Turkiyaning Kahramanog’lu Mehmetbey universiteti vakillari O‘zDJTUda
2025-yil 16-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Turkiyaning Kahramanog’lu Mehmetbey universiteti vakillari tashrif buyurishdi.
Tadbirda Kahramanoğlu Mehmetbey universiteti rektori Dr. Mehmet Gavgali, xalqaro bo‘lim koordinatori, Iqtisod va siyosiy boshqaruv kafedrasi o‘qituvchisi Dr. Umut Chil, shuningdek, xalqaro bo‘lim koordinatori, Yangi media va kommunikatsiya kafedrasi o‘qituvchisi Gulina Yusupova ishtirok etishdi.\
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan uchrashuvda rektor Ilhomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, xalqaro jurnalistika fakulteti dekani A. Matyakubov, dekan muovini D. Xoshimova, Axborot xizmati va jamoatchilik bilan aloqalar kafedrasi o‘qituvchisi D. Fayziyeva qatnashdilar.
Uchrashuvda ikki tomon o‘rtasida:
- talaba va o‘qituvchilar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish,
- turk va boshqa xorijiy tillar yo‘nalishida o‘qituvchi hamda talabalar uchun grantlar ajratish,
- turk tili o‘qituvchilari uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etish,
- turkiyalik talabalar uchun O‘zDJTUda yozgi maktablar tashkil etish kabi masalalar muhokama qilindi.
Suhbat yakunida tomonlar o‘zaro ilmiy, madaniy va ta’limiy hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

On October 16, 2025, a delegation from Türkiye’s Kahramanoğlu Mehmetbey University visited the Uzbekistan State World Languages University.
The delegation included Rector Dr. Mehmet Gavgali, International Relations Coordinator and Lecturer at the Department of Economics and Political Administration Dr. Umut Chil, as well as International Relations Coordinator and Lecturer at the Department of New Media and Communication Gulina Yusupova.
From UzSWLU, the meeting was attended by Rector Ilkhomjon Tuxtasinov, Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Head of the International Cooperation Department Kh. Yuldashev, Dean of the Faculty of International Journalism A. Matyakubov, Deputy Dean D. Khoshimova, and Lecturer of the Department of Information Service and Public Relations D. Fayziyeva.
During the meeting, the two sides discussed the following areas of cooperation:
• launching student and faculty exchange programs;
• providing grants for teachers and students in Turkish and other foreign language fields;
• organizing professional development courses for teachers of the Turkish language;
• arranging summer schools at UzSWLU for Turkish students.
At the end of the meeting, both parties expressed their readiness to further strengthen mutual academic, cultural, and educational cooperation.