Ruzmatova Dilnoza Ramatjanovna O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining “Lingvistika va ingliz adabiyoti” kafedrasi mudiri lavozimiga tayinlandi.
2025-yil 12-sentabrdan O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining “Lingvistika va ingliz adabiyoti” kafedrasida professor vazifasini bajaruvchisi sifatida faoliyat yuritib kelgan.
Dilnoza Ramatjanovna 1988-yil 27-aprelda Xorazm viloyati, Yangiariq tumanida tug‘ilgan.
2011-yilda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining bakalavriat, 2014-yilda magistratura bosqichini tamomlagan.
Mutaxassisligi: adabiyotshunoslik (ingliz tili)
Ilmiy darajasi: filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD)
Ilmiy unvoni: dotsent
Chet tillari: rus, ingliz tillari
Mehnat faoliyati davomida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida o‘qituvchi, tayanch doktorant, o‘qituvchi-stajyor, katta o‘qituvchi hamda dotsent lavozimlarida faoliyat yuritgan.
2025-yildan hozirgi vaqtga qadar “Lingvistika va ingliz adabiyoti” kafedrasida professor vazifasini bajaruvchisi sifatida ishlab kelmoqda.
2007–2011-yillar — O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabasi.
2012–2014-yillar — O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti magistranti.
2014–2017-yillar — O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti “Lingvistika va ingliz adabiyoti” kafedrasi o‘qituvchisi.
2017–2020-yillar — O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tayanch doktoranti.
2020–2021-yillar — O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti “Lingvistika va ingliz adabiyoti” kafedrasi o‘qituvchi-stajyori.
2020–2021-yillar — O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti “Lingvistika va ingliz adabiyoti” kafedrasi katta o‘qituvchisi.
2021–2025-yillar — O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti “Lingvistika va ingliz adabiyoti” kafedrasi dotsenti.
2025-yildan hozirgi vaqtga qadar — O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti “Lingvistika va ingliz adabiyoti” kafedrasi professor vazifasini bajaruvchisi.

Dilnoza Ramatjanovna Ruzmatova Appointed Head of the Department of Linguistics and English Literature
Dilnoza Ramatjanovna Ruzmatova has been appointed Head of the Department of Linguistics and English Literature at the Uzbekistan State University of World Languages.
Since September 12, 2025, Dilnoza Ramatjanovna has served as Acting Professor of the Department of Linguistics and English Literature at the Uzbekistan State University of World Languages.
Dilnoza Ramatjanovna was born on April 27, 1988, in Yangiarik District, Khorezm Region.
In 2011, she graduated from the bachelor's degree programme, and in 2014, she completed her master's degree at the Uzbekistan State University of World Languages.
Specialization: Literary Studies (English)
Academic Degree: Doctor of Philosophy (PhD) in Philology
Academic Rank: Associate Professor
Foreign Languages: Russian and English
Throughout her professional career, she has held various positions at the Uzbekistan State University of World Languages, including lecturer, doctoral researcher, trainee lecturer, senior lecturer, and associate professor.
From 2025 to the present, she has served as Acting Professor of the Department of Linguistics and English Literature.
We wish Dilnoza Ramatjanovna every success, new achievements, and a fruitful tenure in her new position!
2007–2011 — Student, Uzbekistan State University of World Languages.
2012–2014 — Master's student, Uzbekistan State University of World Languages.
2014–2017 — Lecturer, Department of Linguistics and English Literature, Uzbekistan State University of World Languages.
2017–2020 — Doctoral researcher, Uzbekistan State University of World Languages.
2020–2021 — Trainee Lecturer, Department of Linguistics and English Literature, Uzbekistan State University of World Languages.
2020–2021 — Senior Lecturer, Department of Linguistics and English Literature, Uzbekistan State University of World Languages.
2021–2025 — Associate Professor, Department of Linguistics and English Literature, Uzbekistan State University of World Languages.
Since 2025 — Acting Professor, Department of Linguistics and English Literature, Uzbekistan State University of World Languages.