Talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘yicha yaratilgan imkoniyatlar jurnalistlarga namoyish etildi
22-avgust kuni yangi o‘quv yili arafasida ommaviy axborot vositalari vakillarini talabalarni turar joy bilan ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishtirish maqsadida press-tur tashkil etildi.
Press-tur davomida jurnalistlar, blogerlar va OAV vakillari Toshkent davlat iqtisodiyot universitetidan O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurib, talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘yicha tashkil etilgan shtab faoliyati, mavjud talabalar turar joylari hamda ularda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdilar.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, professor Ilxomjon Tuxtasinov press-tur ishtirokchilariga universitetda talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, mavjud imkoniyatlar hamda yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik jarayonlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Shuningdek, OAV vakillariga universitet tasarrufidagi mavjud talabalar turar joylari, davlat-xususiy sheriklik asosida faoliyat yuritayotgan talabalar turar joylari hamda ularda talabalar uchun yaratilgan yashash sharoitlari namoyish etildi.
Talabalar turar joylarida yashash xonalari, sanitariya-gigiyena sharoitlari, muhandislik-kommunikatsiya tizimlari, xavfsizlik choralari hamda talabalar uchun yaratilgan qulayliklar ko‘zdan kechirildi. Shuningdek, ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi talabalar uchun sariq taktil yo‘laklar o‘rnatilgani, ular talabalarning binolar bo‘ylab mustaqil va xavfsiz harakatlanishiga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
Press-tur ishtirokchilari universitet hududida qurilayotgan yangi talabalar turar joyi bilan ham tanishdilar. O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori jurnalistlarga qurilish ishlari jarayoni, obyektning bugungi holati hamda talabalar uchun yaratilayotgan sharoitlar haqida ma’lumot berdi.
Mazkur loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirilmoqda. 9 qavatli, 1 100 o‘rinli yangi talabalar turar joyi qurilishi 2025-yil 18-martda boshlangan. Loyihaning umumiy qiymati 80,8 milliard so‘mni tashkil etib, shundan 45,8 milliard so‘mi xususiy tashabbuskor, 35 milliard so‘mi esa davlat budjeti mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilmoqda.
Tashrif davomida jurnalistlar talabalarni joylashtirish, ijara xonadonlarini shakllantirish, yangi talabalar turar joyi qurilishi va talabalar uchun zarur sharoitlarni yaratish masalalari yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mas’ul mutasaddilardan javob oldilar.
• O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tasarrufidagi 7 ta talabalar turar joyida yangi o‘quv yiliga 3 441 ta o‘rin tayyorlandi.
• Shundan 374 ta o‘rin o‘g‘il talabalar, 3 067 ta o‘rin esa qiz talabalar uchun mo‘ljallangan.
• Talabalarni turar joy bilan qamrab olishni kengaytirish maqsadida 1 630 ta ijara xonadoni aniqlanib, ularda 10 457 ta o‘rin tayyorlandi.
• 2026–2027-o‘quv yili uchun jami 13 898 ta o‘rin tayyorlandi. Shundan 3 441 tasi talabalar turar joylarida, 10 457 tasi esa ijara xonadonlarida tashkil etilgan.

Возможности, созданные для обеспечения студентов жильём, продемонстрированы журналистам
22 августа в преддверии нового учебного года был организован пресс-тур с целью ознакомления представителей средств массовой информации с проводимой работой по обеспечению студентов жильём.
В рамках пресс-тура журналисты, блогеры и представители СМИ посетили Узбекский государственный университет мировых языков из Ташкентского государственного экономического университета и ознакомились с деятельностью штаба, созданного для обеспечения студентов местами в общежитиях, имеющимися студенческими общежитиями и условиями, созданными в них.
Ректор Узбекского государственного университета мировых языков, профессор Илхомжон Тухтасинов подробно рассказал участникам пресс-тура о проводимой в университете работе по обеспечению студентов жильём, имеющихся возможностях, а также о подготовке к новому учебному году.
Представителям СМИ также были продемонстрированы имеющиеся в ведении университета студенческие общежития, общежития, функционирующие на основе государственно-частного партнёрства, а также условия проживания, созданные для студентов.
В студенческих общежитиях были осмотрены жилые комнаты, санитарно-гигиенические условия, инженерно-коммуникационные системы, меры безопасности и удобства, созданные для студентов. Также было отмечено, что для незрячих и слабовидящих студентов установлены жёлтые тактильные дорожки, которые помогают им самостоятельно и безопасно передвигаться по зданиям.
Участники пресс-тура также ознакомились с новым студенческим общежитием, строительство которого ведётся на территории университета. Ректор Узбекского государственного университета мировых языков проинформировал журналистов о ходе строительных работ, текущем состоянии объекта и условиях, создаваемых для студентов.
Данный проект реализуется на основе государственно-частного партнёрства. Строительство нового 9-этажного студенческого общежития на 1 100 мест началось 18 марта 2025 года. Общая стоимость проекта составляет 80,8 млрд сумов, из которых 45,8 млрд сумов финансируются частным инициатором, а 35 млрд сумов — за счёт средств государственного бюджета.
В ходе визита журналисты получили ответы на интересующие их вопросы от ответственных лиц по вопросам размещения студентов, формирования перечня арендных квартир, строительства нового общежития и создания необходимых условий для студентов.
Для информации:
• В 7 студенческих общежитиях, находящихся в ведении Узбекского государственного университета мировых языков, к новому учебному году подготовлено 3 441 место.
• Из них 374 места предназначены для студентов мужского пола, 3 067 мест — для студенток.
• В целях расширения охвата студентов жильём определено 1 630 арендных квартир, в которых подготовлено 10 457 мест.
• К 2026–2027 учебному году всего подготовлено 13 898 мест. Из них 3 441 место организовано в студенческих общежитиях, а 10 457 — в арендных квартирах.
• Размещение студентов в общежитиях осуществляется через электронную систему Billing.edu.uz на основе принципов открытости, прозрачности и справедливости.
• На сегодняшний день для получения места в студенческом общежитии поступило 5 014 заявлений.
• В университете ведётся строительство нового 9-этажного студенческого общежития на 1 100 мест. Проект реализуется на основе государственно-частного партнёрства.