O‘zDJTUda pokistonlik professorlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
6-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektoratida pokistonlik yetuk olimlar bilan rasmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Pokiston tomonidan Pokiston Fanlar akademiyasining bioxilma-xillik va bioenergetika bo‘yicha akademigi Mushtaq Ahmad hamda Islomobod shahridagi Quaid-i-Azam universiteti bioxilma-xillik va ekologiya bo‘yicha professori Shazia Sultana ishtirok etdi. O‘zDJTU tomonidan esa rektor I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yo‘ldoshev, Ekologiya va yashil resurslar kafedrasi mudiri X. Xushvaqtova hamda mazkur kafedra professori D. Yo‘rmatova qatnashdi.
Uchrashuv davomida hamkorlikda ilmiy tadqiqotlar olib borish, nufuzli indekslangan ilmiy jurnallarda hammualliflikda maqolalar chop etish, o‘simliklarning yangi navlarini yaratish bo‘yicha tajriba almashish, ekologiyaning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan anjuman, seminar va treninglar tashkil etish hamda ularda faol ishtirok etish kabi muhim yo‘nalishlar muhokama qilindi.

A meeting with Pakistani professors was held at the Uzbekistan State World Languages University.
On May 6, an official meeting was held at the rectorate of the Uzbekistan State World Languages University with distinguished Pakistani scholars.
The Pakistani side was represented by Mushtaq Ahmad, Academician of the Pakistan Academy of Sciences in Biodiversity and Bioenergetics, and Shazia Sultana, Professor of Biodiversity and Ecology at Quaid-i-Azam University in Islamabad. Representing UzSWLU were Rector I. Tukhtasinov, Head of the International Cooperation Department X. Yuldashev, Dean of the Faculty of Translation Studies U. Yuldoshev, Head of the Department of Ecology and Green Resources X. Khushvaqtova, and Professor of the same department D. Yormatova.
During the meeting, the participants discussed important areas of cooperation, including conducting joint scientific research, publishing co-authored articles in prestigious indexed academic journals, exchanging experience in developing new plant varieties, and organizing conferences, seminars, and training sessions dedicated to current environmental issues, as well as actively participating in them.
The parties also exchanged views on other matters of mutual interest and outlined prospects for future cooperation.