“Русский дом” jamg‘armasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Bugun Rus filologiyasi fakulteti dekani Azizxon Raxmonov, Rus adabiyoti va o‘qitish metodikasi kafedrasi mudiri Natalya Petruxina ishtirokida “Русский дом” jamg‘armasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Suhbatda kelajakdagi rivojlanish istiqbollari, oʻqituvchilarning Rossiya Federatsiyasida amaliyot oʻtashlari, talabalarni Rossiya oliy oʻquv yurtlarida oʻqitish, shuningdek, Rus filologiyasi fakulteti uchun barcha istiqbolli loyihalar kabi koʻplab muhim mavzular muhokama qilindi.
Ushbu ajoyib tadbir universitet uchun yangi ufqlarni ochib, o'qituvchilar va talabalar uchun bilim olish hamda kasbiy o'sish imkoniyatlarini kengaytiradi.

A meeting was held with representatives of the "Russky Dom" Foundation.
Today, a meeting was held with the representatives of the "Russky Dom" Foundation in the presence of the Dean of the Faculty of Russian Philology, Azizkhan Rakhmanov, and the Head of the Department of Russian Literature and Teaching Methodology, Natalya Petrukhina.
During the conversation, many important topics were discussed, such as prospects for future development, teachers' internships in the Russian Federation, education of students in Russian higher education institutions, as well as all promising projects for the Faculty of Russian Philology.
This amazing event opens up new horizons for the university and expands educational and professional development opportunities for faculty and students.