She’riyat kechasi bo’lib o’tdi
2023-yil 2-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Davlatmammed Ozadiy nomidagi Turkman Milliy jahon tillari instituti hamkorligida onlayn tarzda Maxtumquli tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlab, she’riyat kechasi o‘tkazildi.
“Hikmat xazinasi – Maxtumquli Firog‘iy” mavzusida tashkil etilgan tadbirda O’zDJTU Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori A.Nasirov, O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi professor-o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etishdi.
Talabalar Maxtumqulining “Namasan”, “Ko‘ring”,  “Notable to the world”, “Il biläni”, “Neyläyin” “Don’t leave this”, “Äleme belgilidir” she’rlarini turli tillarda ifodali o‘qib berishdi, Maxtumquli she’ri asosida yozilgan “U nimadir” qo’shig’i iqtidorli talabalar tomonidan kuylandi.
Tadbir so‘ngida prorektor A.Nosirov va Turkman Milliy jahon tillari instituti dekani Maral Nurliyeva she’riyat kechasining muvaffaqiyatli otkazilganligi uchun tashkilotchilarga minnatdorchilik bildirdi.
Bu kabi tadbirlarning xalqlar do‘stligiga xizmat qilishi, professor-o‘qituvchilar va talabalarning ilmiy hamda ijodiy hamkorligini mustahkamlashi va kelajakda hamkorlikdagi tadbirlar miqyosini yanada kengaytirish zarurligi alohida ta’kidlandi.

On December 2, 2023, a poetry night was held online at the 300th anniversary of the birth of Maxtumkuli, in collaboration with the Uzbekistan State World Languages University and the Davlatmammed Ozadi Turkmen National Institute of world languages.
At the event organized on the theme “Treasure of wisdom – Makhtumkuli Firogiy", the vice-rector of UzSWLU for International Cooperation A.Nasirov, professors and students of the Department of Uzbek language and literature took part.
Students read Maxtumkuli's poems “Namasan”, “Ko’ring”, “Notable to the world”, “Il biläni”, “Neyläyin” “Don't leave this”, “Äleme belgidir” expressively in different languages, while the song “U nimadir”, based on Maxtumkuli's poem, was sung by students.
At the end of the event, vice-rector A.Nasirov and dean of the Turkmen National Institute of world languages Maral Nurliyeva thanked the organizers for the successful performance of the poetry night.
The need for such activities to serve the friendship of peoples, strengthen the scientific and creative cooperation of professors and students, and further expand the scale of collaborative activities in the future was emphasized.