Joriy yilning 29-may sanasida Ingliz tili amaliy fanlar №3 kafedrasi katta oʻqituvchilari Agzamxodjayeva Saodat va Shukurova Shohsanam tashabbusi bilan 1-bosqich 2407, 2410 hamda 2424-guruh talabalari poytaxtimizda joylashgan Oʻzbekiston davlat drama teatriga tashrif buyurdilar.
“Turkiston bolalari” pyesasi B.Irzayevning “O‘zbek yoshlari va xorijiy ta’lim” kitobi hamda J.Jovliyevning “Qo‘rqma” romani asosida yozilgan bo‘lib, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’at arbobi, O‘zbekiston Davlat mukofoti laureati, teatrning bosh rejissyori Olimjon Salimov badiiy rahbarligida rejissyor Rasuljon Tog‘ayqulov tomonidan sahnalashtirilgan.
Spektaklda Turkistonni ozod va obod ko‘rishni orzu qilgan, shu maqsadda kurashgan, jadidlarning ko‘magi bilan o‘tgan asrda Germaniyada tahsil olgan talabalar haqida so‘z boradi. Talabalarning yoshlari, tanlagan, ilm olayotgan sohalari turli xil. Biroq ularning barchasini yagona maqsad birlashtirgan – Turkistonni yuksaltirmoq maqsadi. Ular bu maqsad yo‘lida bor kuchlarini sarflaydilar. Hatto aziz jonini garovga qo‘yadilar. Vatanning ertasini ozod, obod ko‘rish, kelajak avlodni ilmli bo‘lishi uchun tinmay mehnat qiladilar.

On May 29 of this year, at the initiative of senior lecturers of the Department of Applied English Studies No. 3, Saodat Agzamkhodjaeva and Shohsanam Shukurova, first-year students from groups 2407, 2410, and 2424 visited the Uzbek State Drama Theater located in the capital.
The play "Children of Turkestan" is based on B. Irzayev’s book "Uzbek Youth and Foreign Education" and J. Jovliyev’s novel "Do Not Fear." It was staged by director Rasuljon Tog‘ayqulov under the artistic direction of Olimjon Salimov, the People’s Artist of Uzbekistan, laureate of the State Prize, and the theater’s chief director.
The play tells the story of students who, with the support of the Jadids, studied in Germany in the past century, dreaming of a free and prosperous Turkestan. These students differ in age and chosen fields of study, but they are united by a common goal — the upliftment of Turkestan. They dedicate all their strength to this mission, even risking their lives. They work tirelessly to see their homeland’s future free and prosperous and to ensure that future generations are educated.