Joriy yilning 31-yanvar kuni rektor I.Tuxtasinovning Pokiston Islom Respublikasini Oʻzbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi janob Ahmed Faruq va elchi yordamchisi Muhammad Ramzan janoblari bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Muloqot chogʻida tomonlar ikki mamlakat oliygohlari oʻrtasida hamkorlik aloqalarini oʻrnatish va rivojlantirish, OʻzDJTUda urdu tilini oʻqitishni yoʻlga qoʻyish, Urdu tili markazini oshish, talaba, oʻqituvchi va tadqiqotchilar almashinuvini amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar.
I.Tuxtasinov Pokistonlik yoshlarni bakalavriat, magistratura va doktoranturada oʻqish, yozgi maktablarga kelib oʻzbek tili, madaniyati va urf-odatlari bilan tanishishlari uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga tayyorligini maʼlum qildi.

31 января текущего года ректор И.Тухтасинов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Пакистан в Узбекистане г-ном Ахмедом Фаруком и помощником Посла Мухаммадом Рамзаном.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы налаживания и развития сотрудничества между вузами двух стран, налаживания преподавания языка урду в УзГУМЯ, расширения языкового центра урду, а также осуществления обмена студентами, преподавателями и научными работниками.
И.Тухтасинов заявил, что готов создать все условия для того, чтобы молодые пакистанцы обучались в бакалавриате, магистратуре и докторантуре, приезжали в летние школы и знакомились с узбекским языком, культурой и традициями.