22-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-207-sonli Farmoni ijrosi doirasida universitet talaba-yoshlari 51-son Manzil koloniyasiga tashrif qilib, giyohvandlik va narkojinoyatlarning salbiy oqibatlari haqida tushunchalar oldi. Tadbir davomida ular jinoyatchilikning shaxs, oila va jamiyat hayotiga ta’siri, profilaktika va huquqiy madaniyatni oshirish masalalari bo‘yicha ma’ruza va tushuntirishlar oldi.
Podpolkovnik N.A. Isaxanov va universitet profilaktika inspektori M.Nurmuxamedova talabalarga real hayotiy misollar orqali jinoyatlarning og‘ir oqibatlarini, giyohvandlik va psixofaol moddalar bilan bog‘liq jinoyatlarning shaxs va jamiyatga yetkazadigan zararini tushuntirdi. Shu bilan birga, barvaqt profilaktika, bo‘sh vaqtni mazmunli tashkil etish va huquqiy savodxonlikning ahamiyati ta’kidlandi.
Yig‘ilish natijasida talabalarga kelgusida tengdoshlar o‘rtasida huquqiy targ‘ibot ishlarini kuchaytirish, qonunbuzarlikka nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish va profilaktik tadbirlarni izchil davom ettirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

Студенты и молодежь посетили колонию-поселение №51
22 декабря в рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № PF-207 студенты университета посетили колонию-поселение №51, где получили разъяснения о негативных последствиях наркомании и наркопреступлений. В ходе мероприятия им были прочитаны лекции и даны пояснения о влиянии преступности на жизнь личности, семьи и общества, а также по вопросам профилактики и повышения правовой культуры.
Подполковник Н.А. Исаханов и инспектор по профилактике университета М. Нурмухамедова на примерах из реальной жизни разъяснили студентам тяжёлые последствия преступлений, а также вред, наносимый личности и обществу преступлениями, связанными с наркотиками и психоактивными веществами. При этом была подчеркнута важность ранней профилактики, содержательной организации свободного времени и правовой грамотности.
По итогам встречи студентам были даны рекомендации по усилению правовой пропаганды среди сверстников, формированию непримиримого отношения к правонарушениям и последовательному продолжению профилактических мероприятий.