Tarjimonlik va Xalqaro jurnalistika fakultetlari professor-o‘qituvchilar uchun seminar treningning birinchi darsi tashkil etildi.
26-dekabr kuni O‘zDJTU Tarjimonlik va Xalqaro jurnalistika fakultetlari professor-o‘qituvchilar uchun qishki ta’til davomida o‘tkazilishi rejalashtirilgan  seminar treningning birinchi darsi tashkil etildi.
Universitetning Tarjimonlik fakulteti ma’ruzalar zalida bo‘lib o‘tgan o‘quv-seminarini universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi hamda tatbiq etilayotgan darslar va ularning maqsad va mohiyati haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Mashg‘ulotlarda O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M.Chutpulatov, va Yu.Azzamov, Z.Bazarov, A.Razzakov, M.Sulaymonov boshqa qator mutaxassisilar Moderator sifatida ishtirok etdi va ma’ruza qilishdi.
O‘quv-seminarda tinglovchilarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 18-20-noyabr kunlari Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senatidagi nutqlari, qarorlari va farmonlari asosida ta’lim tizimini yanada rivojlantirishga qaratilgan istiqboli rejalar, O‘quv jarayoniga oid me’yoriy hujjatlar (DTS, malaka talablari, o‘quv rejalar, o‘quv dasturlari, nizomlar, buyruqlar), o‘quv adabiyotlarni yaratish tartibi, talabalar bilimini nazorat qilish va baholash tizimi, HEMIS axborot tizimining yuritilish holati va tizimdagi yangiliklar, Ofis registratori faoliyati va vazifalari, O‘quv jarayonida ta’lim sifatini oshirish va professor-o‘qituvchilarga qo‘yiladigan talablar, KPI tizimini yuritish holati kabi bir qator mavzularda treninglar tashkil etildi.

26 декабря для профессорско-преподавательского состава факультетов перевода и международной журналистики УзГУМЯ был организован первый урок семинарского тренинга, который планируется провести во время зимних каникул.
Учебный семинар, прошедший в лекционном зале переводческого факультета университета, открыл ректор университета Ильхомжон Тухтасинов и высказал свое мнение о применяемых уроках, их целях и характере.
Проректор по учебной работе М.Чутпулатов, и Ю.Аззамов, З.Базаров, А.Раззаков, М.Сулейманов и ряд других специалистов выступили в качестве модераторов и выступили с докладами.
На обучающем семинаре слушателям была представлена презентация Президента Республики Узбекистан Ш.M.Перспектива дальнейшего развития системы образования на основе выступлений, постановлений и указов Мирзиеева в Законодательной палате и Сенате Олий Мажлиса 18-20 ноября включает в себя планы, нормативные документы, касающиеся образовательного процесса (ДТС, квалификационные требования, учебные планы, учебные программы, уставы, приказы), порядок создания учебной литературы,систему контроля и оценки знаний учащихся, Состояние функционирования информационной системы HEMIS и новости в системе, деятельность и обязанности офисного регистратора, В процессе обучения были организованы тренинги по целому ряду тем, таких как повышение качества образования и требования к профессорско-преподавательскому составу, состояние системы KPI.