O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining 2024-yil 22-iyuldagi 03-1370-sonli topshirig‘i ijrosini ta’minlash hamda oliy ta’lim muassasalari talabalarini kitob mutolaasiga jalb etish, badiiy savodxonlik darajasini oshirish orqali ularni vatanparvarlik va yurtimiz kelajagiga daxldorlik ruhida tarbiyalash, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 1-avgustdagi 275-sonli buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida 22-noyabr kuni O‘zDJTUda “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida tadbir bo‘lib o‘tdi.
“Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida. “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasidagi mazkur tadbirda elimizning ardoqli va taniqli adiblari Botirjon Ergashov va Ma’mura Zohidovalar bilan ijodiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Universitetga tashrif buyurgan adiblar va talaba yoshlar bilan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvni universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi hamda yozuvchilarga bugungi tashrif uchun minnatdorchilik bildirdi.
Uchrashuvda universitetning adabiyotga qiziqqan, yozuvchi hamda shoir va shoira talabalari ishtirok etdi. Shuningdek, talabalar o‘zlarining ijod namunasidan parchalar o‘qib berdi.

Во исполнение поручения Администрации Президента Республики Узбекистан №03-1370 от 22 июля 2024 года, а также приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан №275 от 1 августа 2024 года, направленных на привлечение студентов высших образовательных учреждений к чтению книг, повышение уровня литературной грамотности, воспитание у них чувства патриотизма и сопричастности к будущему нашей страны, 22 ноября в УзГУМЯ в рамках проекта «Маарифат улашиб» прошло мероприятие.
В рамках проекта «Маарифат улашиб» состоялась творческая встреча с любимыми и известными писателями нашего народа – Ботиржоном Эргашевым и Мамурой Захидовой.
Для гостей-писателей, посетивших университет, и студентов была организована встреча.
Ректор университета Ильхомжон Тухтасинов открыл встречу и выразил благодарность писателям за сегодняшний визит.
На встрече приняли участие студенты университета, увлеченные литературой, писатели и поэты. Кроме того, студенты зачитали отрывки из своих произведений.