19-fevral kuni O’zDJTU rektori I.Tuxtasinov Finlandiya ta’lim tizimi bilan tanishish va tajriba almashishga qaratilgan malaka oshirish dasturi bo’yicha Finlandiyada bo’lib qaytgan 18 nafar O’zDJTU professor-o’qituvchilari bilan uchrashdi.
Tadbir davomida O’zDJTU Xalqaro aloqalar bo’yicha prorektori A.Nasirov boshchiligidagi guruh a’zolari xizmat safaridan olgan taassurotlari, xususan, Finlandiyadagi ta’lim tizimi, bu sohada amalga oshirilgan islohotlar, yangi, kreativ texnologiya va metodlar haqida bilib olgan ma’lumotlari bilan o’rtoqlashdi.
Shuningdek, O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida zamonaviy ta’lim texnologiyalarini joriy etish, sifatli ta’lim jarayonini yaratishda amalga oshirilishi kerak bo’lgan Finlandiya ta’lim tizimi usullari kabi masalalar muhokama qilindi.
Yakunda dastur ishtirokchilari tomonidan “Finlandiya ta’lim tizimi” nomli taqdimot namoyish etildi va safardan videolavhalar tomosha qilindi.

19 февраля ректор УзГУМЯ И.Тухтасинов встретился с 18 преподавателями УзГУМЯ, которые побывали в Финляндии по программе повышения квалификации, направленной на ознакомление с финской системой образования и обмен опытом.
В ходе мероприятия пво главе проректор по международным связям УзГУМЯ А.Насыров с члеными программы поделились впечатлениями от командировки, в частности, информацией, которую они узнали о системе образования в Финляндии, реформах, проводимых в этой области, о новых, креативных технологиях и методах.
Также были обсуждены такие вопросы, как внедрение современных образовательных технологий в Узбекском государственном университете мировых языков, методы финской системы образования, которые должны быть реализованы при создании качественного образовательного процесса.
В завершение участники программы показали презентацию под названием “Финская система образования” и просмотрели видеоролики из поездки.