского состава;
- программы профессиональной подготовки и развития лидерских качеств;
- исследования и оценочные проекты в сфере образования;
- международные стипендиальные программы;
- проекты по развитию межуниверситетского сотрудничества.
В ходе встречи Грэм Хеттингер рассказал о программах студенческого обмена, в частности об организации языковых и культурно-образовательных программ для студентов американских вузов в различных странах мира. Было отмечено, что подобные программы уже успешно реализуются в сотрудничестве с образовательными учреждениями России, Таджикистана и других государств.
Основной целью визита стало изучение возможностей участия студентов из США в краткосрочных курсах узбекского и русского языков, а также культуры в УзГУМЯ в период летних каникул. Кроме того, гости ознакомились с условиями, созданными в университете для обучения узбекскому языку одного-двух студентов из США в течение одного академического семестра.
Проректор по международному сотрудничеству А. Насиров отметил, что университет обладает значительным опытом в данной сфере. В настоящее время для студентов ряда университетов Европы, Азии и США, включая Университет Аризоны, успешно реализуются языковые и культурные программы. Он также выразил готовность к реализации соответствующих проектов совместно с American Councils for International Education.
В ходе переговоров стороны обсудили вопросы организации программ обмена для преподавателей и студентов американских университетов, повышения квалификации профессорско-преподавательского состава, реализации совместных образовательных проектов и развития сотрудничества по другим перспективным направлениям.
По итогам встречи были достигнуты предварительные договорённости о реализации программ обмена студентов и преподавателей, организации курсов повышения квалификации и расширении международного академического сотрудничества с American Councils for International Education.
Данная встреча будет способствовать расширению географии международного сотрудничества УзГУМЯ, запуску новых образовательных программ для иностранных студентов и дальнейшему укреплению международного авторитета университета.
Для справки: American Councils for International Education является одной из ведущих некоммерческих организаций США, осуществляющих деятельность в области международного образования, академического обмена, изучения языков, образовательных исследований и профессионального развития. Организация была основана в 1974 году, а её штаб-квартира находится в Вашингтоне. Более 50 лет Совет способствует укреплению взаимопонимания между народами посредством образования и международного сотрудничества.