17-aprel kuni Yoshlar ijod saroyida Toshkentdagi Fransuz Alyansi tashkil topganining 10 yillik yubileyi munosabati bilan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Ushbu marosim Fransuz Alyansi direktori Dilshod Ahmedov tashabbusi bilan tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, professor Ilxomjon Tuxtasinov ishtirok etdi. Shuningdek, yubiley marosimida Fransiyaning O‘zbekistondagi elchisi Oreliya Bushez xonim, Yoshlar siyosati va sport vaziri Adxam Ikramov, Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Sardor Rajabov, Toshkent Fransuz Alyansi raisi Shoazim Minovarov, taniqli ziyoli Qodir Jo‘rayev, O‘zDJTU xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori Abduraxim Nosirov, shuningdek, yurtimizdagi frankofon mehmonlar va fransuz tili o‘qituvchilari ham ishtirok etdilar.
Fransuz Alyansi o‘tgan o‘n yil davomida yiliga 1400 ga yaqin turli yoshdagi o‘quvchilarga fransuz tilini o‘rgatib kelmoqda. Shuningdek, Alyans DELF va DALF xalqaro imtihon markazi sifatida faoliyat yuritib, ko‘plab o‘zbekistonlik o‘quvchilarga fransuz tilini bilish darajasini rasmiy tasdiqlash imkoniyatini yaratmoqda.
Ta’limiy faoliyatdan tashqari, Fransuz Alyansi – bu Fransiya madaniyati va qadriyatlarini yaqindan tanishtiradigan markaz bo‘lib, Espace Campus France platformasi orqali Fransiyada tahsil olishni istagan o‘zbekistonlik talabalarni qo‘llab-quvvatlashda muhim rol o‘ynab kelmoqda.
Tadbir davomida O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov nutq so‘zlab, Fransuz Alyansi jamoasini yubiley bilan samimiy muborakbod etdi, tabriknoma va esdalik sovg‘alarini topshirdi.
Tantanali marosim yakunida taniqli fransuz pianinochisi Fransua Shaplen tomonidan Klod Debyussi, Erik Sati va Frederik Shopen kabi bastakorlarning asarlari mahorat bilan ijro etildi. Musiqiy chiqish mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.

Ташкентский Французский Альянс торжественно отпраздновал своё 10-летие
17 апреля во Дворце творчества молодежи состоялось торжественное мероприятие по случаю 10-летия Ташкентского Французского Альянса. Инициатором проведения церемонии выступил директор Альянса — Дильшод Ахмедов.
В мероприятии принял участие ректор Узбекского государственного университета мировых языков, профессор Илхомжон Тухтасинов. Кроме того, на юбилее присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Узбекистане г-жа Аурелия Буше, министр по делам молодежи и спорта Адхам Икрамов, заместитель министра дошкольного и школьного образования Сардор Раджабов, председатель Ташкентского Французского Альянса Шоазим Миноваров, известный ученый Кадир Джураев, проректор по международным отношениям УзГУМЯ Абдурахим Насыров, а также франкофонные гости и преподаватели французского языка из Узбекистана.
За последние десять лет Французский Альянс обучил около 1400 учащихся разных возрастов французскому языку ежегодно. Также Альянс функционирует как международный экзаменационный центр DELF и DALF, предоставляя узбекистанским студентам возможность официально подтвердить уровень владения французским языком.
Помимо образовательной деятельности, Французский Альянс служит центром, способствующим знакомству с культурой и ценностями Франции. Через платформу Espace Campus France он играет важную роль в поддержке узбекистанских студентов, желающих учиться во Франции.
Во время мероприятия ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов выступил с речью, сердечно поздравил команду Французского Альянса с юбилеем и вручил поздравительное письмо и памятные подарки.
В завершение торжественной церемонии известный французский пианист Франсуа Шаплен мастерски исполнил произведения таких композиторов, как Клод Дебюсси, Эрик Сати и Фредерик Шопен. Музыкальное выступление произвело сильное впечатление на гостей.