O‘zDJTUda “Pedagogning kasbiy kompetentligi va mahoratini rivojlantirish yo‘llari” mavzusida ilmiy seminar bo‘lib o‘tdi
2026-yil 30-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi tomonidan tayanch doktorantlar, doktorantlar hamda mustaqil izlanuvchilar uchun ilmiy seminar tashkil etildi. Seminarni universitetning ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori O. Y. Yusupov kirish so‘zi bilan ochib berib, ilmiy izlanishlar olib borayotgan yosh tadqiqotchilar uchun bunday seminarlarning ahamiyati, ularning kasbiy va ilmiy salohiyatini oshirishdagi o‘rni haqida so‘z yuritdi.
Seminar “Pedagogning kasbiy kompetentligi va mahoratini rivojlantirish yo‘llari” mavzusiga bag‘ishlanib, unda “Profi University” Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori, pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent Karimova Gavhar Qudratilla qizi ma’ruza qildi.
Ma’ruza davomida pedagogning zamonaviy kasbiy kompetensiyalarini rivojlantirish, ta’lim jarayonida innovatsion yondashuvlarni samarali qo‘llash, pedagogik mahoratni oshirishning dolzarb yo‘nalishlari hamda ta’lim sifatini yuksaltirishga xizmat qiluvchi omillar yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Seminar yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassis tomonidan batafsil javob oldilar hamda mavzu yuzasidan o‘zaro fikr va tajriba almashdilar.

Scientific Seminar on “Ways to Develop Teachers’ Professional Competence and Pedagogical Excellence” Held at Uzbekistan State World Languages University
On 30 July 2026, the Department of Research, Innovation and Training of Scientific and Pedagogical Personnel at the Uzbekistan State World Languages University organized a scientific seminar for basic doctoral students, doctoral candidates, and independent researchers.
The seminar was opened with welcoming remarks by O. Y. Yusupov, Vice-Rector for Research and Innovation, who emphasized the importance of such academic seminars for young researchers, highlighting their significant role in enhancing professional competence and scientific potential.
The seminar was devoted to the topic “Ways to Develop Teachers’ Professional Competence and Pedagogical Excellence.” The keynote presentation was delivered by Gavhar Qudratilla qizi Karimova, Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work at Profi University, Associate Professor and Doctor of Philosophy (PhD) in Pedagogical Sciences.
During the presentation, participants discussed the development of modern professional competencies of educators, the effective implementation of innovative approaches in the educational process, current directions for improving pedagogical excellence, and key factors contributing to the enhancement of educational quality.
At the end of the seminar, participants received comprehensive answers to their questions from the expert and exchanged ideas and professional experiences on the topic.