OʻzDJTUda KOICA va KIDC delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
2025-yil 19-sentabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) va Koreya xalqaro rivojlanish markazi (KIDC) vakillari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Unda Koreya xalqaro rivojlanish markazi (KIDC) vakillari — loyiha menejeri Kim Bok Hi, hududiy menejerlar Kang Dong Yun va No Yunmi, mahalliy menejer Anvarjon Shomirzaev, shuningdek, Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) Toshkent ofisi vakillari — direktor oʻrinbosari Kim Siyon, dastur menejeri Cha Juna, mahalliy koordinatori Shukurov Shukrullo hamda stajyor Park Junhyun ishtirok etdi. Universitet rahbariyati tomonidan rektor Ilxomjon Tuxtasinov, moliya-iqtisod ishlari boʻyicha prorektor M. Xamrayev, Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi X. Yuldashev, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djuraev va Ta’minot boʻlimi boshligʻi R. Xolmurodov qatnashdi.
Uchrashuv davomida KOICA tomonidan amalga oshirilayotgan “Koreys tili va madaniyatini oʻqitishni takomillashtirish boʻyicha volontyorlar loyihasi” ijrosi, Sharq filologiyasi fakultetida loyiha uchun ajratilgan xonalarni ta’mirlash va jihozlash masalalari hamda kelgusida amalga oshiriladigan rejalar muhokama qilindi.
Dastur avvalida rektor Ilxomjon Tuxtasinov mehmonlarni samimiy qutlab, KOICA Toshkent ofisi direktor oʻrinbosari lavozimiga tayinlangan Kim Siyon janobini tabrikladi.
Shuningdek, loyiha doirasida amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Jumladan, 2,5 yil davomida 22 nafar koreys volontyori OʻzDJTUda koreys tili darslari olib bordi, shuningdek, taekvondo, milliy raqs, hattotlik va musiqa toʻgaraklari tashkil etildi. 2025-yil 4-sentabrdan boshlab esa navbatdagi 16 nafar volontyor Oʻzbekistonga kelib, qisqa moslashuv kursini yakunlaganidan soʻng oʻquv mashgʻulotlarini boshladi. Shuningdek, fakultet uchun ishlab chiqilgan interyer dizayni, tender hujjatlari va smetalar tayyorlanib, KOICA vakillariga taqdim etilgani qayd etildi.
Yakunda rektor hamkorlik va koʻrsatilayotgan yordam uchun minnatdorchilik bildirib, loyiha yoshlarning koreys tili va madaniyatini oʻrganishiga, shuningdek, Oʻzbekiston va Koreya oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini alohida ta’kidladi.

Meeting at UzSWLU with KOICA and KIDC Delegation
On September 19, 2025, a meeting was held at the Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU) with representatives of the Korea International Cooperation Agency (KOICA) and the Korea International Development Center (KIDC).
Participants from KIDC included Project Manager Kim Bok Hee, Regional Managers Kang Dong Yoon and Noh Yoon Mi, and Local Manager Anvarjon Shomirzaev. From KOICA’s Tashkent Office, Deputy Director Kim Siyeon, Program Manager Cha Juna, Local Coordinator Shukurov Shukrullo, and Intern Park Junhyun attended. From UzSWLU, Rector Ilhomjon Tuxtasinov, Vice-Rector for Finance and Economics M. Khamrayev, Head of International Cooperation Department Kh. Yuldashev, Dean of the Faculty of Oriental Philology D. Djuraev, and Head of the Supply Department R. Kholmurodov participated.
During the meeting, the parties discussed the implementation of KOICA’s project “Improving the Teaching of Korean Language and Culture through Volunteers,” the renovation and equipping of rooms allocated for the project at the Faculty of Oriental Philology, as well as future plans.
At the beginning, Rector Ilhomjon Tuxtasinov warmly welcomed the guests and congratulated Mr. Kim Siyeon on his appointment as Deputy Director of KOICA’s Tashkent Office.
Information on completed activities was also shared. Over 2.5 years, 22 Korean volunteers taught Korean language courses at UzSWLU and organized extracurricular clubs such as Taekwondo, traditional dance, calligraphy, and music. From September 4, 2025, another group of 16 volunteers arrived in Uzbekistan and, after completing a short adaptation course, began teaching. Additionally, interior design plans for the faculty, tender documents, and budgets were prepared and presented to KOICA.
In conclusion, the Rector expressed gratitude for the cooperation and support, emphasizing that the project helps young people learn the Korean language and culture, while also strengthening friendly relations between Uzbekistan and Korea.