12-aprel kuni Toshkent davlat stomatologiya instituti hamda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamkorligida “Tibbiy ta’lim islohotlari: ‘Lotin tili’ fanini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida xalqaro ishtirokdagi o‘quv-uslubiy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda Toshkent davlat stomatologiya instituti rektori Nodir Qodirovich Xaydarov ishtirok etdi. Konferensiyada latiniy tili va tibbiy terminologiyaning dolzarb masalalari, ta’lim tizimidagi o‘rni hamda uni rivojlantirish yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Ma’lumki, lotin tili tibbiyot sohasining asosiy tili hisoblanadi. Shu bois, Toshkent davlat stomatologiya instituti tashabbusi bilan O‘zbekistonda yagona “Lotin tili va tibbiyotda xorijiy til” kafedrasi tashkil etilgan. Mazkur kafedra mudiri Israilova Maqsuda Nigmatullayevna moderatorlik qilgan mazkur anjumanda “Lotin tili va tibbiy terminologiya asoslari” fanidan pedagoglarni qayta tayyorlash kursi bitiruvchilariga Diplom topshirish marosimi ham o‘tkazildi.

В Ташкенте обсудили перспективы дисциплины «Латинский язык»
12 апреля в Ташкенте состоялась учебно-методическая конференция с международным участием на тему «Реформы медицинского образования: перспективы развития дисциплины “Латинский язык”». Мероприятие было организовано в сотрудничестве Ташкентского государственного стоматологического института и Узбекского государственного университета мировых языков.
В конференции приняли участие ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов и ректор Ташкентского государственного стоматологического института Надир Кадырович Хайдаров. Участники обсудили актуальные вопросы латинского языка и медицинской терминологии, их роль в системе образования, а также направления развития данной дисциплины.
Как известно, латинский язык является основой медицинской терминологии. По инициативе Ташкентского государственного стоматологического института в Узбекистане была создана единственная в своем роде кафедра «Латинский язык и иностранные языки в медицине». На данной конференции, модератором которой выступила заведующая кафедрой Мааккуда Нигматуллаевна Исраилова, также состоялась церемония вручения дипломов выпускникам курса переподготовки преподавателей по предмету «Основы латинского языка и медицинской терминологии».