Pedagogika fanlari doktori (DSc), professor Zaripov Lochin Rustamovich 2025-yil 1-fevraldan Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Taʼlim sifatini nazorat qilish boʻlimi boshligʻi lavozimiga tayinlandi.
2004-2005 yy. - Jizzax viloyat Doʻstlik tuman 6-oʻrta maktab bolalar yetakchisi
2005-2006 yy. - Harbiy xizmat
2007-2011 yy. - Jizzax davlat pedagogika instituti talabasi
2011-2013 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti magistratura talabasi
2013-2014 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti kasb taʼlimi metodikasi kafedrasi katta laboranti
2014-2017 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti kasb taʼlimi metodikasi kafedrasi oʻqituvchisi
2017-2018 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti maxsus sirtqi boʻlim oʻquv ishlari boʻyicha dekan muovini, universitet oʻquv-meʼyoriy hujjatlarni takomillashtirish boʻlimi boshligʻi
2018-2020 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti boshlangʻich taʼlim va jismoniy madaniyat fakulteti oʻquv ishlari boʻyicha dekan muovini
2020-2021 yy. - Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi huzuridagi Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlari va ilgʻor texnologiyalarni tatbiq etish markazi yetakchi mutaxassisi, bosh mutaxassisi
2021-2022 yy. - Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yangiyer filiali oʻquv ishlari boʻyicha direktor oʻrinbosari-filial huzuridagi akademik litsey direktori
2022-2023 yy. - Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlari va ilgʻor texnologiyalarni tatbiq etish markazi boʻlim boshligʻi
2023-2025 yy. - Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlari markazi boshqarma boshligʻi
2025-y. - h.v.   - Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti taʼlim sifatini nazorat qilish boʻlimi boshligʻi

С 1 февраля 2025 года доктор педагогических наук (DSc), профессор Зарипов Лочин Рустамович назначен на должность начальника отдела контроля качества образования Узбекского государственного университета мировых языков.
• 2004-2005 гг. – Детский лидер в средней школе №6, Дустликский район, Джизакская область
• 2005-2006 гг. – Военная служба
• 2007-2011 гг. – Студент бакалавриата Джизакского государственного педагогического института
• 2011-2013 гг. – Студент магистратуры Ташкентского государственного педагогического университета
• 2013-2014 гг. – Старший лаборант кафедры методики профессионального образования Ташкентского государственного педагогического университета
• 2014-2017 гг. – Преподаватель кафедры методики профессионального образования Ташкентского государственного педагогического университета
• 2017-2018 гг. – Заместитель декана по учебной работе заочного отделения, начальник отдела совершенствования учебно-нормативных документов Ташкентского государственного педагогического университета
• 2018-2020 гг. – Заместитель декана по учебной работе факультета начального образования и физической культуры Ташкентского государственного педагогического университета
• 2020-2021 гг. – Ведущий специалист, главный специалист Центра исследований и внедрения передовых технологий в сфере высшего образования при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан
• 2021-2022 гг. – Заместитель директора по учебной работе, директор академического лицея при Янгиюльском филиале Ташкентского химико-технологического института
• 2022-2023 гг. – Начальник отдела Центра исследований и внедрения передовых технологий в сфере высшего образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан
• 2023-2025 гг. – Начальник управления Центра исследований и внедрения передовых технологий в сфере высшего образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан
• 2025 г. – н.в. – Начальник отдела контроля качества образования Узбекского государственного университета мировых языков