Toyo universiteti talabalari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bugun O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Yaponiyaning Toyo universiteti delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov mehmonlarni qutlab, universitetda olib borilayotgan xalqaro hamkorlik aloqalari, talabalar almashinuv dasturlari hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik istiqbollari haqida ma’lumot berdi.
Tashrif doirasida mehmonlar universitetda amaliy mashg‘ulotlarda ishtirok etib, o‘zbek tili va madaniyatini o‘rganish bilan birga talabalar bilan muloqot qiladilar. Shuningdek, dasturga muvofiq amaliyotdan so‘ng delegatsiya a’zolari Buxoro va Samarqand shaharlarining diqqatga sazovor tarixiy va madaniy maskanlari bilan tanishishi rejalashtirilgan.
Uchrashuvda, shuningdek, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Yapon filologiyasi kafedrasi mudiri N. Hamidova hamda yapon tili o‘qituvchilari M. Ibragimova va M. Umarova ishtirok etdi.
Mazkur tashrif Toyo universiteti bilan imzolangan hamkorlik shartnomasi doirasida amalga oshirilmoqda.
Dasturga ko‘ra, 2026-yil 4–14-mart kunlari Toyo universitetining 10 nafar talabasi ikki nafar o‘qituvchi rahbarligida O‘zDJTUda amaliyot o‘tash uchun tashrif buyurgan. Dastur Yaponiya tomoni tomonidan moliyalashtiriladi. Shuningdek, talabalar amaliyot davomida o‘zbek oilalarida yashab, mamlakatimiz madaniyati va turmush tarzi bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

Состоялась встреча со студентами Toyo University
В ходе встречи ректор университета Ilxomjon Tuxtasinov приветствовал гостей и рассказал о международном сотрудничестве университета, программах студенческого обмена, а также о перспективах взаимодействия с зарубежными высшими учебными заведениями.
В рамках визита гости принимают участие в практических занятиях в университете, изучают узбекский язык и культуру, а также общаются со студентами. Кроме того, согласно программе, после завершения практики члены делегации планируют посетить исторические и культурные достопримечательности городов Buxoro и Samarqand.
Во встрече также приняли участие начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, заведующая кафедрой японской филологии Н. Хамидова, а также преподаватели японского языка М. Ибрагимова и М. Умарова.
Данный визит осуществляется в рамках соглашения о сотрудничестве, подписанного между университетами.
Согласно программе, с 4 по 14 марта 2026 года 10 студентов Toyo University под руководством двух преподавателей проходят практику в Узбекском государственном университете мировых языков. Программа финансируется японской стороной.
Кроме того, во время практики студенты проживают в узбекских семьях, что даёт им возможность ближе познакомиться с культурой и образом жизни нашей страны.