OʻzDJTUda KOICA va KIDC delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
2025-yil 19-sentabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) va Koreya xalqaro rivojlanish markazi (KIDC) vakillari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Unda Koreya xalqaro rivojlanish markazi (KIDC) vakillari — loyiha menejeri Kim Bok Hi, hududiy menejerlar Kang Dong Yun va No Yunmi, mahalliy menejer Anvarjon Shomirzaev, shuningdek, Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) Toshkent ofisi vakillari — direktor oʻrinbosari Kim Siyon, dastur menejeri Cha Juna, mahalliy koordinatori Shukurov Shukrullo hamda stajyor Park Junhyun ishtirok etdi. Universitet rahbariyati tomonidan rektor Ilxomjon Tuxtasinov, moliya-iqtisod ishlari boʻyicha prorektor M. Xamrayev, Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi X. Yuldashev, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djuraev va Ta’minot boʻlimi boshligʻi R. Xolmurodov qatnashdi.
Uchrashuv davomida KOICA tomonidan amalga oshirilayotgan “Koreys tili va madaniyatini oʻqitishni takomillashtirish boʻyicha volontyorlar loyihasi” ijrosi, Sharq filologiyasi fakultetida loyiha uchun ajratilgan xonalarni ta’mirlash va jihozlash masalalari hamda kelgusida amalga oshiriladigan rejalar muhokama qilindi.
Dastur avvalida rektor Ilxomjon Tuxtasinov mehmonlarni samimiy qutlab, KOICA Toshkent ofisi direktor oʻrinbosari lavozimiga tayinlangan Kim Siyon janobini tabrikladi.
Shuningdek, loyiha doirasida amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Jumladan, 2,5 yil davomida 22 nafar koreys volontyori OʻzDJTUda koreys tili darslari olib bordi, shuningdek, taekvondo, milliy raqs, hattotlik va musiqa toʻgaraklari tashkil etildi. 2025-yil 4-sentabrdan boshlab esa navbatdagi 16 nafar volontyor Oʻzbekistonga kelib, qisqa moslashuv kursini yakunlaganidan soʻng oʻquv mashgʻulotlarini boshladi. Shuningdek, fakultet uchun ishlab chiqilgan interyer dizayni, tender hujjatlari va smetalar tayyorlanib, KOICA vakillariga taqdim etilgani qayd etildi.
Yakunda rektor hamkorlik va koʻrsatilayotgan yordam uchun minnatdorchilik bildirib, loyiha yoshlarning koreys tili va madaniyatini oʻrganishiga, shuningdek, Oʻzbekiston va Koreya oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini alohida ta’kidladi.

19 сентября 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с представителями Агентства международного сотрудничества Кореи (KOICA) и Корейского центра международного развития (KIDC).
В мероприятии приняли участие представители KIDC — менеджер проекта Ким Бок Хи, региональные менеджеры Кан Дон Юн и Но Юнми, местный менеджер Анваржон Шомирзаев, а также сотрудники ташкентского офиса KOICA — заместитель директора Ким Сийон, менеджер программ Ча Джуна, местный координатор Шукуров Шукрулло и стажёр Пак Чунхён. Со стороны университета присутствовали ректор Ильхомжон Тухтасинов, проректор по финансово-экономическим вопросам М. Хамраев, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, декан факультета восточной филологии Д. Джураев и начальник отдела снабжения Р. Холмурадов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы реализации проекта KOICA «Совершенствование преподавания корейского языка и культуры» с привлечением волонтёров, ремонт и оснащение помещений, выделенных для проекта на факультете восточной филологии, а также планы на будущее.
В начале программы ректор Ильхомжон Тухтасинов тепло поприветствовал гостей и поздравил господина Ким Сийона с назначением на должность заместителя директора ташкентского офиса KOICA.
Также была представлена информация о проделанной работе: за 2,5 года 22 корейских волонтёра преподавали корейский язык в УзГУМЯ, а также организовали кружки по тхэквондо, национальным танцам, каллиграфии и музыке. С 4 сентября 2025 года прибыла новая группа из 16 волонтёров, которые после краткого адаптационного курса начали учебные занятия. Кроме того, был подготовлен дизайн интерьера факультета, тендерные документы и сметы, представленные KOICA.
В завершение ректор выразил благодарность за сотрудничество и поддержку, подчеркнув, что проект способствует изучению корейского языка и культуры молодежью, а также укрепляет дружественные отношения между Узбекистаном и Кореей.