She’riyat kechasi bo’lib o’tdi
2023-yil 2-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Davlatmammed Ozadiy nomidagi Turkman Milliy jahon tillari instituti hamkorligida onlayn tarzda Maxtumquli tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlab, she’riyat kechasi o‘tkazildi.
“Hikmat xazinasi – Maxtumquli Firog‘iy” mavzusida tashkil etilgan tadbirda O’zDJTU Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori A.Nasirov, O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi professor-o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etishdi.
Talabalar Maxtumqulining “Namasan”, “Ko‘ring”,  “Notable to the world”, “Il biläni”, “Neyläyin” “Don’t leave this”, “Äleme belgilidir” she’rlarini turli tillarda ifodali o‘qib berishdi, Maxtumquli she’ri asosida yozilgan “U nimadir” qo’shig’i iqtidorli talabalar tomonidan kuylandi.
Tadbir so‘ngida prorektor A.Nosirov va Turkman Milliy jahon tillari instituti dekani Maral Nurliyeva she’riyat kechasining muvaffaqiyatli otkazilganligi uchun tashkilotchilarga minnatdorchilik bildirdi.
Bu kabi tadbirlarning xalqlar do‘stligiga xizmat qilishi, professor-o‘qituvchilar va talabalarning ilmiy hamda ijodiy hamkorligini mustahkamlashi va kelajakda hamkorlikdagi tadbirlar miqyosini yanada kengaytirish zarurligi alohida ta’kidlandi.

Прошел вечер поэзии.
2 декабря 2023 года в сотрудничестве с Узбекским государственным университетом мировых языков и Туркменским национальным институтом мировых языков имени Давлетмаммеда Азади в режиме онлайн был проведен вечер поэзии, посвященный 300-летию со дня рождения Махтумкули.
На мероприятии, организованном на тему “Сокровище мудрости – Махтумкули Фараги", приняли участие проректор по международному сотрудничеству УзГУМЯ А.Насыров, преподаватели и студенты кафедры узбекского языка и литературы.
Студенты выразительно прочитали на разных языках стихи Махтумкули ”Намасан“, “Смотри“, “Notable to the world“, ”Il biläni“, ”Neiläyin“, ”Don't leave this“, ”Äleme Signature“, одаренные студенты исполнили песню “U nimadir", написанную на основе стихотворения Махтумкули.
По окончании мероприятия проректор А.Насыров и декан Туркменского национального института мировых языков Марал Нурлиева поблагодарили организаторов за успешное проведение вечера поэзии.
Было подчеркнуто, что подобные мероприятия служат дружбе народов, укрепляют научное и творческое сотрудничество преподавателей и студентов, а в будущем необходимо еще больше расширить масштабы совместной деятельности.