O‘zDJTU Tarjimonlik fakultetida 25-yanvar kuni Italyan tili yo‘nalishida tahsil oluvchi 10 nafar iqtidorli, Italiyaning Insubria universiteti tomonidan ajratilgan ta’lim grantini qo‘lga kiritgan talabalar bilan suhbat bo‘lib o‘tdi.
Ular 6 oy davomida mazkur universitetda tahsil olib qaytadilar. Safar, o‘qish xarajatlarining barchasi ajratilgan grantlar universitet tomonidan qoplanadi. Universitet uchun ajratilgan grantlarni yutgan 10 nafar talabaga “Italiyada bo‘lganingizda o‘zbeklik ruhini e’tirof eting! Do‘ppi, adras kiyib, milliyligimizni ularga ham taniting, u yerdagi talaba-do‘stlaringizga milliy taomimiz bo‘lgan oshni tayyorlab ko‘rsating”,– deya, milliy shukuhni aks ettirilishi kerakligi ta’kidlandi.
Talaba-yoshlarning ota-onalari rektor I.Tuxtasinov, Tarjimonlik fakulteti dekani U.Yo‘ldoshev hamda talabalarga mas’ul o‘qituvchi B.Sayfullayevaga mehnatlari uchun minnatdorlik bildirishdi.

25 января состоялась встреча с 10 талантливыми студентами факультета перевода УзГУМЯ, которые получили образовательные гранты от Университета Инсубрия, Италия, по направлению итальянского языка.
Они будут учиться в этом университете в течение 6 месяцев. Все расходы на поездку и обучение будут покрыты грантами, предоставленными университетом.
Студентам, выигравшим гранты, было рекомендовано: «Когда вы будете в Италии, обязательно проявите дух узбекской нации! Наденьте доппу (традиционную шапку) и адрас (традиционную ткань), познакомьте их с нашей национальной идентичностью и приготовьте для ваших студентов-друзей там наше национальное блюдо — плов.»
Родители студентов выразили благодарность ректору И. Тухтасинову, декану факультета перевода У. Юлдошеву и ответственному преподавателю Б. Сайфуллаеву за их труд.