O‘zDJTU Tarjimonlik fakultetida 25-yanvar kuni Italyan tili yo‘nalishida tahsil oluvchi 10 nafar iqtidorli, Italiyaning Insubria universiteti tomonidan ajratilgan ta’lim grantini qo‘lga kiritgan talabalar bilan suhbat bo‘lib o‘tdi.
Ular 6 oy davomida mazkur universitetda tahsil olib qaytadilar. Safar, o‘qish xarajatlarining barchasi ajratilgan grantlar universitet tomonidan qoplanadi. Universitet uchun ajratilgan grantlarni yutgan 10 nafar talabaga “Italiyada bo‘lganingizda o‘zbeklik ruhini e’tirof eting! Do‘ppi, adras kiyib, milliyligimizni ularga ham taniting, u yerdagi talaba-do‘stlaringizga milliy taomimiz bo‘lgan oshni tayyorlab ko‘rsating”,– deya, milliy shukuhni aks ettirilishi kerakligi ta’kidlandi.
Talaba-yoshlarning ota-onalari rektor I.Tuxtasinov, Tarjimonlik fakulteti dekani U.Yo‘ldoshev hamda talabalarga mas’ul o‘qituvchi B.Sayfullayevaga mehnatlari uchun minnatdorlik bildirishdi.

On January 25, a meeting was held with 10 talented students from the Translation Faculty of UzSWLU, who were awarded educational grants from the University of Insubria, Italy, in the Italian language program.
They will study at this university for 6 months. All travel and study expenses will be covered by the allocated grants from the university.
The 10 students who won the grants were advised: "When you are in Italy, make sure to honor the spirit of being Uzbek! Wear a doppa (traditional hat) and adras (traditional fabric), introduce our national identity to them, and cook our national dish, pilaf, for your student friends there."
The parents of the students expressed their gratitude to Rector I. Tuxtasinov, Dean of the Translation Faculty U. Yo'ldoshev, and the responsible teacher B. Sayfullayev for their efforts.