O‘zDJTUda Ozarbayjon tillar universiteti dotsenti bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
10-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ozarbayjon tillar universiteti dotsenti Aliyev Jeyxun Kurbanaliugli bilan uchrashuv tashkil etildi.
Mazkur uchrashuvda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A.Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X.Yuldashev hamda pedagogika-psixologiya kafedrasi mudiri D.Jo‘rayev ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida tomonlar:
Ozarbayjonning O‘zbekistondagi elchixonasi va Ozarbayjon tillar universiteti bilan hamkorlikda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Ozarbayjon tili va madaniyati markazi”ni tashkil etish;
2025/2026 o‘quv yilidan boshlab Ozarbayjon tilini O‘zDJTUda ikkinchi chet tili sifatida o‘qitishni yo‘lga qo‘yish va bu jarayonga Ozarbayjon tillar universitetidan malakali mutaxassislarni jalb etish;
Ozarbayjon fuqarolarini O‘zDJTUda bakalavriat va magistratura bosqichlarida tahsil olishga jalb etish, ularning ilgari asosan Turkiya va Rossiyada ta’lim olgani, endilikda esa O‘zbekistonga yo‘naltirilishi zarurligi;
Ozarbayjon davlat universitetidan professor-o‘qituvchilarni O‘zDJTUga taklif etib, ma’ruzalar o‘qish va seminarlar o‘tkazish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish;
O‘zDJTU professor-o‘qituvchilarini Ozarbayjon davlat universitetiga yuborib, ma’ruzalar o‘qish, amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazish, malaka oshirish va malaka oshirish dasturlarida ishtirok etish imkoniyatlarini kengaytirish masalalarini muhokama qildi.
Uchrashuv samimiy va konstruktiv ruhda o‘tdi. Tomonlar kelgusida hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga kelishib oldilar.

В Узбекистанском государственном университете мировых языков состоялась встреча с доцентом Азербайджанского университета языков
10 апреля в Узбекистанском государственном университете мировых языков была организована встреча с доцентом Азербайджанского университета языков Джейхуном Алиевым Курбаналиевичем.
В встрече приняли участие ректор Узбекистанского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев и заведующий кафедрой педагогики и психологии Д. Жураев.
В ходе встречи обсуждены следующие вопросы:
• Создание в Узбекистанском государственном университете мировых языков «Центра азербайджанского языка и культуры» в сотрудничестве с посольством Азербайджана в Узбекистане и Азербайджанским университетом языков;
• Введение азербайджанского языка как второго иностранного в Узбекистанском государственном университете мировых языков с 2025/2026 учебного года и привлечение квалифицированных специалистов из Азербайджанского университета языков;
• Привлечение граждан Азербайджана к обучению в бакалавриате и магистратуре Узбекистанского государственного университета мировых языков, при этом было подчеркнуто, что ранее они обучались в основном в Турции и России, а теперь важно ориентировать их на обучение в Узбекистане;
• Приглашение профессоров и преподавателей из Азербайджанского государственного университета для проведения лекций и семинаров в Узбекистанском государственном университете мировых языков;
• Обсуждение возможности отправки преподавателей Узбекистанского государственного университета мировых языков в Азербайджанский государственный университет для проведения лекций, практических занятий, повышения квалификации и участия в программах повышения квалификации.
Встреча прошла в дружественной и конструктивной атмосфере. Стороны договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества.