OʻzDJTU rektori I.Tuxtasinov boshchiligidagi delegatsiya 22-fevral kuni Jazoir Oliy taʼlim va fan tadqiqotlar vaziri maslahatchisi Miloud Fatxalla bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida tashrif jarayonida Jazoir Respublikasidagi oliy taʼlim muassasalaridagi tashkil etilayotgan uchrashuvlar, muhokama etilayotgan masalalar va kelajakdagi hamkorlik xususida fikrlar almashildi.
Jazoir tomoni OʻzDJTUda arab va fransuz tilini oʻrganayotgan talabalarni qisqa muddatli va 1 semestr davomida oʻqishlarini tashkil etishi mumkinligi, oʻqituvchilarni esa malaka oshirish amaliyotlariga qabul qilish imkoniyatlari haqida maʼlum qildi.
Uchrashuv davomida Alisher Navoiyning ijodi haqida, kelajakda Jazoir-2 universitetida dunyoviy allomaning ijodi toʻgʻrisida ham maʼlumotlar berilishi xususida fikrlashib, vazir maslahatchisiga Alisher Navoiyning “Hayratul abror” asari sovgʻa qilindi.
Shu kunning ikkinchi yarmida OʻzDJTU guruhi Jazoirdagi Buzurea Oliy Normal maktabiga (Ecole Normale Supérieure de Bouzaréah Alger) tashrif buyurdi.
Ushbu Oliy taʼlim maktabi Jazoir Respublikasidagi eng qadimgi taʼlim muassasasi boʻlib, boshlangʻich va umumiy oʻrta taʼlim muassasalari uchun pedagog kadrlar tayyorlaydi.
Unda 5000 nafar talabaga 360 nafar professor oʻqituvchilar dars beradi. Asosan, 6 ta yoʻnalishda: arab tili, fransuz tili, ingliz tili, tarix-geografiya, filsafa va jismoniy tarbiya fani oʻqituvchilarini tayyorlaydi, 6 ta laboratoriyaga ega. Bakalavr davrida oʻqishlar yoʻnalishiga qarab 3 yoki 4 yilni tashkil etadi, magistratura hamda doktoranturaga ega.
Oliy maktab kutubxonasi bilan tanishildi, oʻquv auditoriyalari va ulardagi yaratilgan sharoitlar oʻrganildi.
Ushbu oʻquv dargohi ham OʻzDJTUda  arab, fransuz va ingliz tilini oʻrganayotgan yoshlarni qabul qilish va ilmiy tadqiqot sohasida hamkorlik qilish imkoniyatlari toʻgʻrisida maʼlumotlar berdi, qoʻshma ilmiy izlanishlar olib borish, maqolalar chop etish toʻgʻrisida fikrlashib, ushbu oliy taʼlim muassasasi va OʻzDJTU oʻrtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.

22 февраля делегация во главе с ректором УзГУМЯ Ильхомжоном Тухтасиновым встретилась с советником министра высшего образования и научных исследований Алжира Милоудом Фатхаллой.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о проводимых встречах в высших учебных заведениях республики Алжир, обсуждаемых вопросах и перспективах сотрудничества.
Алжирская сторона проинформировала о возможности организации краткосрочного и семестрового обучения студентов, изучающих арабский и французский языки в УзГУМЯ, а также возможности приема преподавателей на практику повышения квалификации.
В ходе встречи обсуждалась информация о творчестве Алишера Навои, а также о творчестве светского ученого в университете Алжира-2, советнику министра была представлена работа Алишера Навои “Хайратул Аброр”.
Позже в тот же день делегация УзГУМЯ посетила Высшую нормальную школу Бузуреа (Ecole normale Supérieure de bouzaréah Alger) в Алжире.
Это высшее учебное заведение является старейшим учебным заведением в Республике Алжир и готовит педагогические кадры для начального и среднего общего образования.
В нем 360 профессоров преподают 5000 студентов. В основном готовит учителей по 6 направлениям: арабский язык, французский язык, английский язык, история и география, философия и физкультура, имеет 6 лабораторий. Обучение в бакалавриате длится 3 или 4 года, в зависимости от области, со степенью магистра, а также докторантурой.
Они познакомились с библиотекой Высшей школы, изучили учебные аудитории и созданные в них условия.
Данное учебное заведение также предоставило информацию о возможностях сотрудничества в области научных исследований и приема молодых людей, изучающих арабский, французский и английский языки в УзГУМЯ, о проведении совместных научных исследований, публикации статей, было подписано соглашение о сотрудничестве между этим высшим учебным заведением и УзГУМЯ.