Pedagogika fanlari doktori (DSc), professor Zaripov Lochin Rustamovich 2025-yil 1-fevraldan Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Taʼlim sifatini nazorat qilish boʻlimi boshligʻi lavozimiga tayinlandi.
2004-2005 yy. - Jizzax viloyat Doʻstlik tuman 6-oʻrta maktab bolalar yetakchisi
2005-2006 yy. - Harbiy xizmat
2007-2011 yy. - Jizzax davlat pedagogika instituti talabasi
2011-2013 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti magistratura talabasi
2013-2014 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti kasb taʼlimi metodikasi kafedrasi katta laboranti
2014-2017 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti kasb taʼlimi metodikasi kafedrasi oʻqituvchisi
2017-2018 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti maxsus sirtqi boʻlim oʻquv ishlari boʻyicha dekan muovini, universitet oʻquv-meʼyoriy hujjatlarni takomillashtirish boʻlimi boshligʻi
2018-2020 yy. - Toshkent davlat pedagogika universiteti boshlangʻich taʼlim va jismoniy madaniyat fakulteti oʻquv ishlari boʻyicha dekan muovini
2020-2021 yy. - Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi huzuridagi Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlari va ilgʻor texnologiyalarni tatbiq etish markazi yetakchi mutaxassisi, bosh mutaxassisi
2021-2022 yy. - Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yangiyer filiali oʻquv ishlari boʻyicha direktor oʻrinbosari-filial huzuridagi akademik litsey direktori
2022-2023 yy. - Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlari va ilgʻor texnologiyalarni tatbiq etish markazi boʻlim boshligʻi
2023-2025 yy. - Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlari markazi boshqarma boshligʻi
2025-y. - h.v.   - Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti taʼlim sifatini nazorat qilish boʻlimi boshligʻi

Doctor of Pedagogical Sciences (DSc), Professor Zaripov Lochin Rustamovich has been appointed as the Head of the Department for Monitoring Education Quality at the Uzbekistan State World Languages University on February 1, 2025.
• 2004-2005 – Children's Leader at School No. 6, Dustlik District, Jizzakh Region
• 2005-2006 – Military Service
• 2007-2011 – Undergraduate Student at Jizzakh State Pedagogical Institute
• 2011-2013 – Master’s Student at Tashkent State Pedagogical University
• 2013-2014 – Senior Laboratory Assistant at the Department of Vocational Education Methodology, Tashkent State Pedagogical University
• 2014-2017 – Lecturer at the Department of Vocational Education Methodology, Tashkent State Pedagogical University
• 2017-2018 – Deputy Dean for Academic Affairs of the Special Part-Time Department, Head of the Department for Improving Academic and Regulatory Documents at Tashkent State Pedagogical University
• 2018-2020 – Deputy Dean for Academic Affairs at the Faculty of Primary Education and Physical Culture, Tashkent State Pedagogical University
• 2020-2021 – Leading Specialist, Chief Specialist at the Research and Implementation Center for Higher Education Development and Advanced Technologies under the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of Uzbekistan
• 2021-2022 – Deputy Director for Academic Affairs, Director of the Academic Lyceum at Yangiyer Branch of Tashkent Institute of Chemical Technology
• 2022-2023 – Head of Department at the Research and Implementation Center for Higher Education Development and Advanced Technologies under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations of Uzbekistan
• 2023-2025 – Head of Division at the Research and Implementation Center for Higher Education Development under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations of Uzbekistan
• 2025 – Present – Head of the Department for Monitoring Education Quality at the Uzbekistan State World Languages University