Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 16-mart kuni Fargʻona shahrida oʻtkazilgan kengaytirilgan sayyor yigʻilishi 24-son bayonining 4-bandiga muvofiq Oliy taʼlim muassasalari rektorlari rahbarligida Ishchi guruhlar tuzilib, normativ-huquqiy hujjat loyihalari ishlab chiqilib, ikki hafta muddatda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligiga kiritish hamda oliy taʼlim muassasalarida xorijiy tillarni oʻqitish tizimini takomillashtirish boʻyicha Ishchi guruh tuzish toʻgʻrisidagi topshirigʻi berilgan edi.
Mazkur topshiriqqa binoan, 30-mart kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida ZOOM platformasi orqali yigʻilish oʻtkazildi. Yigʻilishda OʻzDJTU rektori I.Tuxtasinov va kun tartibiga aloqador masʼullar ishtirok etdi.
Oliy taʼlim muassasalarida chet tillarini oʻqitishdagi mavjud muammo va takliflar, kadrlar taʼminoti, ilmiy salohiyat, oʻqituvchilar sertifikati, oʻquv reja, oʻquv dasturi va darsliklar, adabiyotlar bilan bogʻliq jarayonlar, talabalarning oʻrganayotgan chet tillarini oʻzlashtirish holati va undagi muammolar, professor-oʻqituvchilarning malaka oshirishi, xorijda malaka oshirish faoliyati, uzluksiz taʼlim tizimida chet tillarining oʻqitilishi, OTM va maktablar oʻrtasidagi hamkorlik, oʻquv jarayonidagi uzviylik va boshqa hamkorliklar, chet tillari yoʻnalishida qoʻshma taʼlim dasturlarining natijadorligi, yangi tajribalar, chet tillari boʻyicha kadrlar tayyorlash borasida xorijiy tajribalar, Respublikada chet tillarini oʻqitish, sifatli kadrlar tayyorlash masalalarini yangi bosqichga olib chiqish yuzasidan aniq takliflar kabi masalalar yigʻilish kun tartibidan oʻrin egalladi.

In accordance with paragraph 4 of the statement No. 24 of the extended mobile meeting of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation held on March 16, 2024 in Fergana, working groups were formed under the leadership of rectors of higher education institutions, drafts of normative legal documents were developed, and within two weeks, higher education , was assigned to the Ministry of Science and Innovation to create a Working Group on improving the system of teaching foreign languages ​​in higher education institutions.
According to this task, on March 30, a meeting was held at the State University of World Languages ​​of Uzbekistan through the ZOOM platform. The meeting was attended by the Rector of UzDJTU I. Tukhtasinov and officials related to the agenda.
Existing problems and proposals in teaching foreign languages ​​in higher education institutions, personnel supply, scientific potential, teachers' certificates, curriculum, curriculum and textbooks, processes related to literature, the state of students' acquisition of foreign languages ​​and their problems, professional development of professors and teachers, abroad professional development activities, teaching of foreign languages ​​in the continuing education system, cooperation between higher education institutions and schools, consistency in the educational process and other cooperation, the effectiveness of joint educational programs in the field of foreign languages, new experiences, foreign experiences in foreign language training, foreign language teaching in the Republic, high-quality issues such as specific proposals for bringing personnel training issues to a new level took place on the agenda of the meeting.