2025-yil 10-sentyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida rektor I.Tuxtasinov rahbarligida navbatdan tashqari apparat yig‘ilishi o‘tkazildi.
Dasturda quyidagi masalalar ko‘rib chiqildi:
- yangi lavozimga tayinlangan xodimlar bilan tanishish;
- bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash, ta’lim sifatini oshirish;
- ta’lim va tarbiya jarayonlarida “Kelajak soatlari”ni tashkil etish;
- oliy va umumta’lim tizimida uzluksizlikni ta’minlash;
- kasbiy ta’limni rivojlantirish, jurnalistika va huquq yo‘nalishlari bo‘yicha takliflar;
- kredit-modul tizimini takomillashtirish;
- yoshlar bandligini ta’minlash va dual ta’lim tizimini joriy etish;
- ilg‘or muhandislik maktabi hamda 7-sinfdan kasbga yo‘naltirish tajribasini yo‘lga qo‘yish;
- raqamlashtirish va tarbiyaviy ishlar samaradorligini oshirish.
Shuningdek, Xitoy tajribasini keng joriy qilish va noyabr oyida Samarqand shahrida o‘tkaziladigan Xitoy–O‘zbekiston forumiga tayyorgarlik masalalari ham muhokama etildi.
Yig‘ilish davomida Ta’lim sifati agentligi, Kasbiy ta’lim agentligi hamda universitet prorektorlari o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha taqdimotlar taqdim etdilar. Xususan, Pedagog xodimlar faoliyatini samaradorlikning eng muhim ko‘rsatkichlari (KPI) asosida baholash mezonlari taqdim etildi.
Yakunda rektor I.Tuxtasinov ta’lim sifatini oshirish va ilmiy salohiyatni kuchaytirish bo‘yicha aniq vazifalarni belgilab berdi.

В УзГУМЯ состоялось внеочередное заседание аппарата
10 сентября 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков под руководством ректора И. Тухтасинова прошло внеочередное аппаратное совещание.
В повестку дня вошли следующие вопросы:
• знакомство с вновь назначенными сотрудниками;
• трудоустройство выпускников и повышение качества образования;
• организация «Уроков будущего» в образовательном процессе;
• обеспечение преемственности в системе высшего и общего образования;
• развитие профессионального образования, предложения по направлениям журналистики и права;
• совершенствование кредитно-модульной системы;
• обеспечение занятости молодежи и внедрение дуального образования;
• создание школы передового инжиниринга и профориентация с 7-го класса;
• цифровизация и повышение эффективности воспитательной работы.
Кроме того, обсуждались вопросы внедрения китайского опыта и подготовки к Форуму Китай–Узбекистан, который состоится в ноябре в Самарканде.
В ходе заседания Агентство по обеспечению качества образования, Агентство по профессиональному образованию и проректоры университета представили свои доклады. В частности, были озвучены критерии оценки деятельности педагогических кадров на основе ключевых показателей эффективности (KPI).
В заключение ректор И. Тухтасинов определил конкретные задачи по повышению качества образования и укреплению научного потенциала вуза.