Turkiyaning Kahramanog’lu Mehmetbey universiteti vakillari O‘zDJTUda
2025-yil 16-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Turkiyaning Kahramanog’lu Mehmetbey universiteti vakillari tashrif buyurishdi.
Tadbirda Kahramanoğlu Mehmetbey universiteti rektori Dr. Mehmet Gavgali, xalqaro bo‘lim koordinatori, Iqtisod va siyosiy boshqaruv kafedrasi o‘qituvchisi Dr. Umut Chil, shuningdek, xalqaro bo‘lim koordinatori, Yangi media va kommunikatsiya kafedrasi o‘qituvchisi Gulina Yusupova ishtirok etishdi.\
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan uchrashuvda rektor Ilhomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, xalqaro jurnalistika fakulteti dekani A. Matyakubov, dekan muovini D. Xoshimova, Axborot xizmati va jamoatchilik bilan aloqalar kafedrasi o‘qituvchisi D. Fayziyeva qatnashdilar.
Uchrashuvda ikki tomon o‘rtasida:
- talaba va o‘qituvchilar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish,
- turk va boshqa xorijiy tillar yo‘nalishida o‘qituvchi hamda talabalar uchun grantlar ajratish,
- turk tili o‘qituvchilari uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etish,
- turkiyalik talabalar uchun O‘zDJTUda yozgi maktablar tashkil etish kabi masalalar muhokama qilindi.
Suhbat yakunida tomonlar o‘zaro ilmiy, madaniy va ta’limiy hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В УзГУМЯ побывали представители Турецкого университета Кахраманоглу Мехметбея
16 октября 2025 года в Узбекский государственный университет мировых языков прибыла делегация Турецкого университета Кахраманоглу Мехметбея.
В состав делегации вошли ректор университета д-р Мехмет Гавгали, координатор международного отдела, преподаватель кафедры экономики и политического управления д-р Умут Чил, а также координатор международного отдела, преподаватель кафедры новых медиа и коммуникаций Гулина Юсупова.
Со стороны УзГУМЯ во встрече приняли участие ректор Илхомжон Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международных связей Х. Юлдашев, декан факультета международной журналистики А. Матякубов, заместитель декана Д. Хошимова и преподаватель кафедры информационной службы и связей с общественностью Д. Файзиева.
В ходе встречи стороны обсудили следующие направления сотрудничества:
• запуск программ академического обмена студентов и преподавателей;
• выделение грантов для преподавателей и студентов по направлениям турецкого и других иностранных языков;
• организация курсов повышения квалификации для преподавателей турецкого языка;
• проведение летних школ для турецких студентов на базе УзГУМЯ.
В завершение встречи стороны выразили готовность к дальнейшему развитию взаимного научного, культурного и образовательного сотрудничества.