25-mart kuni Toshkentdagi Fransuz alyansi direktori Dilshod Axmedov, madaniyat sohasidagi loyihalar uchun mas’ul Eleonor Ventura va administrativ masalalar bo‘yicha maslahatchi Jan-Klod Byujong O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi.
Muloqot chog‘ida tomonlar o‘zaro manfaatli aloqalarni rivojlantirish, mamlakatimizda fransuz tilini o‘qitishni takomillashtirish kabi masalalarni muhokama qildilar.
D. Axmedov O‘zDJTU talabalari bilan saralash imtihonlari o‘tkazilib, 1 nafar talaba 2025-yil yozda 1 oy muddatga Fransiyada til malakasini oshirish uchun grant yutib olganligini aytib o‘tdi. Shu bilan birga, Frankofonia tashkiloti va Nitsa shahridagi Fransuz alyansi tashkiloti tomonidan fransuz tili o‘qituvchilari uchun maxsus malaka oshirish kurslari tashkil etilishi haqida ma’lumot berdi.

Представители Французского альянса в Ташкенте посетили Узбекский государственный университет мировых языков
25 марта директор Французского альянса в Ташкенте Дильшод Ахмедов, ответственный за культурные проекты Элеонор Вентура и консультант по административным вопросам Жан-Клод Бюжон посетили Узбекский государственный университет мировых языков.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития взаимовыгодных отношений, совершенствования преподавания французского языка в нашей стране.
Д. Ахмедов отметил, что среди студентов УзГУМЯ были проведены отборочные экзамены, по результатам которых один студент получил грант на месячное повышение языковой квалификации во Франции летом 2025 года. Также он сообщил, что по инициативе организации Франкофония и Французского альянса в Ницце будут организованы специальные курсы повышения квалификации для преподавателей французского языка.