Joriy yilning 16- fevral kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Roman-german filologiyasi fakulteti Nemis tili nazariy fanlar kafedrasi qoshida tashkil qilinayotgan “Tarjimashunoslik va lugʻatshunoslik” ilmiy-amaliy markazi ish boshladi.
Markazning ochilish marosimiga germaniyalik mehmonlar: Germaniyaning Toshkentdagi Gyote instituti rahbari o’rinbosari Walter Sabiel, Germaniyaning O’zbekistondagi hamkor PASH maktablari koordinatori Simon Krechmer va bir qator professor oʻqituvchilar tashrif buyurdi.
Universitet rektori I.M.Toʻxtasinov markazning ochilish marosimida soʻzga chiqib, yangi ilmiy-amaliy markazi barcha uchun manfaatli boʻlishiga ishonch bildirdi va barchani muborakbod etdi.
“Tarjimashunoslik va lugʻatshunoslik” ilmiy-amaliy markazi chet tillardan badiiy va ilmiy-ommabop asarlarni tarjima qilish, oʻzbek milliy adabiyotini jahon adabiyotiga uygʻunlashishiga hissa qoʻshish, nemis, ingliz, fransuz, ispan va rus tillari mutaxassislarini bir jamoaga birlashtirib, umumiy faoliyat turlarini belgilab olish, universitetda “Tarjima va leksikografiya” nomli yangi elektron ilmiy-amaliy jurnal tashkil qilish va nashr etish kabi imkoniyatlarni berishi kutilmoqda.

Переводоведение и лексикография
16 февраля текущего года начал работу научно-практический центр «Переводоведение и лексикография», созданный при кафедре теоретических наук немецкого языка факультета романо-германской филологии Узбекского государственного университета мировых языков.
На церемонии открытия центра присутствовали немецкие гости: Вальтер Сабиэль, заместитель директора немецкого Института Гете в Ташкенте, Саймон Крехмер, координатор немецких школ-партнеров PASH в Узбекистане, а также ряд профессоров.
Выступая на церемонии открытия центра, ректор университета И.М.Тохтасинов выразил уверенность, что новый научно-практический центр принесет пользу всем, и поздравил всех.
Научно-практический центр «Переводоведение и лексикография» осуществляет переводы художественных и научно-популярных произведений с иностранных языков, способствует интеграции узбекской национальной литературы с мировой литературой, объединяет специалистов по немецкому, английскому, французскому, испанскому и русскому языкам в один коллектив и определяет общие виды деятельности. Предполагается предоставить такие возможности, как создание и издание нового электронного научно-практического журнала «Перевод и лексикография» в университете.