Tarjimonlik va Xalqaro jurnalistika fakultetlari professor-o‘qituvchilar uchun seminar treningning birinchi darsi tashkil etildi.
26-dekabr kuni O‘zDJTU Tarjimonlik va Xalqaro jurnalistika fakultetlari professor-o‘qituvchilar uchun qishki ta’til davomida o‘tkazilishi rejalashtirilgan  seminar treningning birinchi darsi tashkil etildi.
Universitetning Tarjimonlik fakulteti ma’ruzalar zalida bo‘lib o‘tgan o‘quv-seminarini universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi hamda tatbiq etilayotgan darslar va ularning maqsad va mohiyati haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Mashg‘ulotlarda O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M.Chutpulatov, va Yu.Azzamov, Z.Bazarov, A.Razzakov, M.Sulaymonov boshqa qator mutaxassisilar Moderator sifatida ishtirok etdi va ma’ruza qilishdi.
O‘quv-seminarda tinglovchilarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 18-20-noyabr kunlari Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senatidagi nutqlari, qarorlari va farmonlari asosida ta’lim tizimini yanada rivojlantirishga qaratilgan istiqboli rejalar, O‘quv jarayoniga oid me’yoriy hujjatlar (DTS, malaka talablari, o‘quv rejalar, o‘quv dasturlari, nizomlar, buyruqlar), o‘quv adabiyotlarni yaratish tartibi, talabalar bilimini nazorat qilish va baholash tizimi, HEMIS axborot tizimining yuritilish holati va tizimdagi yangiliklar, Ofis registratori faoliyati va vazifalari, O‘quv jarayonida ta’lim sifatini oshirish va professor-o‘qituvchilarga qo‘yiladigan talablar, KPI tizimini yuritish holati kabi bir qator mavzularda treninglar tashkil etildi.

On december 26, the first lesson of seminar training was organized, which is planned to be held during the winter holidays for professors of the Faculty of translation and international journalism of UzSWLU.
The seminar, which took place in the lecture hall of the translation Faculty of the university, was opened by the rector of the University Ilkhomjon Tukhtasinov and expressed his views on the lessons being applied and their purpose and essence.
Vice-rector for educational work in training M.Chutpulatov, and Yu.Azzamov, Z.Bazarov, A.Razzakov, M.A number of other specialists took part and lectured as moderators.
At the training seminar, the audience was informed that the president of the Republic of Uzbekistan Sh.M.Mirziyoyev's prospects for the further development of the educational system on the basis of his speeches, decisions and decrees in the legislative chamber and Senate of the Supreme Assembly on November 18-20, regulatory documents on the educational process (DTS, qualification requirements, educational plans, curricula, regulations, orders), the procedure for creating educational literature, the system of control and evaluation of student knowledge, the state of, In the educational process, trainings were organized on a number of topics, such as improving the quality of education and the requirements for professors and teachers, the state of maintaining the KPI system.