Joriy yilning 16- fevral kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Roman-german filologiyasi fakulteti Nemis tili nazariy fanlar kafedrasi qoshida tashkil qilinayotgan “Tarjimashunoslik va lugʻatshunoslik” ilmiy-amaliy markazi ish boshladi.
Markazning ochilish marosimiga germaniyalik mehmonlar: Germaniyaning Toshkentdagi Gyote instituti rahbari o’rinbosari Walter Sabiel, Germaniyaning O’zbekistondagi hamkor PASH maktablari koordinatori Simon Krechmer va bir qator professor oʻqituvchilar tashrif buyurdi.
Universitet rektori I.M.Toʻxtasinov markazning ochilish marosimida soʻzga chiqib, yangi ilmiy-amaliy markazi barcha uchun manfaatli boʻlishiga ishonch bildirdi va barchani muborakbod etdi.
“Tarjimashunoslik va lugʻatshunoslik” ilmiy-amaliy markazi chet tillardan badiiy va ilmiy-ommabop asarlarni tarjima qilish, oʻzbek milliy adabiyotini jahon adabiyotiga uygʻunlashishiga hissa qoʻshish, nemis, ingliz, fransuz, ispan va rus tillari mutaxassislarini bir jamoaga birlashtirib, umumiy faoliyat turlarini belgilab olish, universitetda “Tarjima va leksikografiya” nomli yangi elektron ilmiy-amaliy jurnal tashkil qilish va nashr etish kabi imkoniyatlarni berishi kutilmoqda.

On February 16, the scientific-practical center "Translation Studies and Lexicography" has launched. It has been established under the Department of Theoretical Sciences of the German Language of the Romano-Germanic Philology faculty of the Uzbekistan State World Languages University.
The opening ceremony of the center was attended by German guests: Walter Sabiel, deputy head of the German Goethe Institute in Tashkent, Simon Krechmer, coordinator of the German partner PASH schools in Uzbekistan and a number of professors.
The rector of the University I.M. Tokhtasinov gave an opening speech and congratulated everyone assuring  that the new scientific and practical center will be beneficial for everyone.
Scientific-practical center "Translation Studies and Lexicography"  is expected to provide such opportunities like translating literary and scientific-popular works from foreign languages, contributing to the integration of Uzbek national literature with world literature, unites specialists in German, English, French, Spanish and Russian languages into one team and defines common types of activities as well as the creating and publication of a new electronic scientific-practical magazine called "Translation and Lexicography" at the university.