3 – oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda “O‘zbekiston – Germaniya” do‘stlik jamiyati hamkorligida O‘zbekiston mustaqilligining 33 yilligi va Germaniya birligi kuni (nem. Tag der Deutschen Einheit) - milliy bayrami kuni munosabati bilan O‘zbekiston OTMlarining nemis tili yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalar o‘rtasida “Eng yaxshi PowerPoint taqdimoti” tanlovi o‘tkazildi.
Tanlovda yurtimizning yetakchi universitetlari, JIDU, O‘zbekiston milliy universiteti, Nizomiy nomli TDPU, Chirchiq DPU hamda O‘zDJTU talabalari o‘zaro bellashdilar. Tadbir O‘zDJTU Roman-german filologiyasi fakultetining ma’naviyat markazida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni fakultet dekani H. Hakimov ochib berdi. H. Hakimov 16-17 sentyabr kunlaridagi Germaniya kansleri Olaf Sholsning O‘zbekistonga ilk tashrifi ushbu tanlovning dolzarbligini yanada oshirganligini, O‘zbekiston – Germaniya o‘rtasida barcha sohalaridagi munosabatlarining buguni rivoji o‘zaro hurmat va manfaatdorlik tamoyillariga asoslanganligini, strategik sheriklikni yanada muvaffaqiyatli rivojlantirishda “O‘zbekiston – Germaniya” do‘stlik jamiyati mustahkam poydevor bo‘lishi mumkinligini ta’kidlab o‘tdi.
So‘zga chiqqan “O‘zbekiston – Germaniya” do‘stlik jamiyatining raisi Yu. Ismailov, Olaf Sholzning Markaziy Osiyoga, xususan O‘zbekistonga ilk rasmiy tashrifi ekanligini va bu tashrif chog‘ida Kansler Olaf Sholsga Germaniya mamlakatining yetakchi investitsiya, sanoat va savdo kompaniyalari vakillari hamrohlik qilganligi, O‘zbekiston-Germaniya sammitini ko‘p qirrali munosabatlarida yangi bosqich boshlanganligini, bu o‘z navbatida xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga, jamiyat O‘zbekiston OTM bilan, xususan O‘zDJTU bilan yaqin hamkorlikda faoliyat olib borayotganiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Jamiyat raisi ushbu tanlovni o‘tkazishda o‘z yordamini ayamagan O‘zDJTU rahbariyatiga, shuningdek Germaniyaning Toshkent shahridagi elchixonasi rahbariyatiga o‘z minnatdorchiligini bildirdi.
Tanlovga Germaniyaning Toshkent shahridagi elchixona xodimi Efa Shnayder, Germaniyalik mutaxassis Yohanna Mayer, hamda “O‘zbekiston – Germaniya” do‘stlik jamiyati yetakchi mutaxassisi Mohira Abdullaevalar hakamlik qildilar.
Tanlov natijalariga ko‘ra go‘liblik quyidagi OTM talabalariga nasib qildi:
1-o‘rin-Chirchiq DPU;
2-o‘rin-O‘zDJTU;
3-o‘rin JIDU.
Tanlovda ishtirok etgan barcha jamoalar “O‘zbekiston–Germaniya” do‘stlik jamiyatining va Germaniyaning Toshkent shahridagi elchixonasining sovg‘alari bilan taqdirlandilar.

3 октября в Узбекском государственном университете мировых языков совместно с Обществом дружбы «Узбекистан-Германия» был проведён конкурс «Лучшая презентация PowerPoint» среди студентов, обучающихся по специальности немецкий язык в вузах Узбекистана, приуроченный к 33-й годовщине независимости Узбекистана и Дню объединения Германии (Tag der Deutschen Einheit).
В конкурсе участвовали студенты ведущих университетов нашей страны, таких как ЖИДУ, Узбекский национальный университет, Низомийский ТДПУ, Чирчикский ДПУ и УзГТУ. Мероприятие прошло в центре духовности факультета романских и германских филологий УзГТУ.
Открыла мероприятие декан факультета Х. Хакимов. Он отметил, что первый визит канцлера Германии Олафа Шольца в Узбекистан 16-17 сентября повысил актуальность данного конкурса и подчеркнул, что нынешнее развитие отношений между Узбекистаном и Германией основано на взаимном уважении и интересе. Он заявил, что Общество дружбы «Узбекистан-Германия» может служить надежной основой для дальнейшего успешного развития стратегического партнерства.
Председатель Общества дружбы «Узбекистан-Германия» Ю. Исмаилов отметил, что это первый официальный визит канцлера Олафа Шольца в Центральную Азию, в частности в Узбекистан, и что во время этого визита канцлера сопровождали представители ведущих инвестиционных, промышленных и торговых компаний Германии, что ознаменовало начало нового этапа многосторонних отношений Узбекистана и Германии, который, в свою очередь, будет способствовать укреплению связей дружбы и сотрудничества между нашими народами. Он также подчеркнул, что общество активно сотрудничает с вузами Узбекистана, в частности с УзГТУ. Председатель общества выразил благодарность руководству университета за поддержку в организации этого конкурса, а также руководству посольства Германии в Ташкенте.
Судьями конкурса стали сотрудник посольства Германии в Ташкенте Эфа Шнайдер, немецкий эксперт Иоганна Майер и ведущий специалист Общества дружбы «Узбекистан-Германия» Мохира Абдуллаева.
По итогам конкурса победителями стали студенты следующих вузов: 1-е место - Чирчикский ДПУ; 2-е место - УзГТУ; 3-е место - ЖИДУ.
Все команды, принявшие участие в конкурсе, были награждены подарками от Общества дружбы «Узбекистан-Германия» и посольства Германии в