OʻzDJTU rektori I.Tuxtasinov boshchiligidagi delegatsiya 22-fevral kuni Jazoir Oliy taʼlim va fan tadqiqotlar vaziri maslahatchisi Miloud Fatxalla bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida tashrif jarayonida Jazoir Respublikasidagi oliy taʼlim muassasalaridagi tashkil etilayotgan uchrashuvlar, muhokama etilayotgan masalalar va kelajakdagi hamkorlik xususida fikrlar almashildi.
Jazoir tomoni OʻzDJTUda arab va fransuz tilini oʻrganayotgan talabalarni qisqa muddatli va 1 semestr davomida oʻqishlarini tashkil etishi mumkinligi, oʻqituvchilarni esa malaka oshirish amaliyotlariga qabul qilish imkoniyatlari haqida maʼlum qildi.
Uchrashuv davomida Alisher Navoiyning ijodi haqida, kelajakda Jazoir-2 universitetida dunyoviy allomaning ijodi toʻgʻrisida ham maʼlumotlar berilishi xususida fikrlashib, vazir maslahatchisiga Alisher Navoiyning “Hayratul abror” asari sovgʻa qilindi.
Shu kunning ikkinchi yarmida OʻzDJTU guruhi Jazoirdagi Buzurea Oliy Normal maktabiga (Ecole Normale Supérieure de Bouzaréah Alger) tashrif buyurdi.
Ushbu Oliy taʼlim maktabi Jazoir Respublikasidagi eng qadimgi taʼlim muassasasi boʻlib, boshlangʻich va umumiy oʻrta taʼlim muassasalari uchun pedagog kadrlar tayyorlaydi.
Unda 5000 nafar talabaga 360 nafar professor oʻqituvchilar dars beradi. Asosan, 6 ta yoʻnalishda: arab tili, fransuz tili, ingliz tili, tarix-geografiya, filsafa va jismoniy tarbiya fani oʻqituvchilarini tayyorlaydi, 6 ta laboratoriyaga ega. Bakalavr davrida oʻqishlar yoʻnalishiga qarab 3 yoki 4 yilni tashkil etadi, magistratura hamda doktoranturaga ega.
Oliy maktab kutubxonasi bilan tanishildi, oʻquv auditoriyalari va ulardagi yaratilgan sharoitlar oʻrganildi.
Ushbu oʻquv dargohi ham OʻzDJTUda  arab, fransuz va ingliz tilini oʻrganayotgan yoshlarni qabul qilish va ilmiy tadqiqot sohasida hamkorlik qilish imkoniyatlari toʻgʻrisida maʼlumotlar berdi, qoʻshma ilmiy izlanishlar olib borish, maqolalar chop etish toʻgʻrisida fikrlashib, ushbu oliy taʼlim muassasasi va OʻzDJTU oʻrtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.

The delegation, headed by the rector of UzSWLU Ilkhomjon Tukhtasinov, met with the adviser to the Algerian Minister of Higher Education and Science Research Miloud Fathalla on February 22.
During the course of the meeting, the views were exchanged on the meetings being organized in higher education institutions in the Republic of Algeria, the issues being discussed and future cooperation.
The Algerian side has stated that students studying Arabic and French at UzSWLU can organize short-term and 1 semester-long studies, while opportunities for teachers to be admitted to skills training practices.
During the meeting, Alisher Navoi's work was considered, as well as information about the future creation of secular great personality at the University of Algeria-2, and the adviser to the minister was presented with Alisher Navoi's work “Hayrat ul-abror”.
In the second half of the same day, the UzSWLU group visited the higher Normal School of Buzurea (Ecole Normale Supérieure de Bouzaréah Alger) in Algeria.
This higher education school is the oldest educational institution in the Republic of Algeria and trains pedagogical personnel for primary and general secondary educational institutions.
It is taught by 360 faculty members to 5,000 students. Basically, it trains teachers in 6 areas: Arabic, French, English, history-geography, philosophy and physical educationand there are 6 laboratories. During the undergraduate period, it takes 3 or 4 years, depending on the direction of studies, has a master's degree as well as a doctorate.
Got acquainted with the library of the Higher School, studied educational audiences and the conditions created in them.
This training camp also provided information on the possibilities of accepting young people studying Arabic, French and English at UzSWLU and cooperation in the field of scientific research, thinking about conducting joint scientific research, publishing articles, a cooperation agreement was signed between this higher education institution and UzSWLU.