O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet rahbariyati vakillari bilan birgalikda ijara uylarida istiqomat qilayotgan talabalarning yashash sharoitlarini joyiga chiqqan holda o‘rganishda davom etmoqda.
Navbatdagi tashrif davomida talabalar yashayotgan xonadonlarning tozaligi, sanitariya holati, isitish tizimlari, jumladan, is gazidan foydalanishdagi xavfsizlik choralari, elektr va gaz jihozlaridan foydalanish holati atroflicha ko‘zdan kechirildi. Xavfsizlik masalalarida mas’uliyatsizlikka yo‘l qo‘ymaslik zarurligi alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, talabalar bilan ochiq muloqot o‘tkazilib, ularning kundalik turmushi, mavjud muammolari va takliflari tinglandi. Bildirilgan masalalar yuzasidan amaliy tavsiyalar berilib, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Rektor tashrif yakunida talabalar yashash joylarida tozalik, ozodalik va xavfsizlikni ta’minlash ularning salomatligi va ta’lim jarayoni samaradorligi uchun muhim ekanini qayd etib, bu yo‘nalishdagi ishlar tizimli ravishda davom ettirilishini bildirdi.

Ректор Ильхомджон Тухтасинов продолжает изучение условий проживания студентов в арендованном жилье
Ректор Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомджон Тухтасинов совместно с представителями руководства университета продолжает выездное изучение условий проживания студентов, проживающих в арендованных квартирах и домах.
В ходе очередного визита были всесторонне осмотрены санитарное состояние и чистота жилых помещений, системы отопления, в том числе меры безопасности при использовании угарного газа, а также состояние эксплуатации электрического и газового оборудования. Особо была подчеркнута необходимость недопущения безответственного отношения к вопросам безопасности.
Кроме того, состоялся открытый диалог со студентами, в ходе которого были выслушаны их повседневные бытовые вопросы, существующие проблемы и предложения. По поднятым вопросам были даны практические рекомендации, а также соответствующие указания по устранению выявленных недостатков.
В завершение визита ректор отметил, что обеспечение чистоты, порядка и безопасности в местах проживания студентов имеет важное значение для их здоровья и эффективности учебного процесса, подчеркнув, что работа в данном направлении будет продолжена на системной основе.