17-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘limi xodimlari Toshkent Tibbiyot Akademiyasiga tashrif buyurdi.
Tashrifdan ko‘zlangan maqsad TTAning xalqaro reytinglarda yuqori ko‘rsatkichlarga erishganligini o‘rganib uni O‘zDJTU da qo‘llash bo’ldi.
Uchrashuvda TTAning Raqamli taʼlim texnologiyalar markazi boshlig‘i,  xalqaro reytinglar uchun mas’ul Abrorjon Musaxonov akademiyaning QS va Times Higher Education reyting agentliklari bilan ishlash tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. TTA tajribasidan kelib chiqib u reytinglarga kirishda Research, International, PR ning o‘rni haqida alohida to‘xtaldi. Bu 3 ta ko‘rsatkich har qanday universitetning reytingdagi mavqeiga ta’sir etuvchi asosiy omillar ekanligini, shuningdek, pozitsiyalarni yaxshilashga yordam berishi haqida gapirdi.
Bundan tashqari, Abrorjon Kamolitdinovich Musaxonov:
• Academic Reputation va Employer Reputation bo‘yicha hamkor universitetlar bilan ishlab iloji boricha ko‘p ovoz to‘plash;
• O’zDJTUning reytingdagi o‘rnini yaxshilash uchun 2030-yilgachga mo‘ljallangan strategiyasini ishlab chiqish;
• Reyting agentliklariga ariza topshirish uchun zarur bo‘lgan ma’lumotlarni o‘z vaqtida va to‘g‘ri to‘plash;
• Universitetning xalqaro miqyosda tan olinishini oshirish uchun THE, QS reyting agentliklari tashkillashtiradigan anjumanlarda rektor yoki prorektorning qatnashishi, unda universitetni targ‘ib qilish kabilar bo’yicha ma’lumot berdi.
Mutaxassis THE reytingiga kirish uchun har yili 150 ta, QS reytingiga kirish uchun 100 tadan kam bo‘lmagan miqdorda Scopus Web of Science ba’zasida indekslangan jurnallarda maqolalar chiqarishni va ushbu reytinglarning pullik xizmatlaridan ham foydalanib yuqori natijalarga chiqish mumkinligini alohida ta’kidladi.
O‘zDJTU xodimlari Abrorjon Kamolitdinovichga reytinglar bilan ishlash bo‘yicha ko‘plab savollar bilan murojaat qilishdi va zarur javoblarni olishdi.
TTAga tashrifi natijasida O‘zDJTU xodimlari xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘yicha qimmatli ma’lumotlarga ega bo‘ldilar. Shuningdek, ular O‘zbekistondagi yetakchi tibbiyot oliygohidagi hamkasblari bilan tajriba almashish imkoniga ega bo‘ldilar va kerakli ma’lumotlarni O‘zDJTUda amaliy qo‘llashni reja qildilar.

17 февраля сотрудники отдела международных рейтингов Узбекского государственного университета мировых языков посетили Ташкентскую медицинскую академию.
Целью визита было изучение высоких показателей ТТА в международных рейтингах и применение их в УзГУМЯ.
На встрече Аброржон Мусахонов, руководитель Центра цифровых образовательных технологий ТТА, отвечающий за международные рейтинги, поделился опытом работы с рейтинговыми агентствами академии QS и Times Higher Education. Основываясь на опыте ТТА, он подчеркнул роль Research, International и PR в попадании в рейтинги. Он рассказал, что эти 3 показателя являются основными факторами, которые влияют на позицию любого вуза в рейтинге, а также помогают улучшить позиции.
Кроме того, Аброржон Камолитдинович Мусаханов отметил:
• Собрать как можно больше голосов, работая с университетами-партнерами над вопросами академической репутации и репутации работодателя;
• Разработать стратегию УзГУМЯ до 2030 года по улучшению своих позиций в рейтинге;
• Своевременный и корректный сбор информации, необходимой для подачи заявок в рейтинговые агентства;
• В целях повышения международной узнаваемости университета THE предоставило информацию об участии ректора или проректора в конференциях, организуемых рейтинговыми агентствами QS, а также о продвижении университета.
Эксперт подчеркнул, что для входа в рейтинг THE можно публиковать статьи в журналах, индексируемых на основе Scopus Web of Science, в количестве не менее 150, для входа в рейтинг THE и не менее 100, и добиваться высоких результатов, воспользовавшись платными услугами этих рейтингов.
Сотрудники УзГУМЯ задали Аброржону Камолитдиновичу множество вопросов по работе с рейтингами и получили необходимые ответы.
В результате посещения ТТА сотрудники УзГУМЯ получили ценную информацию по работе с международными рейтингами. Они также имели возможность обменяться опытом со своими коллегами в ведущем медицинском университете Узбекистана и планировали применить необходимую информацию на практике в УзГУМЯ.