Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 16-mart kuni Fargʻona shahrida oʻtkazilgan kengaytirilgan sayyor yigʻilishi 24-son bayonining 4-bandiga muvofiq Oliy taʼlim muassasalari rektorlari rahbarligida Ishchi guruhlar tuzilib, normativ-huquqiy hujjat loyihalari ishlab chiqilib, ikki hafta muddatda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligiga kiritish hamda oliy taʼlim muassasalarida xorijiy tillarni oʻqitish tizimini takomillashtirish boʻyicha Ishchi guruh tuzish toʻgʻrisidagi topshirigʻi berilgan edi.
Mazkur topshiriqqa binoan, 30-mart kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida ZOOM platformasi orqali yigʻilish oʻtkazildi. Yigʻilishda OʻzDJTU rektori I.Tuxtasinov va kun tartibiga aloqador masʼullar ishtirok etdi.
Oliy taʼlim muassasalarida chet tillarini oʻqitishdagi mavjud muammo va takliflar, kadrlar taʼminoti, ilmiy salohiyat, oʻqituvchilar sertifikati, oʻquv reja, oʻquv dasturi va darsliklar, adabiyotlar bilan bogʻliq jarayonlar, talabalarning oʻrganayotgan chet tillarini oʻzlashtirish holati va undagi muammolar, professor-oʻqituvchilarning malaka oshirishi, xorijda malaka oshirish faoliyati, uzluksiz taʼlim tizimida chet tillarining oʻqitilishi, OTM va maktablar oʻrtasidagi hamkorlik, oʻquv jarayonidagi uzviylik va boshqa hamkorliklar, chet tillari yoʻnalishida qoʻshma taʼlim dasturlarining natijadorligi, yangi tajribalar, chet tillari boʻyicha kadrlar tayyorlash borasida xorijiy tajribalar, Respublikada chet tillarini oʻqitish, sifatli kadrlar tayyorlash masalalarini yangi bosqichga olib chiqish yuzasidan aniq takliflar kabi masalalar yigʻilish kun tartibidan oʻrin egalladi.

В соответствии с пунктом 4 заявления №24 Министерства высшего образования, науки и инноваций, состоявшегося 16 марта 2024 года в городе Фергана, сформированы рабочие группы под руководством ректоров высших учебных заведений, проекты нормативно-правовых документов были разработаны, и в течение двух недель «Высшее образование» было поручено Министерству науки и инноваций и создать рабочую группу по совершенствованию системы преподавания иностранных языков в высших учебных заведениях.
Согласно данному заданию 30 марта в Узбекском государственном университете мировых языков через платформу ZOOM прошла встреча. На встрече присутствовал ректор УзГУМЯ И.Тухтасинов и официальные лица, имеющие отношение к повестке дня.
Существующие проблемы и предложения в преподавании иностранных языков в высших учебных заведениях, кадровое обеспечение, научный потенциал, удостоверения преподавателей, учебная программа, учебные программы и учебники, процессы, связанные с литературой, состояние владения иностранными языками, изучаемыми студентами, и их проблемы , профессиональное развитие профессорско-преподавательского состава, повышение квалификации за рубежом, преподавание иностранных языков в системе непрерывного образования, сотрудничество вузов и школ, системность образовательного процесса и иное сотрудничество, эффективность совместных образовательных программ в области иностранные языки, новый опыт, зарубежный опыт обучения иностранным языкам, преподавание иностранных языков в республике, такие  вопросы, как конкретные предложения по выводу вопросов подготовки кадров на новый уровень, заняли место в повестке дня заседания.