17-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘limi xodimlari Toshkent Tibbiyot Akademiyasiga tashrif buyurdi.
Tashrifdan ko‘zlangan maqsad TTAning xalqaro reytinglarda yuqori ko‘rsatkichlarga erishganligini o‘rganib uni O‘zDJTU da qo‘llash bo’ldi.
Uchrashuvda TTAning Raqamli taʼlim texnologiyalar markazi boshlig‘i,  xalqaro reytinglar uchun mas’ul Abrorjon Musaxonov akademiyaning QS va Times Higher Education reyting agentliklari bilan ishlash tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. TTA tajribasidan kelib chiqib u reytinglarga kirishda Research, International, PR ning o‘rni haqida alohida to‘xtaldi. Bu 3 ta ko‘rsatkich har qanday universitetning reytingdagi mavqeiga ta’sir etuvchi asosiy omillar ekanligini, shuningdek, pozitsiyalarni yaxshilashga yordam berishi haqida gapirdi.
Bundan tashqari, Abrorjon Kamolitdinovich Musaxonov:
• Academic Reputation va Employer Reputation bo‘yicha hamkor universitetlar bilan ishlab iloji boricha ko‘p ovoz to‘plash;
• O’zDJTUning reytingdagi o‘rnini yaxshilash uchun 2030-yilgachga mo‘ljallangan strategiyasini ishlab chiqish;
• Reyting agentliklariga ariza topshirish uchun zarur bo‘lgan ma’lumotlarni o‘z vaqtida va to‘g‘ri to‘plash;
• Universitetning xalqaro miqyosda tan olinishini oshirish uchun THE, QS reyting agentliklari tashkillashtiradigan anjumanlarda rektor yoki prorektorning qatnashishi, unda universitetni targ‘ib qilish kabilar bo’yicha ma’lumot berdi.
Mutaxassis THE reytingiga kirish uchun har yili 150 ta, QS reytingiga kirish uchun 100 tadan kam bo‘lmagan miqdorda Scopus Web of Science ba’zasida indekslangan jurnallarda maqolalar chiqarishni va ushbu reytinglarning pullik xizmatlaridan ham foydalanib yuqori natijalarga chiqish mumkinligini alohida ta’kidladi.
O‘zDJTU xodimlari Abrorjon Kamolitdinovichga reytinglar bilan ishlash bo‘yicha ko‘plab savollar bilan murojaat qilishdi va zarur javoblarni olishdi.
TTAga tashrifi natijasida O‘zDJTU xodimlari xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘yicha qimmatli ma’lumotlarga ega bo‘ldilar. Shuningdek, ular O‘zbekistondagi yetakchi tibbiyot oliygohidagi hamkasblari bilan tajriba almashish imkoniga ega bo‘ldilar va kerakli ma’lumotlarni O‘zDJTUda amaliy qo‘llashni reja qildilar.

On February 17, employees of the Department for Working with International Rankings at the Uzbekistan State World Languages University visited the Tashkent Medical Academy.
The purpose of the visit was to study the academy's achievements in international rankings and to apply this experience at the Uzbekistan State World Languages University.
During the meeting, the head of the Digital Education Technologies Center at the academy, Abrorjon Musaxonov, who is responsible for international rankings, shared the academy's experience with working with QS and Times Higher Education ranking agencies. Drawing from TMA's  experience, he emphasized the importance of Research, International presence, and PR in entering the rankings. He noted that these three indicators are key factors affecting any university's ranking position and can help improve it.
Furthermore, Abrorjon Kamolitdinovich Musaxonov discussed:
- Collaborating with partner universities on Academic Reputation and Employer Reputation to gather as many votes as possible;
- Developing a strategy aimed at improving the Uzbekistan State World Languages University's ranking position by 2030;
- Collecting necessary information timely and accurately for submission to ranking agencies;
- Enhancing the university's international recognition through participation in conferences organized by THE and QS ranking agencies by the rector or vice-rector and promoting the university at these events.
The expert highlighted that publishing a minimum of 150 articles per year in journals indexed in the Scopus Web of Science database for THE ranking and at least 100 for QS ranking, and utilizing these rankings' paid services can lead to high results.
The staff of the Uzbekistan State World Languages University asked Abrorjon Kamolitdinovich many questions about working with rankings and received necessary answers.
As a result of the visit to the TMA, the staff of the Uzbekistan State World Languages University gained valuable information on working with international rankings. They also had the opportunity to exchange experiences with their counterparts from Uzbekistan's leading medical institution and planned to practically apply the acquired knowledge at the Uzbekistan State World Languages University.